EPA/SERGEY KOZLOV

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 19.06.2022]

Wojska rosyjskie wywiozły z magazynów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy 15 tys. ton słonecznika i 10 tys. ton zboża – poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w niedzielę przez serwis Unian.

2022-06-19 21:00:00

Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich najeźdźców na Ukrainie pomoże zbadać 50 ekspertów z Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie (EUAM) – poinformował w niedzielę wiceszef EUAM Fredrik Wesslau, cytowany przez agencję UNIAN.

Przebywający w Odessie Wesslau zaznaczył, że po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę misja zmieniła mandat, zajmując się m.in. badaniem zbrodni wojennych. Dodał, że EUAM zapoznała się dotąd z nie

2022-06-19 18:34:00

Siły Zbrojne Ukrainy przesunęły się o ponad 10 km w stronę zajętego przez wojska rosyjskie Melitopola – poinformował w niedzielę Iwan Fedorow, mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy.

2022-06-19 18:00:00

W Jekaterynburgu na Uralu w wieku 76 lat zmarł Giennadij Burbulis, najbliższy współpracownik pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelyna. Poinformowała o tym w niedzielę rodzina zmarłego.

2022-06-19 17:00:00

Mer Czernihowa – miasta na północy Ukrainy – Władysław Atroszenko poinformował w niedzielę, że ukraińska straż graniczna nie wypuściła go z kraju do Polski. Urzędnik powiązał decyzję o nieprzepuszczeniu go przez granicę z „atakiem politycznym jednego z pracowników biura prezydenta”.

„Ledwie co na granicy nie puszczono mnie do Polski, dokąd zmierzałem, by podpisać umowę o partnerstwie i pomocy dla Czernihowa” – napisał mer na Facebooku. Sprecyzował, że jechał do Rzeszowa w składzie czteroosobowej delegacji.

2022-06-19 16:12:00

Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała ustawę o walce z dezinformacją i propagandą, która przewiduje m.in. zakaz transmisji rosyjskich programów informacyjnych i analitycznych oraz pokazywania rosyjskich filmów o tematyce wojennej – informuje w niedzielę portal Newsmaker.

Mołdawski serwis podkreśla, że już teraz w związku ze stanem wyjątkowym zakazana jest transmisja programów o tematyce wojennej albo politycznej z krajów, które nie ratyfikowały europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej, w tym z Rosji.

2022-06-19 16:00:00

Wywiad wojskowy Ukrainy: krewni załogi krążownika Moskwa zmuszani do milczenia

Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i służby specjalne, Rosja wciąż nie uznała marynarzy za poległych na wojnie – ocenia ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W komentarzu opublikowanym w niedzielę na Facebooku HUR opisuje, jak krewni zmuszani są do ukrywania informacji o zabitych. „Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa, gdy dowiedzieli się, że krewni chcą ujawnić w mediach informację o poległych, przyszli do nich do ich domów i miejsc pracy. Przeprowadzają 'pracę wyjaśniającą’, w tym grożą odpowiedzialnością karną za ujawnienie tajemnicy państwowej” – podaje wywiad.

Jak przekazuje HUR, rodzin marynarzy nie przyjęto w dowództwie rosyjskiej marynarki wojennej ani w dowództwie Floty Czarnomorskiej. Nie przyjmują ich także organy państwowe odpowiedzialne za wsparcie socjalne. Według ukraińskiego wywiadu krewni „kierowani są do grupy psychologów, lekarzy i prawników, którą stworzono specjalnie w celu ukrywania informacji o poległych i zaginionych” spośród żołnierzy służby zasadniczej w rosyjskiej armii.

Oficjalnie rosyjskie ministerstwo obrony uznało za zaginionych 27 marynarzy, w tym 19 ze służby zasadniczej. Twierdziło też, że około 400 marynarzy ewakuowano. Za poległego uznano tylko Iwana Wachruszewa, którego oficjalny pogrzeb odbył się w Sewastopolu na anektowanym Krymie. Władze Ukrainy szacowały, że załoga krążownika liczyła około 510 osób. Nie jest jasne, co stało się z pozostałymi – poza 27 „zaginionymi” członkami załogi. Dane z rozmaitych źródeł niezależnych różnią się. Portal Meduza podawał informację o co najmniej 37 zabitych i setkach rannych. Zaś według byłego rosyjskiego parlamentarzysty Ilji Ponomariowa potwierdzono informacje o uratowaniu tylko 58 osób spośród 510-osobowej załogi.

Wywiad ukraiński podał też, że kapitan krążownika Anton Kuprin opuścił tonący okręt „jako jeden z pierwszych”.

