Ukraina, Czernichów, fot. EPA/STR

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 13.04.2022]

Na celowniku

Każdy Ukrainiec jest celem ataku Rosji; celem nr 1 dla wroga jesteśmy my wszyscy – oświadczyła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wyemitowanym w środę wywiadzie dla CNN.

Małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opisywała zniszczenia w całym kraju, w tym wysiłki podejmowane dla ocalenia ukraińskich dzieci, co stało się dla niej jednym z głównych zadań.

„Nie mówimy teraz o zdrowej żywności, ale o żywności w ogóle. Chodzi o przetrwanie naszych dzieci! Nie dyskutujemy już, jak dawniej, o tym, jakie jest najlepsze wyposażenie szkół – pod znakiem zapytania stoi edukacja milionów dzieci. Nie możemy mówić o zdrowym stylu życia dzieci – celem numer jeden jest w ogóle ich uratowanie” – oceniła.

2022-04-13 19:37:12

Wielka Brytania: sankcje na kolejnych 206 osób i podmiotów

 

Wielka Brytania nałożyła sankcje na kolejnych 206 osób i podmiotów z Rosji lub powiązanych z Rosją w odpowiedzi na napaść tego kraju na Ukrainę – poinformowało w środę MSZ w Londynie.

 

Wśród osób objętych sankcjami są Wiktor Medwedczuk, prorosyjski polityk z Ukrainy, który dzień wcześniej został schwytany przez siły ukraińskie, a także rosyjski magnat naftowy i szef koncernu Łukoil, Wagit Alekpierow.

 

Ale zdecydowana większość – 178 osób i podmiotów – jest bezpośrednio związana lub zaangażowana we wspieranie separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja obecnie koncentruje swoje działania militarne. W tej grupie są m.in. były samozwańczy premier Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr (Aleksandr) Ananczenko i obecny premier Ługańskiej Republiki Serhij (Siergiej) Kozłow.

 

„W następstwie straszliwych ataków rakietowych na ludność cywilną we wschodniej Ukrainie, nakładamy dziś sankcje na tych, którzy wspierają nielegalne regiony separatystyczne i są współwinni okrucieństw wobec narodu ukraińskiego. Będziemy nadal brać na cel wszystkich tych, którzy pomagają (prezydentowi Władimirowi) Putinowi w jego wojnie i podżegają do niej. Od jutra wprowadzamy zakaz importu rosyjskiego żelaza i stali, a także eksportu technologii kwantowych i zaawansowanych materiałów, których Putin tak bardzo potrzebuje. Nie spoczniemy w naszej misji powstrzymania machiny wojennej Putina” – oświadczyła minister spraw zagranicznych Liz Truss. Wspomniane przez nią zakazy importu i eksportu zostały już ogłoszone w zeszłym tygodniu.

 

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów, które dane osoby posiadają na terenie Wielkiej Brytanii, zakazie dokonywania z nimi jakichkolwiek transakcji finansowych przez obywateli i podmioty brytyjskie, a w przypadku osób fizycznych, także na zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii. Od rozpoczęcia rosyjskiej napaści w dniu 24 lutego, brytyjski rząd nałożył takie sankcje na ponad 1400 osób i podmiotów z Rosji.

2022-04-13 13:33:58

Rosyjskie wojska rozstrzelały siedmioro cywilów

 

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali we wtorek sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.

 

„Okupanci zamierzali zatrzeć w ten sposób ślady zbrodni” – przekazano w komunikacie prokuratury.

 

Z zajętego przez rosyjskie wojska obwodu chersońskiego napływają kolejne doniesienia o zbrodniach popełnianych przez najeźdźców – np. 7 kwietnia ostrzelano łódź na Zbiorniku Kachowskim, powodując śmierć czworga cywilów. Rosjanie mają też przeprowadzać w tym regionie przymusową mobilizację, rekrutując mężczyzn z obwodu chersońskiego do rosyjskiej armii i tzw. milicji ludowych.

 

Wcześniej w środę poinformowano, że 15 miejscowości w obwodzie chersońskim powróciło pod kontrolę rządu w Kijowie w wyniku skutecznej ukraińskiej kontrofensywy.

2022-04-13 13:32:41

Rosjanie chcą oczyścić miasto ze zwłok, by 9 maja urządzić defiladę

 

Rosyjscy najeźdźcy chcą oczyścić centrum Mariupola ze zwłok i gruzu, by urządzić tam paradę wojskową na obchodzony w Rosji 9 maja Dzień Zwycięstwa, jeśli ich plan zdobycia miasta się powiedzie – podała w środę agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Petra Andriuszczenkę.

 

Andriuszczenko napisał na Telegramie, że prokremlowski, kolaborujący z Rosjanami samozwańczy mer Mariupola Kostiantyn Iwaszczenko otrzymał takie wytyczne od najeźdźców.

 

Według naszych informacji Iwaszczence kazano oczyścić część centralnej dzielnicy miasta z gruzu i zwłok, by umożliwić organizację parady 9 maja. Sądząc po całym szeregu danych okupanci planują wtedy zorganizować w Mariupolu „karnawał zwycięstwa”, jeśli ich „specjalna operacja” się powiedzie – przekazał Andriuszczenko.

