Mariupol, Ukraina, EPA/SERGEI ILNITSKY

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 14.04.2022]

Ponad 500 cywilów zginęło w obwodzie charkowskim

Ponad 500 cywilów, w tym 24 dzieci, zostało zabitych w obwodzie charkowskim od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego – poinformował gubernator regionu Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję AFP.

„Od początku rosyjskiej inwazji zginęło 503 cywilów, w tym 24 dzieci” – przekazał Syniehubow. Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin w regionie doszło do 34 nalotów, w których jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych.

Zniszczenia w Charkowie, fot. EPA/SERGEY KOZLOV

2022-04-14 23:27:26

Część ukraińskich jeńców przebywa na Białorusi

Część ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli w czasie rosyjskiej okupacji obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu, przebywa na Białorusi – oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Według szefa MSW w Czarnobylu do niewoli trafiło 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

2022-04-14 23:26:19

Marszałek Senatu i polsko-czeska delegacja w Kijowie

Będziemy walczyć o to, aby Ukraina jak najszybciej weszła do rodziny państw Unii Europejskiej; naszym obowiązkiem jest odbudowa Ukrainy – mówił w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki w przemówieniu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy.

„Diś Ukraińcy własną krwią, po raz kolejny po Majdanie, podpisują deklarację europejską. Jest to podpis złożony krwią, którego nie mamy prawa lekceważyć” – oświadczył rodzki. Ocenił, że „tak samo Ukraina jest nadzieją dla pokrzywdzonych Białorusinów i tych Rosjan, którzy nie chcą cierpieć pod batogiem reżimu dyktatury”.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, fot. PAP/Paweł Supernak

„W imieniu Senatu RP mogę zapewnić was, że będziemy walczyć o to, aby Ukraina jak najszybciej weszła do rodziny państw Unii Europejskiej. Drodzy przyjaciele, tutaj, w Kijowie bije dziś serce Europy. Ukraina już jest w objęciach Europy” – powiedział Grodzki.

2022-04-14 23:25:33

230 tys. dolarów od Kongresu Polonii Amerykańskiej

Kongres Polonii Amerykańskiej zebrał ponad 230 tys. dolarów, solidaryzując się z obywatelami Ukrainy i uchodźcami z tego kraju w Polsce. Fundusze przeznaczył na potrzeby medyczne w ramach akcji „Polonia dla Ukrainy”. Zapowiedział kontynuowanie charytatywnej akcji.

2022-04-14 23:23:31

To ludobójstwo

Rada Najwyższa Ukrainy uznała działania armii rosyjskiej za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Rada przyjęła uchwałę, która zatwierdza treść oświadczenia, uznającego działania armii rosyjskiej w Ukrainie za ludobójstwo.

„Czyny popełnione przez siły zbrojne Rosji nie są po prostu zbrodnią agresji, a mają na celu systemowe i konsekwentne unicestwienie narodu ukraińskiego, jego odrębności, pozbawienie go prawa do samostanowienia i samodzielnego rozwoju” – wskazano w zapisie wyjaśniającym.

„Wymaga to niezwłocznego uznania czynów, popełnionych przez armię rosyjską w czasie ostatniej fazy agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., za ludobójstwo narodu ukraińskiego” – podkreślono.

2022-04-14 23:22:47

Informacje o nowych zbrodniach

Sytuacja na Ukrainie się nie poprawia i Międzynarodowy Trybunał Karny otrzymuje informacje o kolejnych zbrodniach – oświadczył prokurator MTK Karim Khan na wspólnej konferencji prasowej z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową.

„Widzimy, że sytuacja się nie poprawia. Otrzymujemy informacje o popełnianiu nowych zbrodni. Nasze zadanie polega na sprawdzeniu wiarygodności tych zgłoszeń i ocenie z profesjonalnego punktu widzenia, czy odpowiadają one standardom dopuszczalności do rozpatrywania przez MTK” – powiedział.

fot. EPA/OLEG PETRASYUK

2 marca MTK na wniosek 39 państw, w tym Polski, wszczął śledztwo w sprawie „zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa”, które miały być popełnione na Ukrainie.

2022-04-14 23:20:31

Ewakuowano ponad 2,5 tys. ludzi

W czwartek na Ukrainie ewakuowano 2557 osób, w tym 289 osób wyjechało samodzielnie samochodami z Mariupola – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z obwodu ługańskiego, gdzie toczą się walki, wyjechało 225 osób. „Wojska okupacyjne po raz kolejny nie zapewniły reżimu ciszy przerwania ognia” – poinformowała Wereszczuk.

Ok. 2,3 tys. osób własnym transportem dojechało z Berdiańska i Mariupola do Zaporoża, w tym 289 osób z Mariupola i 2043 z miejscowości w obwodzie zaporoskim.