Krążownik Moskwa zatonął na Morzu Czarnym w wyniku trafienia ukraińskimi rakietami. Oficjalnie władze Rosji nie poinformowały o stratach. Ukraińska straż graniczna podawała, że Kuprin zginął, jednak kapitan pojawił się na opublikowanym przez władze nagraniu wideo pokazującym spotkanie załogi z dowództwem marynarki wojennej. Zatonięcie Moskwy, flagowego okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, to najbardziej dotkliwa strata, jaką poniosła rosyjska marynarka wojenna od początku inwazji na Ukrainę z 24 lutego.

2022-06-19 14:15:00

W obwodzie charkowskim 1 ofiara śmiertelna ostrzałów; władze mówią o ryzyku zbliżenia się Rosjan do miasta

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów – powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ukrainy Ołeh Syniehubow, podsumowując minioną dobę. Doradca szefa MSW Wadym Denysenko oświadczył w niedzielę, że siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa.

Syniehubow poinformował w niedzielę, że Rosjanie ostrzeliwali m.in. jedną z dzielnic na południowym wschodzie Charkowa, a także okolice miejscowości na północ i wschód od miasta oraz rejon iziumski.

Wojska rosyjskie kontrolują tereny położone na północ i na wschód od Charkowa. Miasto znajduje się w zasięgu rosyjskiej artylerii.

Według doradcy ministra spraw wewnętrznych Wadyma Denysenki sytuacja w północnej części obwodu „jest dość trudna”, bo wojska rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa i ponownie (jak przed odepchnięciem przez siły ukraińskie) – przekształcić je w miasto przyfrontowe.

 

Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform, powiedział w niedzielę, że Rosjanie chcą zbliżyć się do miasta na tyle, by móc je maksymalnie ostrzeliwać.

 

W sobotę doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz powiedział, że po rosyjskiej stronie granicy w obwodzie biełgorodzkim Rosjanie skoncentrowali ok. 5-7 batalionowych grup taktycznych, a także ok. sześciu samolotów szturmowych i 15-18 śmigłowców.

„W przypadku ich wprowadzenia na tym kierunku mogliby przysporzyć Charkowowi dużych nieprzyjemności. Nie zajmą miasta, to mówię od razu, ale przesunąć się bliżej i zagrozić zmasowanym ostrzałem artyleryjskim mogą” – powiedział Arestowycz, cytowany przez Ukrinform.

2022-06-19 12:00:00

Pod Kijowem słychać było wybuch, władze potwierdziły akcję obrony przeciwlotniczej

Pod stolicą Ukrainy Kijowem rano w niedzielę było słychać wybuch – odnotowały media, powołując się na świadków. Władze obwodu kijowskiego podały natomiast, że „zadziałała obrona przeciwlotnicza wobec wrogiego obiektu”. Prawdopodobnie zestrzelono rosyjską rakietę.

Wybuch zagrzmiał w niedzielę rano, zanim w Kijowie i obwodzie ogłoszoną alarm lotniczy – napisał portal Ukrainska Prawda.

Później władze administracji obwodowej powiadomiły w komunikacie na Telegramie, że w rejonie wyszogrodzkim (pod Kijowem) „było słychać wybuchy i zadziałała obrona przeciwlotnicza”.

„Nie wykryto zadymienia, nie ma pożarów, nikt nie ucierpiał” – podano.

2022-06-19 09:35:00

Szef obwodu: trwają walki o Siewierodonieck, sytuacja jest bardzo trudna

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim Ukrainy kontynuowane są walki o miasto, wojska rosyjskie ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich, sytuacja jest bardzo trudna – przekazał w niedzielę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że przeciwnik atakuje również w rejonie Popasnej.

„W Siewierodoniecku sytuacja jest bardzo trudna. Przeciwnik przez całą dobę prowadzi rozpoznanie z dronów, koryguje ogień i szybko dostosowuje go do zmian ukraińskich pozycji obronnych” – powiadomił Hajdaj w komunikacie na Telegramie

Urzędnik poinformował również, że Rosjanie intensywnie ostrzelali okolice mostów na Dońcu, dwukrotnie trafili w infrastrukturę zakładów chemicznych Azot.

Dodał, że w sąsiadującym z Siewierodonieckiem Lisiczańsku w ciągu ostatniej doby znaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy zginęli w ostrzałach.

 

Przeciwnik prowadził ostrzał szeregu ukraińskich miejscowości w obwodzie ługańskim, przeprowadził ataki lotnicze w rejonie dwóch wsi, atak rakietowy na Werchniokamjankę.

 

Hajdaj powiadomił także o dużych zniszczeniach obiektów cywilnych w rejonie Popasnej i miejscowości Hirske.

2022-06-19 08:00:00
Zobacz także
Wasze komentarze