2022-04-13 12:28:29

W kostnicach miasta Dniepr nieodebrane zwłoki ponad 1500 rosyjskich żołnierzy

 

Zwłoki ponad 1500 rosyjskich żołnierzy, których nikt nie chce odebrać, znajdują się w kostnicach miasta Dniepr – poinformował w środę wicemer Mychajło Łysenko w wywiadzie dla portalu Nastojaszczeje Wriemia.

 

„Mamy nadzieję, że część rosyjskich matek zdoła przyjechać i zabrać swoich synów, których wychowywały całe życie. Mamy już cztery chłodnie zapełnione trupami rosyjskich żołnierzy” – powiedział Łysenko.

 

I dodał: „To są przecież czyjeś dzieci. Wychowywały ich matki, kochały ich, chodziły z nimi 1 września do szkoły. Zorganizujemy wszystko, ale niech chociaż zabiorą zwłoki swoich synów”.

2022-04-13 12:26:53

Zełenski do Paralamentarzystów Estoni: Rosja terroryzuje ludność cywilną Ukrainy

 

Rosyjskie wojska terroryzują i chcą zniszczyć ludność Ukrainy; stosują wobec niej m.in. zabronioną broń fosforową – powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski w parlamencie Estonii. Nie ma takiej zbrodni, której nie popełniliby dotąd okupanci na Ukrainie – dodał.

 

„Unia Europejska nie może być sponsorem wojny i deportacji cywilów. Wzywam do wdrożenia nowego pakietu sankcji UE wobec Rosji, obejmującego całkowitą blokadę rosyjskich banków i embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej” – zaapelował Zełenski.

 

Wyraził przekonanie, że zaplanowane na środę w Kijowie rozmowy z przywódcami Polski, Estonii, Litwy i Łotwy będą „ważnym sygnałem poparcia” dla Ukrainy.(

2022-04-13 12:24:36

Władze Rosji poleciły swym wojskom, aby niszczyły dowody zbrodni popełnionych na Ukrainie przez żołnierzy rosyjskich; stało się to po międzynarodowym nagłośnieniu zbrodni w Buczy – poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

 

„Kierownictwo Rosji rozkazało niszczyć wszelkie dowody przestępstw swojej armii na Ukrainie. Po szerokim nagłośnieniu ludobójstwa narodu ukraińskiego w Buczy w obwodzie kijowskim wojska rosyjskie zaczęły używać w Ukrainie mobilnych krematoriów” – napisano w komunikacie.

 

Jak zaznaczył wywiad, odnotowano obecność w Mariupolu 13 mobilnych krematoriów w celu „oczyszczania” ulic z ciał zabitych cywilów, a wszystkich potencjalnych świadków bestialstw okupanci starają się zlikwidować.

 

Oprócz tego ukraiński wywiad wojskowy niejednokrotnie stwierdzał przypadki używania mobilnych krematoriów w obwodzie czernihowskim i w mieście Nowoajdar w obwodzie ługańskim.

 

Według ukraińskiego wywiadu wojsko rosyjskie spopiela w mobilnych krematoriach również ciała własnych żołnierzy zabitych przez siły ukraińskie, by ukryć rzeczywistą liczbę własnych strat podczas agresji i nie wypłacać odszkodowania rodzinom.

2022-04-13 12:22:45

Niemieckie media Zełenski nie chciał się spotkać ze Steinmeierem

 

Niepotrzebny afront; blamaż Steinmeiera; sygnał wyraźnie pokazujący, jaka jest obecnie reputacja Niemiec na Ukrainie; Zełenski osłabia niemiecką solidarność z Ukrainą – komentują w środę niemieckie media informację, że prezydent Ukrainy odmówił przyjęcia w Kijowie prezydenta Niemiec.

 

Portal telewizji ARD zwraca uwagę, że fakt, że „prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski nie chce spotkać się z szefem państwa niemieckiego” to „wyraźny sygnał (pokazujący), jaka jest obecnie pozycja Niemiec na Ukrainie”. Powodem odmowy „jest oczywiście kurs Steinmeiera w ostatnich latach, który Kijów uważa za zbyt przyjazny Rosji” – dodaje, podkreślając, że dopiero teraz „staje się naprawdę jasne, w jakim stopniu polityka Niemiec wobec Rosji (…) wywołała niepokój i niezadowolenie w Kijowie”.

 

W komentarzu tygodnika „Spiegel” czytamy m.in., że Zełenski „ma wszelkie powody, by żywić urazę do swojego niemieckiego kolegi”, bo „niewielu niemieckich polityków miało tak bliskie relacje z Rosją jak Frank-Walter Steinmeier”. „Jest więc rzeczą po ludzku zrozumiałą, że ukraiński prezydent nie ma ochoty na spotkanie ze Steinmeierem w Kijowie, jest to jednak błędne (podejście)” – uważa „Spiegel”. „Atak na prezydenta nie jest właściwym sposobem na skłonienie rządu (Niemiec), by przemyślał swoją politykę. Taki afront jest niemądry i politycznie lekceważący” – argumentuje.