2022-04-14 23:19:41

Zełenski: pomóżcie nam bronią

O udzielenie Ukrainie pomocy poprzez dostawy broni zaapelował do społeczności międzynarodowej prezydent Wołodymyr Zełenski po 50 dniach wojny w swoim kraju.

„Próbowali nas zniszczyć przez 50 dni, ale mieszkańcy stawiają heroiczny opór. Niczego się nie boimy, wiemy, o co walczymy. Mamy dość odwagi, by położyć kres złu” – napisał na Twitterze Zełenski we wpisie, w którym zamieścił też krótki filmik. Widać na nim m.in. rannych i zniszczenia, grabieże dokonywane przez żołnierzy rosyjskich, a także przedstawicieli władz Rosji i Białorusi i pole naftowe, ale też kadry pokazujące odwagę i wolę walki Ukraińców.

“Przestańcie karmić machinę wojskową. Pomóżcie bronią. Wtedy pokój i dobro szybciej zwyciężą” – dodał.

2022-04-14 22:50:11

Alarmy przeciwlotnicze w znacznej części kraju

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w większości obwodów Ukrainy – poinformowały media ukraińskie.

Z mapy zamieszczonej przez telewizję Ukraina 24 na Telegramie wynika, że syreny włączono we wszystkich obwodach zachodniej i środkowej części kraju, a także w obwodzie ługańskim na wschodzie.

2022-04-14 22:47:47

Joe Biden w Kijowie?

Prezydent USA Joe Biden wyraził gotowość do odwiedzenia Ukrainy. Według mediów Biały Dom planuje wysłanie do Kijowa szefa Pentagonu Lloyda Austina lub szefa dyplomacji Antony’ego Blinkena.

Prezydent Joe Biden, fot. EPA/STEVE POPE

2022-04-14 22:47:21

Moskwa zatonęła

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało w czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Wcześniej Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że „doszło do pożaru”.

2022-04-14 22:45:55

Kułeba rozmawiał z Blinkenem

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem rozmowy była pomoc wojskowa dla Kijowa i kolejne sankcje wobec Rosji.

„Podczas naszej ostatniej rozmowy dyskutowaliśmy o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy i skoordynowaliśmy stanowiska w sprawie dalszych sankcji, które zostaną nałożone na Rosję. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezachwiane poparcie” – napisał Kułeba.

2022-04-14 21:24:09

Minister spraw zagranicznych Irlandii z wizytą w Kijowie

Minister spraw zagranicznych oraz obrony Irlandii Simon Conveney przybył w czwartek do Kijowa, by okazać solidarność Ukrainie walczącej ze zbrojną agresją rosyjską. W stolicy Ukrainy spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą i ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem.

Zniszczenia w miastach koło Kijowa, fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Kułebą Coveney powiedział, że „brutalność i przemoc sił rosyjskich nie tylko wobec żołnierzy, ale i ludności cywilnej Ukrainy prawdopodobnie zostaną uznane w przyszłości za zbrodnie wojenne”. Zadeklarował wsparcie swego kraju na rzecz jak najszybszego uzyskania przez Ukrainę pełnego członkostwa w UE.

2022-04-14 21:22:00

Atak w obwodzie czernihowskim

Siły rosyjskie przeprowadziły w czwartek atak rakietowy w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, prawdopodobnie przy użyciu systemu Toczka-U – poinformowało biuro prasowe Dowództwa Operacyjnego Północ.

2022-04-14 18:53:23

Wyzwolone miejscowości

Żołnierze wojsk desantowo-szturmowych ze Lwowa wyzwolili kilka miejscowości na południu Ukrainy – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na komunikat 80. brygady desantowo-szturmowej.

W komunikacie podano, że żołnierze brygady przeprowadzili „popisową operację” zniszczenia rosyjskich pododdziałów, ale jej przebiegu nie można ujawnić. Podano jedynie, że z wyprzedzeniem zidentyfikowano i zaatakowano „punkty dowodzenia, zasoby ogniowe i inne ważne obiekty przeciwnika”, po czym siły ukraińskie przeszły do natarcia.

2022-04-14 16:36:08

Wojska ukraińskie zaatakowały krążownik Moskwa

Rosyjski krążownik Moskwa, poważnie uszkodzony w środę na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, został trafiony pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.

Wprowadzenie Neptunów na wyposażenie armii Ukrainy było odpowiedzią na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, której skutkiem była utrata przez Kijów większości marynarki wojennej. Ukraińskie siły zbrojne stanęły wówczas przed koniecznością szybkiego wzmocnienia ochrony wybrzeża Morza Czarnego.