 

Dziennik „Bild” zauważa, że „w najgorszym od dziesięcioleci kryzysie w Europie Steinmeier nie jest już traktowany poważnie (…)”. Jak ocenia, jest to „żenujące dla Niemiec i ich reputacji na świecie”; jest to też „duże obciążenie dla wszystkich obywateli Niemiec”.

Czy mądrą decyzją było „pokazanie drzwi Steinmeierowi – szefowi państwa, który był gotów na ostrą samokrytykę?” – zastanawia się dziennik „Tagesspiegel”. „Niektórzy obywatele mogą uznać to za niewdzięczne, biorąc pod uwagę ogólną chęć pomocy. Zełenski mógł nieumyślnie osłabić solidarność Niemiec z Ukrainą” – wskazuje.

„Sueddeutsche Zeitung” spekuluje, że być może prezydent Ukrainy chciałby, aby „odwiedził go kanclerz (Niemiec) Olaf Scholz”, albo że „Ukraina jest poirytowana niechęcią rządu niemieckiego, by dostarczać (jej) broń ciężką”. Zaznacza jednak, że „Niemcy są jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję”.

2022-04-13 12:14:34

Ofiaty śmiertelne rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim

 

W wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu ostatniej doby zginęło siedmiu mieszkańców obwodu charkowskiego, a 22 osoby zostały ranne – przekazał w środę na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow. Nie zmieniła się sytuacja na froncie – ukraińskie wojska utrzymują swoje pozycje w okolicach Iziumu.

 

„Rosjanie nadal terroryzują ludność cywilną. Minionej doby odnotowano 53 ostrzały z systemów artyleryjskich i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. (…) Wśród ofiar śmiertelnych jest też dwuletni chłopczyk, który zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych przed kilkoma dniami” – relacjonował Syniehubow.

 

Szef obwodowej administracji poinformował, że rosyjskie wojska nie zdołały posunąć się naprzód na strategicznie ważnym odcinku frontu pod Iziumem, w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego. „Odnotowujemy sukcesy w okolicach (…) miasta Dergacze, a pod Iziumem nasze siły zbrojne skutecznie powstrzymują wroga przed wtargnięciem do obwodów ługańskiego i donieckiego” – oświadczył Syniehubow.

 

Dodał, że aktualnie nie ma podstaw do ewakuacji mieszkańców Charkowa.

 

Wcześniej w środę informowano, że w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim zginęły cztery osoby, a 17 zostało rannych.

2022-04-13 12:12:20

Amerykańscy kongresmeni: trzeba wesprzeć Ukrainę bronią, której najbardziej potrzebuje

 

Ukrainie trzeba przekazywać broń, jakiej najbardziej potrzebuje; to także sposób, by wesprzeć ją, by mogła samodzielnie zamknąć swą przestrzeń powietrzną– ocenili członkowie delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzili Polskę.

 

Kongresmeni Partii Demokratycznej, którzy odwiedzili Rzeszów, podkreślili, że jeśli doniesienia o użyciu przez Rosjan broni chemicznej się potwierdzą, reakcja sojuszników z NATO powinna być wspólna. Według informacji podanej w poniedziałek przez dowództwo broniącego Mariupola pułku Azow rosyjskie wojsko użyło przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującej substancji nieznanego pochodzenia, zrzuconej z bezzałogowego statku powietrznego.

 

„NATO i Stany Zjednoczone sprawdzają te doniesienia” – powiedział na wirtualnej konferencji prasowej Jason Crow z Kolorado. „Wiemy, że Rosja jest coraz bardziej sfrustrowana, że została zapędzona do narożnika, jej operacja nie idzie dobrze. Putin też jest coraz bardziej sfrustrowany brakiem postępów inwazji. rezultatem jego frustracji jest coraz brutalniejsza taktyka – oblężenia, zbrodnie wojenne, egzekucje, ostrzał cywilnych osiedli, stacji kolejowych” – dodał.

 

„Najpierw musimy się dowiedzieć, co się zdarzyło” – odpowiedział na pytanie, czy jeśli doniesienia broni chemicznej się potwierdzą, USA byłyby gotowe zmienić stanowisko w sprawie ustanowienia przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Dodał, że jeśli nastąpił atak z użyciem broni chemicznej, sojusznicy powinni uzgodnić odpowiedź. Zauważył, że „trudno będzie szybko ustalić, czy to był atak chemiczny, ponieważ Mariupol jest otoczony przez rosyjskie wojska”.

 

Zaznaczył, że są „narzędzia, żeby pokazać, że atak chemiczny nie będzie tolerowany”, gdyby informacje sie sprawdziły. W takim przypadku – dodał – „odpowiedź będzie międzynarodowa, nie tylko amerykańska, podobnie jak pomoc udzielana Ukrainie także przez UE i NATO”. „Musimy uzgodnić z sojusznikami, jakiego rodzaju powinna być odpowiedź: wojskowa, ekonomiczna, cybernetyczna, dyplomatyczna czy kombinacja tych wszystkich narzędzi, gdyby doniesienia się potwierdziły” – mówił Crow.

 

Przewodniczący delegacji Mike Quigley z Illinois podkreślił, że na Ukrainie jest dokonywane ludobójstwo, a „przerażające i nielegalne taktyki to oznaka słabości i tchórzostwa Putina”, którego należy pociągnąć do odpowiedzialności za zbrodnie.

2022-04-13 12:11:10

Żołnierze piechoty morskiej połączyli się w Mariupolu z pułkiem Azow

 

Żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniący Mariupola, przeprowadzili trudną i bardzo ryzykowną operację, dzięki której udało im się połączyć z pułkiem Azow – przekazał w środę na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

 

„Siły obrony miasta zostały powiększone i wzmocnione” – ocenił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 

Podkreślił również, że w wyniku operacji pułk Azow uzyskał znaczące wsparcie, 36. Brygada uniknęła rozbicia przez rosyjskie wojska i „otrzymała drugą szansę”, a główny przyczółek ukraińskich sił w Mariupolu (prawdopodobnie zakłady metalurgiczne Azowstal – PAP) będzie mógł odtąd skuteczniej przeciwstawiać się najeźdźcy.

 

„Pułk Azow w profesjonalny sposób zabezpieczył przeprowadzenie operacji. (…) Tak to wygląda, gdy oficerowie nie tracą głowy i sprawnie dowodzą swoimi wojskami. My też nie traćmy. Armia wie, co robi” – dodał Arestowycz.

 

W ocenie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), dwoma najważniejszymi ukraińskimi przyczółkami w Mariupolu były dotąd port w południowo-zachodniej części miasta oraz zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie. Centrum Mariupola mieli natomiast opanować Rosjanie, przecinając w ten sposób linię ukraińskiej obrony.

 

W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mera miasta mogło tam dotychczas zginąć ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni.

2022-04-13 12:09:58

Władze: wieś w obwodzie zaporoskim ostrzelana pociskami fosforowymi

 

Wieś Nowodanyliwka w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, została ostrzelana przez wojska rosyjskie pociskami fosforowymi; doszło do pożaru – poinformował w środę rzecznik władz obwodowych Iwan Arefjew na Facebooku.

 

Jak powiedział, zapalił się dach budynku mieszkalnego. Pożar został już ugaszony, nikt nie ucierpiał. We wtorek Rosjanie ostrzelali pociskami fosforowymi wieś Nowojakowliwka, również w obwodzie zaporoskim.

 

Arefjew zaznaczył, że siły rosyjskie próbują utrzymać w regionie zajęte tereny, przeprowadzają zwiad przy użyciu dronów, a także ostrzeliwują ogniem rakietowym pozycje ukraińskich żołnierzy i domy miejscowej ludności.

 

Agencja Ukrinform podała, że w poniedziałek w okolicach miasta Połohy, gdzie położona jest Nowodanyliwka, doszło do bitwy trwającej 5,5 godziny.

2022-04-13 12:07:18

Siły rosyjskie straciły około 19 800 żołnierzy

 

Około 19 800 żołnierzy, a także 158 samolotów i 143 śmigłowce straciły siły rosyjskie od początku wojny przeciw Ukrainie – poinformował w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Oprócz tego wojska rosyjskie straciły m.in. 739 czołgów, 1964 transportery opancerzone, 358 systemów artyleryjskich, 115 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 64 systemy przeciwlotnicze, 1429 samochodów, 7 okrętów, 76 cystern z paliwem, 132 drony.

2022-04-13 12:05:54

Sytuacja w regionach: działania zbrojne na wschodzie i południu, ataki rakietowe w obwodach żytomierskim i połtawskim

 

Minionej doby trwały walki z rosyjskimi wojskami w obwodach charkowskim, donieckim, ługańskim i chersońskim; odnotowano ataki rakietowe na obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i połtawskim – poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na władze regionów.

 

Siły rosyjskie stale ostrzeliwują Charków, zaatakowano również miejscowość Barwinkowe w rejonie (powiecie) iziumskim obwodu charkowskiego. W ciągu doby w całym regionie zginęły cztery osoby, 17 zostało rannych – przekazano w środowym komunikacie.

 

W obwodzie ługańskim najeźdźcy dokonali ostrzałów w Lisiczańsku, Rubiżnem, Siewierodoniecku, Kreminnie i Nowodrużesku. Zginęła jedna osoba, 21 udało się uratować. Podobnie wyglądała sytuacja w obwodzie donieckim, gdzie także odnotowano śmierć jednej osoby cywilnej, a trzy zostały ranne. W ciągu ostatniej doby trwał ostrzał Wuhledaru, Awdijiwki, Marjinki oraz gminy Oczeretyne.

 

„Obwód chersoński znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej. Około stu miejscowości w tym regionie pozostaje bez prądu i wody. Okupacyjne wojska próbują rozszerzyć zakres działań wojennych na sąsiednie obwody” – ostrzegły miejscowe władze.

 

Poinformowano również, że celem ataku rakietowego w obwodzie żytomierskim był obiekt infrastruktury w Cudnowie. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych ani osób rannych. We wtorek wieczorem rosyjskie wojska zaatakowały też podobne cele w mieście Mirhorod w obwodzie połtawskim. Trwa weryfikacja skutków ostrzału.

2022-04-13 12:03:32

Ukraina potrzebuje programu w rodzaju lend-lease, umożliwiającego pożyczanie lub dzierżawienie ciężkiego uzbrojenia – oświadczył w środę szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Twitterze.