2022-04-14 15:04:29

Armia: rosyjski krążownik Moskwa przewrócił się i zaczął tonąć

 

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

 

„Na obszarze operacyjnym Morza Czarnego okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, został trafiony rakietą przeciwokrętową Neptun i poważnie uszkodzony. Wybuchł pożar. Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła okręt i zaczął on tonąć” – napisano.

 

Rosyjskie media informowały wcześniej w czwartek o ewakuacji załogi krążownika Moskwa z powodu pożaru i wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane, a okręt „utrzymuje się na powierzchni” – przekazała stacja CNN.

 

Eksperci oceniali, że strata krążownika Moskwa, który uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży, byłaby olbrzymim ciosem dla rosyjskiej marynarki wojennej, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym.

2022-04-14 14:09:14

Kijów: od jutra metro będzie kursować częściej

 

Pociągi kijowskiego metra, które obecnie jeżdżą co godzinę, od piątku będą kursowały dwa razy częściej – poinformowały w czwartek władze ukraińskiej stolicy. Metro w Kijowie wciąż pełni funkcję nie tylko środka komunikacji, ale i schronu.

 

Oprócz tego, że czas oczekiwania na pociąg zmniejszy się z godziny do 30 minut, składy metra będą jeździły dwoma torami. Wcześniej pociągi wykorzystywały jeden tor, a na drugim ustawiono wagony wykorzystywane jako poczekalnie.

 

Perony kijowskiego metra nadal mają podwójną funkcję, służą nie tylko komunikacji miejskiej, są też schronami.

 

Obecnie przejazd kijowskim metrem i innymi środkami komunikacji miejskiej jest bezpłatny.

2022-04-14 13:09:33

Rosyjscy hakerzy próbują zdobyć dane osobowe obywateli Ukrainy

Rosyjscy hakerzy masowo rozpowszechniają na Ukrainie domniemane rejestry osób wyznaczonych do mobilizacji wojskowej; dokumenty te zawierają złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane osobowe – ostrzegła w czwartek na Telegramie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

 

Służby specjalne Kremla mają posługiwać się w tym celu dokumentami o nazwie „Rejestr mobilizacyjny”, zapisanymi w formacie XLS. Otwarcie pliku na komputerze użytkownika prowadzi do zainstalowania tam złośliwego oprogramowania IcedID, znanego też jako BankBot i wykorzystywanego do wykradania danych osobowych.

 

-Rosyjscy hakerzy atakują Ukraińców, posługując się „gorącymi” tematami wojny i mobilizacji – przekazano w komunikacje rządowej agendy.
We wtorek ukraiński zespół ekspercki Computer Emergency Response Team (CERT) poinformował, że 8 kwietnia udaremniono rosyjski cyberatak na sieć energetyczną Ukrainy. Operacja była realizowana przez grupę Sandworm, powiązaną z wywiadem wojskowym Rosji.

2022-04-14 13:06:10

Raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o rosyjskich zbrodniach

 

Rosyjską odmowę współpracy z misją ekspertów OBWE uważamy za dowód na pełną odpowiedzialność Rosji za agresję na Ukrainę – przekazało ukraińskie MSZ w czwartek w oświadczeniu komentującym raport Organizacji w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego w czasie wojny na Ukrainie.

 

Prawie 100-stronicowy raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zawiera mocne dowody dotyczące okrucieństw popełnionych przez Rosjan – podaje Interfax-Ukraina. Według MSZ „rażącym przykładem naruszeń jest oblężenie Mariupola”.

 

Jak zaznaczył ukraiński resort spraw zagranicznych, z raportu opublikowanego przez OBWE wynika, że rosyjskie działania łamiące prawo międzynarodowe są na skalę niespotykaną w Europie od dziesięcioleci. Tym samym, potrzebne są pilne kroki mające na celu powstrzymanie państwa-agresora.

 

„Niezwykle ważne jest, że w raporcie uwzględniono fakt, iż Federacja Rosyjska od 2014 roku okupuje niektóre rejony w obwodach donieckim i ługańskim” – podało MSZ Ukrainy.

 

Resort dyplomacji zwrócił także uwagę na wniosek misji OBWE dotyczący konieczności przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie mordowania ludności cywilnej w obwodzie kijowskim, w tym w Buczy, co ma wskazywać na dokonywanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości przez wojska rosyjskie.

 

Informacje udokumentowane w raporcie mogą być wykorzystywane przez sądy lub trybunały krajowe, regionalne lub międzynarodowe – zaznacza Interfax-Ukraina.

2022-04-14 13:04:52

Rosja: żołnierze odmawiający udziału w inwazji na Ukrainę dostają "karne" adnotacje w dokumentach

 

Rosyjscy żołnierze, którzy odmawiają udziału w inwazji na Ukrainę, otrzymują „karne” adnotacje w książeczkach wojskowych; wyprodukowano w tym celu specjalne pieczątki ze stwierdzeniem „skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa” – poinformował rosyjski opozycyjny portal Meduza.