 

„Jesteśmy wdzięczni USA za całą pomoc, jaką nam dotąd dostarczyły. Ale potrzebny jest nam program podobny do lend-lease, broń ciężka do obrony i zapobiegania rosyjskiemu barbarzyństwu” – napisał Jermak.

 

Podziękował też prezydentowi USA Joe Bidenowi za jasne określenie charakteru przestępstw, jakie żołnierze rosyjscy popełniają na Ukrainie, oraz kryjących się za nimi zamiarów Kremla.

 

Biden we wtorek po raz pierwszy oświadczył, że pojawia się coraz więcej dowodów, iż rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem. „Tak, nazwałem to ludobójstwem, ponieważ jest coraz bardziej oczywiste, że Putin po prostu próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem, a wskazujące na to dowody są coraz liczniejsze” – powiedział amerykański prezydent.

2022-04-13 12:02:15

Mer: w Mariupolu na ewakuację czeka wciąż ponad 100 tys. ludzi

 

Ponad 100 tys. ludzi wciąż czeka na ewakuację z Mariupola – powiedział w środę w wystąpieniu telewizyjnym mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Wadym Bojczenko.

 

Mariupol od ponad miesiąca jest otoczony przez wojska rosyjskie, które stopniowo zajmują nowe rejony miasta. Miasto jest też celem ciężkich ostrzałów i nalotów. Bojczenko powiedział we wtorek, że według najnowszych szacunków od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło 21 tys. cywilów.

 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ocenił w środę, że Rosja rozpoczyna atak w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego w Mariupolu. Miejsca te uznawane są za dwa główne punkty oporu broniących miasta sił ukraińskich. Mariupol jest położony nad Morzem Azowskim.

 

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę, że tego dnia w kraju nie będzie czynny ani jeden korytarz humanitarny, ponieważ rosyjscy wojskowi blokują autobusy mające służyć do ewakuacji i łamią umowę o zawieszeniu broni.

2022-04-13 09:03:36

Domniemane użycie przez Rosję broni chemicznej w Mariupolu było testem na reakcję Zachodu

 

Nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że Rosja użyła w Mariupolu broni chemicznej; był to raczej incydent, który miał na celu przetestowanie reakcji społeczności międzynarodowej – ocenił we wtorek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

 

„Podobną ocenę tego zdarzenia w Mariupolu przedstawili nasi partnerzy z NATO. Muszę przyznać, że reakcja Zachodu była bardzo budująca” – ujawnił Arestowycz.

 

Doradca Wołodymyra Zełenskiego zauważył także, że ewentualne użycie broni chemicznej przez Rosję przeciwko obrońcom Mariupola sugerował kilka dni wcześniej Eduard Basurin, przedstawiciel władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Według Arestowycza, były to przejawy wojny psychologicznej – zarówno wypowiedź Basurina, jak też incydent w Mariupolu służyły sprawdzeniu postawy USA i innych państw NATO w reakcji na groźby i wstępne próby wykorzystania broni masowego rażenia przez Kreml.

 

„Obrona Mariupola to jedna z najpiękniejszych kart w całej historii wojskowości, jeśli mówimy o oblężeniach miast. Mam na myśli porównanie sił i środków, którymi dysponują obie strony, a także ich celów. Ukraiński pułk Azow broni się przed 19 rosyjskimi batalionowymi grupami taktycznymi – to około jednej czwartej wszystkich sił najeźdźcy, znajdujących się obecnie w naszym kraju. Chwała bohaterom” – powiedział doradca szefa państwa ukraińskiego.

Nagranie wywiadu z Arestowyczem ukazało się na kanale Marka Fejgina w serwisie YouTube.

2022-04-13 09:02:18

Wicepremier: w środę nie będzie żadnych korytarzy humanitarnych

 

Żadne korytarze humanitarne nie zostaną otwarte w środę na Ukrainie – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie. Jak podkreśliła, żołnierze rosyjscy zablokowali w obwodzie zaporoskim autobusy mające służyć do ewakuacji, a w obwodzie ługańskim łamią zawieszenie broni.

 

„Okupanci nie tylko lekceważą normy międzynarodowego prawa humanitarnego, ale też nie są w stanie należycie kontrolować swoich ludzi na miejscu. Stwarza to taki poziom zagrożenia na trasach, że jesteśmy zmuszeni zrezygnować z otwarcia dziś korytarzy humanitarnych” – napisała.

 

Zapewniła, że władze pracują nad tym, by korytarze zostały otwarte jak najszybciej.

2022-04-13 09:00:05

Rosja wysyła na wojnę „ochotników”, przygotowuje przerzut wojsk

 

Rosja wysyła na wojnę „ochotników” i wprowadziła na obszarach przygranicznych żółty alert zagrożenia terrorystycznego, najpewniej po to, by zorganizować przerzut wojsk na Ukrainę – napisano w środę rano w komunikacie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych.

 

„Okupanci wciąż wysyłają na Ukrainę tak zwanych ochotników. Według dostępnych informacji batalion liczący około 400 ludzi został utworzony w obwodzie leningradzkim. Składa się wyłącznie z żołnierzy z doświadczeniem bojowym. Zostali wysłani na Ukrainę, by wspomóc jednostki 42. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych 8. Armii Ogólnowojskowej” – napisano w komunikacie (https://tinyurl.com/4836n2yc).