 

Taka adnotacja miała znaleźć się w m.in. w dokumentach żołnierza ze 136. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, stacjonującej w mieście Bujnaksk w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie. Cytowany przez Meduzę adwokat wojskowego Maksim Griebieniuk przekazał, że na pieczątce znalazło się sformułowanie: „Skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa. Odmówił udziału w specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ukrainy”.

 

Informację tę potwierdził na Twitterze Iwan Żdanow, jeden ze współpracowników uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

 

W ocenie Griebieniuka, takie postępowanie wobec żołnierzy odmawiających udziału w wojnie „służy wyłącznie obrażaniu i poniżaniu żołnierza, a także utrudnianiu mu znalezienia pracy, w tym w organach ochrony porządku prawnego”.

 

Ministerstwo obrony Rosji nazwało doniesienia o pieczątkach „manipulacją”.

2022-04-14 13:02:40

Traktorzysta zginął po najechaniu na minę

 

Traktorzysta z obwodu czernihowskiego zginął w wyniku najechania na minę przeciwczołgową podłożoną przez rosyjskie wojska – podaje w czwartek agencja Interfax-Ukraina za lokalną policją.

 

42-letni mieszkaniec obwodu wywoził w środę śmieci przy pomocy traktora. Wracając przez pole do wsi, w której mieszkał, wjechał na minę przeciwczołgową. Zginął na miejscu – poinformowała policja.

 

Podczas oględzin terenu pirotechnicy odnaleźli i zneutralizowali inną minę.

2022-04-14 13:01:41

Ukraina przejęła 154 aktywa należące do Medwedczuka i jego żony

 

Na mocy postanowienia kijowskiego sądu ukraiński skarb państwa przejął 154 aktywa należące do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko – poinformowało w czwartek Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

 

Szczegółowe zestawienie obejmuje: 26 samochodów, 30 działek, 23 domy, 32 mieszkania, 17 miejsc parkingowych i jeden jacht motorowy. Zajęto również większościowe udziały Medwedczuka i jego małżonki w kapitałach zakładowych 25 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na Ukrainie.

 

Poinformowano także, że wcześniej skonfiskowano „jacht i inne nieruchomości” należące do Medwedczuka.

 

Prorosyjski polityk Wiktor Medwedczuk (prywatnie kum prezydenta Rosji Władimira Putina) został zatrzymany we wtorek przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Według szefa SBU Iwana Bakanowa, przebrany za ukraińskiego wojskowego Medwedczuk próbował dotrzeć do granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, „gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa”.

 

Od maja 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. 27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. W Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na aresztowanie polityka.

2022-04-14 10:27:16

Wielka Brytania: atak na Mariupol wiąże znaczną część sił Rosji

 

Obrona Mariupola przez Ukraińców wiąże znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu, których Rosja potrzebuje do przeprowadzenia planowanej ofensywy w Donbasie – oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

 

„Wystąpienie prezydenta (Rosji Władimira) Putina we wtorek podkreśliło jego stałe zainteresowanie Donbasem, gdzie Rosja uderza w siły ukraińskie, przygotowując się do wznowienia ofensywy. W trakcie całego konfliktu ośrodki miejskie były obiektem prowadzonych na oślep ataków ze strony Rosji. Miasta Kramatorsk i Konstantynówka prawdopodobnie staną się celami Rosjan przy użyciu podobnego poziomu przemocy” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

„Połączenie szeroko zakrojonych uderzeń rakietowych i artyleryjskich z działaniami zmierzającymi do koncentracji sił przed ofensywą stanowi powrót do tradycyjnej rosyjskiej doktryny wojskowej. Będzie to jednak wymagało znacznych sił. Trwająca obrona Mariupola przez Ukrainę wiąże obecnie znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu” – dodano.

2022-04-14 10:25:03

Dzieciom wywożonym do Rosji grozi nielegalna adopcja

 

Dzieci przymusowo deportowane z Ukrainy do Rosji mogą być nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny – alarmuje w czwartkowym oświadczeniu MSZ Ukrainy. Szczególny niepokój resortu wywołują porozumienia Moskwy w tym względzie z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

 

-Ministerstwo oświaty Rosji zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Na mocy tych „umów” można byłoby przekazywać do rosyjskich rodzin dzieci nielegalnie wywiezione z Ukrainy – przekazał resort dyplomacji.
Najbardziej narażone na ten proceder miałyby być „dzieci-sieroty pozbawione opieki rodzicielskiej, a także dzieci, których rodzice zginęli w wyniku agresji Rosji na Ukrainę”.

 

W ocenie MSZ takie działania Kremla mogą zostać zakwalifikowane jako uprowadzanie dzieci, co stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Konwencji o Prawach Dziecka; Ukraina i Rosja są stronami tego porozumienia.