 

– Do 26 kwietnia Federacja Rosyjska wprowadziła tak zwany „żółty poziom zagrożenia terrorystycznego” na terenach przy granicy z naszym krajem oraz na tymczasowo okupowanym Krymie. Te środki służą prawdopodobnie zorganizowaniu przerzutu sprzętu wojskowego, broni i żołnierzy na terytorium Ukrainy – przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

W komunikacie zaznaczono, że Rosjanie kontynuują częściową blokadę i ostrzał Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Na części okupowanych terytoriów wróg tworzy jednostki nazywane „milicjami ludowymi” – dodano.

2022-04-13 08:23:35

Prokuratura: zginęło 191 dzieci

 

Co najmniej 191 dzieci zginęło, a 349 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała w środę ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

 

Najwięcej dzieci poniosło śmierć lub zostało rannych w obwodzie donieckim – 113, kijowskim – 102 i charkowskim – 79.

 

Prokuratura podała, że podczas badania przestępstw popełnionych przez wojska rosyjskie w miejscowościach Borodzianka i Korolówka w obwodzie kijowskim znaleziono spalone ciała 16-letniej dziewczyny i 10-letniego chłopca.

 

Natomiast podczas poniedziałkowego ostrzału cywilnej infrastruktury w Charkowie zginęło półtoramiesięczne niemowlę i 12-letnie dziecko. Czworo kolejnych dzieci w wieku jednego roku, 4, 5 i 9 lat zostało rannych. Tego samego dnia ciężko ranna została 15-letnia dziewczyna w obwodzie chersońskim.

2022-04-13 08:22:35

Rosja rozpoczyna atak na Azowstal w Mariupolu

 

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Port w południowo-zachodniej części miasta i zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie są obecnie dwoma najważniejszymi przyczółkami sił ukraińskich w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu – ocenił w poniedziałek amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 

W najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego ukraińskiej armii napisano również, że siły rosyjskie w dalszym ciągu atakują infrastrukturę cywilną w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy oraz w obwodzie zaporoskim na południu kraju.

 

W ciągu ostatnich 24 godzin obrońcy Ukrainy odparli sześć rosyjskich ataków, zniszczyli dwa pojazdy i trzy systemy artyleryjskie nieprzyjaciela w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie kraju; siły powietrzne zestrzeliły natomiast rosyjski samolot szturmowy Su-25 – dodano w komunikacie.

2022-04-13 08:21:34

Rosja gromadzi wojska w trzech miejscach przy granicy z Ukrainą

 

Z doniesień mediów i analizy zdjęć satelitarnych wynika, że Rosja gromadzi wojska w co najmniej trzech miejscach przy granicy z Ukrainą – podała w środę stacja BBC. Eksperci i ukraińscy urzędnicy spodziewają się nasilonej rosyjskiej ofensywy na Donbas.

 

Według BBC Rosja gromadzi żołnierzy i sprzęt wojskowy w obwodach biełgorodzkim i woroneskim oraz w pobliżu miasta Matwiejew Kurhan w obwodzie rostowskim. CNN informowała we wtorek, że zlokalizowała koło tej miejscowości dużą kolumnę rosyjskiego wojska, zmierzającą w stronę Donbasu.

 

Na terytorium Ukrainy Rosja nasila działania wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim i przygotowuje się do ataku na położony dalej na południowy wschód od niego Słowiańsk – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 

Ze Słowiańska rosyjskie wojska mogłyby pójść dalej na wschód i południe, by otoczyć część broniących tego obszaru sił lądowych Ukrainy. Jednak na wschodzie Ukrainy działają prawdopodobnie jedne z najlepszych i najlepiej uzbrojonych jednostek ukraińskich, są one dobrze okopane na kluczowych pozycjach i według analityków Rosjanom nie będzie łatwo ich stamtąd wyprzeć – pisze BBC.

2022-04-13 08:20:22

Policja: ponad 720 cywilnych ofiar w obwodzie kijowskim

 

Według najbardziej aktualnych statystyk od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie kijowskim zginęło ponad 720 cywilnych mieszkańców, a ponad 200 osób jest uważanych za zaginione – poinformował we wtorek wieczorem na Facebooku komendant policji regionu kijowskiego Andrij Nebytow.

 

Podano również dane dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych w obwodzie kijowskim. Odnotowano ponad 3050 takich przypadków, z czego 233 to przestępstwa przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a 1463 – naruszenia praw i zwyczajów wojny.

 

Policja powiadomiła również o ponad 150 przypadkach szabrownictwa oraz wszczęciu ponad 30 postępowań karnych w związku z podejrzeniami o kolaborację z wrogiem.

 

W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance, a także innych miejscowości nieopodal Kijowa rosyjskie wojska dokonały masowych zbrodni na ludności cywilnej. Odkąd siły najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszła ukraińska armia, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami.

 

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, zginęło ponad 400 cywilów. Dokładna liczba osób zamordowanych tam przez wojska rosyjskie jest wciąż ustalana.

2022-04-13 08:19:13

Na dworzec w Kramatorsku zrzucono bombę kasetową

 

Ślady wybuchów wskazują, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło ponad 50 osób, został przeprowadzony przy użyciu zakazanej przez wiele krajów amunicji kasetowej – poinformowała w środę brytyjska stacja BBC.

 

Dziennikarze BBC znaleźli na stacji w Kramatorsku ślady zbieżne z tymi, jakie pozostawia po sobie rakieta z głowicą kasetową. Liczne fragmenty głowicy zostawiają w ziemi mniejsze wgłębienia wokół głównego miejsca wybuchu.

 

W pobliżu dworca znaleziono część rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U, która może przenosić głowice kasetowe z 50 małymi bombami. Według niezależnych mediów Rosja gromadziła takie rakiety na Białorusi.

 

„Ślady uderzenia są dość zbieżne z subamunicją, taką jak 9N24, amunicja kasetowa z epoki sowieckiej, która może być przenoszona przez rakiety Toczka” – powiedział ekspert ds. pocisków z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI) Sidharth Kaushal.

 

Atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku przeprowadzono 8 kwietnia. W chwili ataku na stacji gromadzili się cywile, by ewakuować się pociągiem na zachód Ukrainy. Według oficjalnych informacji przekazanych w niedzielę przez lokalne władze bilans ofiar śmiertelnych wynosił 57 osób, w tym pięcioro dzieci.

2022-04-13 08:17:49

Ekspert: wojna na Ukrainie pokazała, że bardziej od uzbrojenia liczy się teren, przywództwo i wola walki

 

Wojna w Ukrainie pokazała, że wielkość wojska i uzbrojenie nie ma tak wielkiego znaczenia, jak wykorzystanie i znajomość terenu, przywództwo i wola walki – powiedział w rozmowie z PAP mjr John Spencer, ekspert wojskowy i specjalista od walk w terenie miejskim.

 

„Wojska na całym świecie są zafiksowane na punkcie tego, jaka jest armia wroga i że to jedyne, co ma znaczenie. Więc spędzają mnóstwo czasu analizując, jaki jest jej rozmiar i jak jest uzbrojona. Wojna na Ukrainie pokazała, że – broniąc się przed przeciwnikiem – to co ważniejsze, to teren: to czy możesz go utrzymać, wykorzystać, czy masz wsparcie ludności” – mówi Spencer, szef Modern War Institute na Akademii Wojskowej USA w West Point i czołowy ekspert od walk w mieście.

 

Jak podkreślił, większość działań wojennych na Ukrainie miała miejsce w miastach lub pod nimi, gdzie teren sprzyja obrońcom.

 

„Walki o Kijów dobitnie to pokazały. Stolica od początku była głównym celem Rosjan, ale przeliczyli się, nie byli w stanie go zdobyć” – mówi Spencer.

 

Jak dodaje, inny czynnik, który miał dotąd kluczowe znaczenie w przebiegu wojny, to morale i wola walki.

 

„To jest ważniejsze, niż rozmiar wojska, czy uzbrojenie. I muszę przyznać, że to jest punkt, w którym Ukraina zaskoczyła wszystkich. Owszem, wszyscy przed wojną mówią, że będą walczyć, ale zwykle kiedy wojna nadchodzi to rzeczywistość to weryfikuje. W przypadku Ukrainy było inaczej; nikt nie spodziewał się, że cywile w taki sposób wesprą obrońców, a ukraińskie wojsko tak długo pozostanie tak silne” – mówi ekspert. Jak ocenia, to m.in. pochodna przywództwa, zarówno jeśli chodzi o dowódców wojskowych, jak i postawy prezydenta Zełenskiego.

 

„Myślę, że gdyby Zełenski uciekł z kraju w pierwszym czy drugim dniu, wojna mogłaby się szybko skończyć, podobnie jak Afganistan upadł tuż po tym, jak uciekł z kraju prezydent Ghani” – mówi ekspert.

 

Zdaniem Spencera, najlepszym przykładem znaczenia terenu i morale są walki o Mariupol, gdzie mimo przewagi liczebnej i okrążenia sił ukraińskich Rosjanie od ponad miesiąca nie są w stanie przejąć kontroli nad miastem.

2022-04-13 08:15:30

Ponad 3 tys. postępowań karnych wz. ze zbrodniami rosyjskimi w rejonie Kijowa

 

Od rozpoczęcia inwazji wszczęto ponad 3050 postępowań karnych w związku ze zbrodniami popełnionymi przez Rosjan w obwodzie kijowskim – poinformował Andrij Niebytow, szef policji ukraińskiej w relacji agencji Ukrinform powołującej się na MSW Ukrainy.

 

Według tego źródła policja wszczęła 233 postępowań karnych za zamachy na integralność terytorialną i nienaruszalność terytorium Ukrainy. 1463 postępowania dotyczą pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych przez Rosjan.

 

Jak poinformował Niebytow w rejonie Kijowa znaleziono i zbadano już ponad 720 ciał cywilów. Los dalszych 200 osób pozostaje nieznany.

 

Ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponadto 150 przypadków grabieży, 35 osobom postawiono w związku z nimi zarzuty. Wykryto 30 przypadków kolaboracji z wrogiem, 5 osobom postawiono zarzuty.