 

Poinformowano, że strona ukraińska zwróci się w sprawie nielegalnie deportowanych dzieci do Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, UNICEF, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Dzieci i Konfliktów Zbrojnych, a także Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci.

2022-04-14 10:24:17

Dzisiaj ustalono dziewięć korytarzy humanitarnych

 

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na czwartek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych w kraju, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.

 

Ewakuacja z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim będzie możliwa przy użyciu prywatnych samochodów, podobnie jak z miast Berdiańsk, Tokmak i Enerhodar, leżących w obwodzie zaporoskim.

 

Drogi ewakuacji będą także poprowadzone w obwodzie ługańskim z miast Siewierodonieck, Lisiczańsk, Popasna i Rubiżne oraz z jednej wsi.

 

Korytarze humanitarne z obwodu ługańskiego zostaną otwarte, jeśli wojska okupantów zaprzestaną ostrzału – podkreśliła Wereszczuk.

2022-04-14 10:16:36

Część 36. brygady piechoty morskiej trafiła w Mariupolu do rosyjskiej niewoli

Część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniącej Mariupola, trafiło do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami – przekazał w środę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

„Rosjanie nie pojmali jednak tysiąca naszych wojskowych, jak twierdzą ich propagandyści w mediach. Ta liczba była kilkakrotnie mniejsza. Część 36. brygady przebijała się na pozycje zajmowane przez pułk Azow, a część rozdzieliła się i poszła w innym kierunku. Druga z tych grup została ostrzelana z samolotów i systemów artyleryjskich, poniosła duże straty i po walce trafiła do niewoli” – relacjonował Arestowycz.

 

Według doradcy prezydenta, część brygady, która połączyła się z pułkiem Azow, przebijała się na jego pozycje (prawdopodobnie zakłady metalurgiczne Azowstal – PAP) przez dwie doby. „Była to bardzo trudna operacja, realizowana na okupowanym terenie. Przebieg akcji zabezpieczyli żołnierze z Azowa” – poinformował Arestowycz.

 

W jego ocenie połączenie ukraińskich sił w Mariupolu znacząco zwiększy szanse obrońców miasta. „Po pierwsze, zaowocuje to wzmocnieniem tego przyczółka. Po drugie, umożliwi zorganizowanie na nowo pozycji obronnych. Po trzecie, inaczej zostaną podzielone dyżury bojowe i znajdzie się więcej czasu na niezbędny odpoczynek” – powiedział doradca głowy państwa.

 

Wcześniej w środę Arestowycz przekazał, że wojskowi z 36. brygady przeprowadzili udaną operację na terenie zajętym przez wroga i połączyli się z pułkiem Azow.

Nagranie wywiadu z Arestowyczem ukazało się na kanale Marka Fejgina w serwisie YouTube.

2022-04-14 09:07:38

Prezydent Estonii: ci, którzy dokonali zbrodni na Ukrainie muszą stanąć przed sądem

 

W środę odwiedziliśmy dwa miejsca zbrodni na Ukrainie i odebrało nam mowę; ludzie, którzy tego dokonali, zabijali cywilów, w tym dzieci, muszą stanąć przed sądem – powiedział w czwartek prezydent Estonii Alar Karis.

 

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy – Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda przebywali w środę w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

 

Karis podkreślił na konferencji prasowej w Rzeszowie po powrocie z Ukrainy, że naród estoński podziwia odwagę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i całego jego narodu. „Wczoraj odwiedziliśmy dwa miejsca na Ukrainie, miejsca zbrodni i odebrało nam mowę. Ludzie, którzy dokonali tych zbrodni, rozpoczęli tę wojnę, zabijali cywilów, w tym dzieci, muszą stanąć przed sądem” – oświadczył Karis.

 

Zwrócił uwagę, że jest to działanie dla prokuratorów, którzy są już obecni na Ukrainie. „W międzyczasie powinniśmy zachować jedność – jako UE i NATO – i przez cały czas udzielać wsparcia Ukrainie” – zaznaczył estoński przywódca.

 

Podkreślił, że Estonia udostępnia pomoc wojskową i humanitarną. „Zachęcamy też innych partnerów i naszych sojuszników, aby robili to samo” – dodał.

 

Według Karisa, „jest to sposób na to, aby położyć kres tej koszmarnej wojnie”.

2022-04-14 09:05:17

Doradca Zełenskiego: Rosja nie zgadza się na wielu gwarantów bezpieczeństwa

 

Rosja nie zgadza się na zwiększenie liczby państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy – powiedział w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

Podolak poinformował, że Ukraina chciałaby, żeby państw gwarantujących jej bezpieczeństwo było jak najwięcej, jednak Rosja się na to nie zgadza. Prezydencki doradca, który jest jednym z uczestników negocjacji z Rosją, wypowiadał się w ukraińskiej telewizji państwowej; jego słowa cytuje agencja Reutera.

 

Pod koniec marca podczas prowadzonych w Turcji negocjacji z przedstawicielami Rosji władze Ukrainy zaproponowały przyjęcie przez ich kraj statusu państwa neutralnego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Oznaczałoby to, że Ukraina nie mogłaby dołączyć do żadnego sojuszu militarnego, a na jej terytorium nie zostałyby rozlokowane obce bazy wojskowe. Wśród gwarantów tego mechanizmu Ukraina widziałaby stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael.

2022-04-14 09:04:53

Eksperci dla CNN: strata krążownika Moskwa to olbrzymi cios dla Rosji

 

Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego; to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, które od 50 dni atakują Ukrainę – pisze w czwartek portal CNN, cytując ekspertów.

 

„Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie” – powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

 

Również profesor badań nad wojną i strategią z King’s College w Londynie Alessio Patalano ocenił, że strata krążownika Moskwa byłaby „olbrzymim ciosem” dla Rosji.

 

„Okręty działają z dala od centrum uwagi publicznej i rzadko są tematem wiadomości. Ale są dużymi unoszącymi się na wodzie kawałkami terytorium państwowego i właśnie z tego powodu, gdy jeden jest stracony, bez mała okręt flagowy, uwypuklony zostaje przekaz polityczny i symboliczny, w dodatku do straty wojskowej” – powiedział Patalano.

 

Moskwa to flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Krążownik rakietowy uczestniczył w ataku na ukraińską Wyspę Węży – podkreśla CNN.

2022-04-14 09:02:16

Finowie przygotowują się do wojny z Rosją

 

W ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny na Ukrainie tysiące Finów zapisało się na szkolenia wojskowe i z pierwszej pomocy. Po raz pierwszy w historii Finlandii większość obywateli opowiada się za przystąpieniem do NATO – pisze portal USA Today.

 

Finlandia jest jednym z niewielu krajów europejskich z obowiązkową służbą wojskową, głównie ze względu na długą granicę z Rosją i historię wojen stoczonych z tym krajem w ubiegłym wieku. Ta historia ukształtowała również jej politykę, koncentrującą się na neutralności podczas zimnej wojny, a następnie lawirowaniu między Zachodem a Rosją w celu utrzymania niezależności – przypomina w środę portal.

 

„Nigdy nie straciliśmy czujności po zakończeniu zimnej wojny, tak jak zrobiło to wiele krajów europejskich i w tym sensie jesteśmy dobrze przygotowani do obrony, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości” – powiedział portalowi dyrektor generalny w fińskim ministerstwie obrony Janne Kuusela.

 

Aż 900 tys. Finów w zamieszkanym przez 5,5 miliona osób kraju przeszło szkolenie wojskowe, a 280 tys. z nich zostało przeszkolonych do mobilizacji.

 

Zrzeszające 45 tys. członków krajowe stowarzyszenie rezerwistów zyskało w ostatnich miesiącach ponad 6,3 tys. nowych członków, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dołączyło w latach 2015-2021.

 

Z kolei Krajowe Stowarzyszenie Szkolenia Obronnego Finlandii, które nadzorowane jest przez resort obrony, odnotowało ośmiokrotny wzrost liczby zapisujących się na kursy szkoleniowe.

 

„Wiele osób mówi, że są zaniepokojeni rosyjską inwazją na Ukrainę, chcą odnowić swoje umiejętności wojskowe, uczyć się nowych rzeczy, może nadrobić służbę obowiązkową, której nie traktowali kiedyś zbyt poważnie, chcą się upewnić, że są przygotowani na najgorsze” – wyjaśnia oficer szkoleniowy Krajowego Stowarzyszenia Szkolenia Obronnego Finlandii, Ossi Hietala.

 

Obecnie około 60 proc. Finów popiera członkostwo swojego kraju w NATO. Przed wojną na Ukrainie było to 20 proc., a zdecydowana większość Finów nie miała określonego zdania w tej sprawie.

 

„Najeżdżając na Ukrainę Rosja pokazała, że nigdy się nie zmieniła. Oni zawsze są Rosjanami i zawsze zachowują się tak samo. Więc teraz wszyscy Finowie wiedzą, że jest bardzo możliwe, że w pewnym momencie mogą również pojawić się i tutaj” – przekonuje Minna Nenonen, dyrektorka Stowarzyszenia Fińskich Rezerwistów.

2022-04-14 09:01:17

Prezydent Duda po powrocie z Kijowa: to jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia

 

To na pewno jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia, zwłaszcza wrażenie, jakie zrobiła Borodianka, zniszczona przez rosyjskie samoloty i rakiety – powiedział w czwartek rano prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa.