2022-04-13 07:48:02

Armia ukraińska wyzwoliła ponad 15 miejscowości w obwodzie chersońskim

 

Działania ofensywne armii ukraińskiej spowodowały przesunięcie linii frontu z rejonu Krzywego Rogu głęboko do obwodu chersońskiego i umożliwiły wyzwolenie ponad 15 miejscowości – poinformował szef wojskowej administracji Krzywego Roku Ołeksandr Wilkul cytowany przez agencję Ukrinform.

 

Jak powiedział „wróg próbuje dokonywać kontruderzeń, ale nasi żołnierze niszczą jego sprzęt i personel”.

 

Według Wilkula niektóre z wyzwolonych wsi w obwodzie chersońskim były kontrolowane przez wroga przez tydzień, inne przez miesiąc. Ich mieszkańcy opowiadają przerażające historie.

 

W obwodzie chersońskim siły rosyjskie blokowały „zielone korytarze” służące do dostarczania żywności i leków. Najeźdźcy porywali też członków miejscowych władz i lokalnych aktywistów.

2022-04-13 07:47:40

Zełenski: nasze miasta i wsie będą wyzwolone nie tylko siłą zbrojną ale i siłą morale

 

Jeżeli nasze miasta i wsie są okupowane, to jest to tylko chwilowe. Będą wyzwolone nie tylko siłą zbrojną ale i siłą morale – powiedział w nocy z wtorku na środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wodeo cytowanym przez agencję Ukrinform.

 

Zełeński oświadczył, że jest dumny z postawy Ukraińców, którzy „protestują przeciwko agresji i wyrzucają okupantów jak tylko mogą”. Nazwał ich bohaterami.

 

Jak powiedział ukraińscy mężczyźni i kobiety wykazują wysokie morale prawie codziennie w okupowanych przez Rosjan miastach i wsiach. Podkreślił, że konieczne jest „kontynuowanie walki, protestów i obrony ukraińskiej państwowości”, a także karanie kolaborantów.

 

Zełenski odniósł się też do wtorkowej oceny rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, iż „specjalna operacja wojskowa” – jak strona rosyjska określa inwazję na Ukrainę – przebiega dobrze. Zapytał jak to jest możliwe i jak Putin mógł zaaprobować operację, która spowodowała, że tak wielu rosyjskich żołnierzy zginęło.

 

Reuter zaznacza, że według oficjalnych danych Moskwy, na Ukrainie zginęło od początku inwazji 1351 żołnierzy rosyjskich. Według Kijowa liczba ta zbliża się do 20 tys.

2022-04-13 07:46:16

Biden nazwał Putina "dyktatorem, który popełnia ludobójstwo"

 

Prezydent USA Joe Biden zasugerował w przemówieniu we wtorek, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć „od dyktatora który popełnia ludobójstwo”.

 

„Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata” – powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.

 

Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydent USA określił rosyjskie zbrodnie mianem ludobójstwa. Wcześniej pytani o to przedstawiciele administracji, m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, mówili że choć USA uważają że Rosja popełnia zbrodnie wojenne, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów by zakwalifikować to jako ludobójstwo.

2022-04-13 07:45:47

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii są na Ukrainie

 

Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii, przebywa na Ukrainie i jedzie do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim – poinformował PAP w środę rano szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował PAP w środę rano, że prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa oraz Estonii Alara Karisa, przebywa na Ukrainie; przywódcy jadą do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

„Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie” – powiedział PAP Kumoch, który wraz z szefem BBN Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem towarzyszy prezydentowi.

 

„Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo” – dodał szef BPM.

 

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie będzie pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

2022-04-13 07:06:50

Rosja koncentruje siły powietrzne na lotnisku w Lipiecku

 

Zdjęcia satelitarne wykazały, że Rosja koncentruje siły lotnicze na lotnisku w Lipiecku (miasto obwodowe w zach. Rosji, nad rzeką Woroneż) – poinformowało Radio Swoboda, na które powołuje się agencja Ukrinform. Liczba myśliwców i bombowców zwiększyła się tam, w porównaniu z końcem marca, dwukrotnie.

 

Według tych źródeł na lotnisku wojskowym Lipieck-2 stacjonuje ponad 30 samolotów bojowych. Dowództwo ukraińskich sił lotniczych podało, że Lipieck-2 jest wykorzystywany do ataków na cele we wschodniej Ukrainie.

 

Na zdjęciach satelitarnych z 11 kwietnia eksperci zidentyfikowali 6 wielozadaniowych myśliwców Su-27, 14 myśliwców bombardujących Su-30, 10 bombowców Su-24 i 4 samoloty nieokreślonego typu.

 

Zdaniem ekspertów maszyny zostały przerzucone z lotnisk na Białorusi.

 

Źródła rosyjskie podały wcześniej, że cywilne porty lotnicze w obwodzie lipieckim, podobnie jak w innych graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w pobliżu jej granic, zawiesiły działalność.

 

Wskazuje się że informacje te należy wiązać ze spodziewaną ofensywą sił rosyjskich w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.

2022-04-13 07:03:15

W tym miejscu będziemy prowadzić relację na żywo z wojny w Ukrainie. Poprzednie relacje można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także
Wasze komentarze