 

Prezydent podkreślił na dworcu w Przemyślu, że w podkijowskiej Borodiance wrażenie robi „miejsce starcia pomiędzy wojskami rosyjskimi i ukraińskimi, gdzie zniszczone są pozostałości pojazdów opancerzonych i czołgów”.

 

„I samo miasto Kijów. Kijów absolutnie gotowy do obrony. Miasto, które widać, że w ostatnich dniach wyszło spod oblężenia. Ale nie ma żadnych wątpliwości, kiedy jest się w Kijowie, kiedy patrzy się na ulice, że było gotowe bronić się do samego końca” – powiedział Andrzej Duda.

 

Jak dodał, na ulicach miasta zbudowane są barykady, bunkry, osłony z worków z piaskiem, a w parkach wykopane okopy. Prezydent zaznaczył jednocześnie, że wrażenie robi przede wszystkim „niezwykła determinacja obrońców Ukrainy, do tego, żeby obronić swoją ojczyznę”.

2022-04-14 08:59:08

CNN: planowana jest wizyta w Ukrainie amerykańskich dyplomatów

Urzędnicy amerykańscy przeprowadzili wewnętrzne wstępne rozmowy w związku z wizytą w Ukrainie wysokiej rangi urzędnika, ministra obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena – poinformowała w czwartek CNN.

Celem wizyty wysokich przedstawicieli rządu USA ma być wsparcie walczącego z rosyjską agresją dzielnego ukraińskiego narodu. Negocjacje w tej sprawie są na wstępnym etapie, nie jest zatem wykluczone, że do niej nie dojdzie – spekuluje CNN powołując sie na anonimowe źródła rządowe.

 

Należy przypuszczać, że ani prezydent Joe Biden ani wiceprezydent Kamala Harris raczej nie odwiedzą Kijowa w najbliższej przyszłości. Przypomnijmy jednak ,pisze CNN, że pewnego dnia z nieoczekiwaną wizytą do Kijowa przybył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

2022-04-14 08:56:11

Kolejne sankcje

 

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmy transportowe SEVMASH i United Shipbuilding Corp.

 

Sankcje w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę obejmą również firmę elektroniczną Ruselectronics, odpowiedzialną za produkcję około 80 proc. wszystkich rosyjskich komponentów elektronicznych, a także Koleje Rosyjskie , poinformowała minister spraw zagranicznych Marise Payne.

 

Australia w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę dotychczas nałożyła sankcje na około 600 osób i podmiotów, w tym na większość rosyjskiego sektora bankowego i wszystkie organizacje odpowiedzialne za dług państwowy tego kraju.

2022-04-14 08:55:06

Niemcy zajęły superjacht należący do siostry oligarchy Usmanowa

 

Niemcy zajęły największy na świecie superjacht Dilbar należący do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, o czym poinformował na Twitterze Federalny Urząd Śledczy (Bundeskriminalamt – BKA) – przekazał Bloomberg.

 

Pomimo wysiłków, które BKA określił „ukrywaniem spraw zagranicznych”, ustalono że właścicielką jachtu jest siostra Usmanova, Gulbakhor Ismailova.

 

„Luksusowy jacht Dilbar podlega zatem sankcjom prawnym i mógł zostać zgodnie z prawem skonfiskowany w Hamburgu” – poinformowała BKA w tweecie. Bloomberg przytoczył opinię rzecznika BKA (zacytowanego uprzednio przez Deutsche Presse-Agentur – PAP), który podkreślił, że jacht ten nie może być „sprzedany, wynajęty lub zastawiony jako zabezpieczenie”.

 

Usmanow jest właścicielem pakietu akcji USM, rosyjskiej grupy inwestycyjnej posiadającej udziały w Metalloinvest – jednego z największych na świecie producentów rudy żelaza. Posiada też udziały oraz w firmie telekomunikacyjnej MegaFon. Jest szóstym najbogatszym Rosjaninem z majątkiem 19 miliardów dolarów, według Bloomberg Billionaires Index. Jacht został nazwany na cześć jego matki.

2022-04-14 08:54:57

Prokuratura: zginęło 197 dzieci

Co najmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

 

Najwięcej dzieci poniosło śmierć lub zostało rannych w obwodzie donieckim – 115, kijowskim – 105 i charkowskim – 81.

 

Prokuratura podała, że podczas badania zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie w miasteczkach Hostomel i Bucza w obwodzie kijowskim odnaleziono ciała dzieci w wieku 4 i 10 lat, a także spalone ciało 17-latka. Poinformowano również, że na punkcie kontrolnym w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia żołnierze wroga ostrzelali pod koniec lutego samochód, w którym znajdowali się ojciec i jego niepełnoletni syn; obaj zginęli.

Liczba dzieci zabitych w wyniku rosyjskiego ostrzału dworca kolejowego w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy z 8 kwietnia wzrosła do siedmiu. W ostatnim czasie dwoje dzieci zmarło w szpitalu – przekazano w komunikacie prokuratury.

2022-04-14 08:49:12

Rosja wzmacnia grupy lotnicze

 

Rosja wzmacnia grupy lotnicze i oddziały artyleryjskie w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, poprawia systemy dowodzenia i pracy zwiadowczej – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w czwartek na Facebooku.

 

„Okupanci nadal prowadzą systematyczne ataki rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodzie charkowskim, donieckim i zaporoskim” – głosi oświadczenie. Komunikat opisuje sytuację na froncie na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano w Polsce).

 

Nadal blokowany i ostrzeliwany jest Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy. Na południu Ukrainy – relacjonuje sztab – „wróg prowadził działania bojowe w rejonach Słowiańska, Popasnej i Kurachowego oraz szturmował Mariupol”. W obwodzie chersońskim, który sąsiaduje z anektowanym Krymem, wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe w rejonie wsi Osokoriwka.

 

Sztab podał także, że na terytorium tzw. republik ludowych w Donbasie prowadzone są działania w zakresie przymusowej mobilizacji. „Ustalono, że dowództwo rosyjskie nakazało zmobilizowanie 60-70 tys. osób na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, jednak wskaźniki te zostały spełnione tylko w 20 procentach” – poinformował ukraiński Sztab Generalny.

2022-04-14 08:46:39

Rosyjski krążownik "Moskwa" uszkodzony

Telewizja Nexta poinformowała w środę w Telegramie, że Siły Zbrojne Ukrainy (USZ) na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa

Informację o trafieniu krążownika Moskwa, który atakował na początku inwazji Wyspę Węży potwierdził szef odeskiej administracji Maksim Marczenko: ” Rosyjski rakietowy krążownik „Moskwa” został zaatakowany dwiema rakietami Neptun i został poważnie uszkodzony.

Jak donoszą ukraińskie media na krążowniku wybuchł pożar.

2022-04-14 08:45:41

Wysadzono most niszcząc kolumnę wojsk rosyjskich

 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek, że siły specjalne armii ukraińskiej wysadziły w powietrze most, niszcząc kolumnę wojsk rosyjskich kierującą się na Izium. Kolumna miała wzmocnić siły rosyjskie w obwodzie charkowskim.

 

W składzie kolumny był wóz opancerzony Tigr i cztery ciężarówki. Cała kolumna została zniszczona – zapewnił sztab na Facebooku.

 

W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowo-bombowe i częściowo blokują Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

2022-04-14 08:41:48

Rosjanie nadal ostrzeliwują Charków

 

Cztery osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w środę podczas ostrzału przez rosyjskich agresorów w Charkowie poinformował w Telegramie szef charkowskiej administracji Oleg Sinegubow.

 

Sinegubow napisał, że ostrzelane zostały dzielnice mieszkaniowe Charkowa, gdzie nie ma infrastruktury wojskowej.

 

Intensywne ostrzały artylerii zostały zarejestrowane w Piwnicznej Saliwce, 602 osiedlu, HTZ, wsi Żukowski.

 

Jak donosi Ukrinform, w Charkowie wszczęto przedprocesowe śledztwo w sprawie śmierci czterech mieszkańców w wyniku ostrzału przez wroga.

2022-04-14 08:40:36

Ewakuacja

 

W środę z obwodów ługańskiego, donieckiego i zaporoskiego ewakuowano 1567 osób – poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko w komunikacie opublikowanym w komunikatorze Telegram.

 

Z zestawienia zamieszczonego przez Tymosznkę wynika, że z Połohów, Wasyliwki, Berdiańska i Melitopola w obwodzie zaporoskim, korzystając z własnego transportu, wyjechały 1102 osoby. Z Mariupola w obwodzie donieckim – 83 osoby. A z Lisiczańska, Siewierodoniecka, Kreminnej, Hirskiego i Popasnej w obwodzie ługańskim – 382 osoby.

2022-04-14 08:39:40

Rosja straciła ok. 19,9 tys. żołnierzy

 

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19,9 tys. żołnierzy, a także 753 czołgi, 1968 pojazdów opancerzonych, 160 samolotów i 144 śmigłowce – ogłosił w czwartek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Od 24 lutego do 14 kwietnia siły rosyjskie straciły również 366 systemów artyleryjskich, 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 64 systemy przeciwlotnicze, 1437 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 134 bezzałogowe statki powietrzne i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

W tym miejscu będziemy prowadzić relację na żywo z wojny w Ukrainie. Poprzednie relacje można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także
Wasze komentarze