EPA/SERGEY KOZLOV

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 22.06.2022]

55 proc. obwodu donieckiego jest pod kontrolą okupantów

W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

„Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują blisko 45 proc. terytorium obwodu donieckiego, gdzie toczą się działania bojowe” – powiedział Kyryłenko ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Jak uściślił, 55 proc. terenów obwodu znajduje się „pod kontrolą nielegalnych formacji zbrojnych, pod kontrolą okupanta”.

2022-06-22 22:04:49

Szef wywiadu wojskowego: większość jeńców z Azowstalu przebywa w Ołeniwce w obwodzie donieckim

Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim – poinformował w środę szef Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

„O losie prawie wszystkich mamy bardzo dokładne informacje. Pracujemy nad uwolnieniem ich z niewoli i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wiele osób zobaczy swoich bliskich już w domu” – powiedział w środę na antenie ukraińskiej telewizji Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wojskowy powiadomił, że większość jeńców przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce, na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

„Od czasu do czasu niektórzy są stamtąd wywożeni w celu przeprowadzenia czynności śledczych” – podał. Wcześniej rosyjskie media rządowe, powołując się na źródła, podawały, że dowódcy z Azowstalu, m.in. z pułku Azow Gwardii Narodowej, zostali przewiezieni do moskiewskiego aresztu Lefortowo.

2022-06-22 21:37:35

Białorusini rozmieszczają przy granicy atrapy czołgów

W celu zademonstrowania swojej obecności przy granicy z Ukrainą armia Białorusi rozmieszcza drewniane atrapy czołgów na terenach przygranicznych – poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

„W celu przeprowadzenia działań kamuflażu operacyjnego i zademonstrowania swojej obecności jednostki Sił Zbrojnych Białorusi umieszczają drewniane atrapy czołgów na terenach graniczących z Ukrainą” – powiedział Motuzjanyk.

Dodał, że według informacji jego resortu Białoruś swoją gotowość bojową przy granicy z Ukrainą będzie sprawdzała do 25 czerwca. Zaznaczył przy tym, że siedem białoruskich batalionów nadal realizuje zadania wzmocnienia granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodach brzeskim i homelskim.

„Główne ich działania skupiają się na prowadzeniu rozpoznania, sprawdzaniu sprzętu inżynieryjnego i ochronie granicy państwowej” – powiedział.

2022-06-22 21:04:06

Sztab: siły rosyjskie próbują podejść pod Bachmut w obwodzie donieckim

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w dalszym ciągu toczą się walki o kontrolę nad miastem. Siły ukraińskie zdołały odeprzeć szturm w rejonie Nowobachmutiwki w obwodzie donieckim i zmusić przeciwnika do wycofania się.

Działania na froncie zintensyfikowało rosyjskie lotnictwo w obwodach ługańskim i donieckim – wynika ze środowego podsumowania operacyjnego

2022-06-22 20:00:01

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Mają potrwać do 1 lipca.

Celem ćwiczeń, jak podano, jest „kontrola gotowości komend uzupełnień do wykonywania zadań”. Ćwiczone będą m.in. uzupełnienia poprzez powołanie rezerwistów.

2022-06-22 18:48:00

Doradca prezydenta Zełenskiego: władze Naddniestrza nie zaryzykują ataku na Ukrainę

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak uważa, że władze prorosyjskiego Naddniestrza, separatystycznej enklawy w granicach Mołdawii, nie powinny zaryzykować ataku na ukraińskie terytorium. W rozmowie z kiszyniowskim portalem News Maker zaznaczył, że w sytuacji konfrontacji właśnie naddniestrzańska ludność stałaby się bowiem ofiarą starcia zbrojnego.

Podolak przyznał, że enklawa mogłaby stać się “odskocznią” dla armii rosyjskiej w wojnie przeciwko Ukrainie, ale zaznaczył, że lokalni rezydenci mają świadomość tragicznych dla nich samych konsekwencji takiego ataku.

“Mieszkający tam ludzie rozumieją i chłodno oceniają sytuację oraz fakt, że jakakolwiek inicjatywa militarna doprowadziłaby tam jedynie do tragedii”, powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

2022-06-22 17:09:40

Władze: Rosjanom nie udało się stworzyć sieci agenturalnej w obwodzie chersońskim

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy rosyjscy okupanci nie mają poparcia ze strony lokalnych władz, urzędników ani ludności; przed inwazją na Ukrainę przeciwnik nie zdołał tam stworzyć skutecznej sieci agenturalnej – oświadczył w środę wiceprzewodniczący rady regionu Jurij Sobolewski, cytowany przez agencję Ukrinform.

Obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Według medialnych doniesień i informacji przedstawicieli władz Ukrainy od kwietnia trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim.

2022-06-22 15:59:30

Rosyjscy najeźdźcy przejęli wiele sklepów na zajętych terenach, ale nie umieją nimi zarządzać – informuje w środę ukraińskie wydanie magazynu „Forbes”. Właściciele sieci marketów i dyskontów stracili setki sklepów i ponieśli straty liczone w miliardach hrywien. Okupanci zmieniają szyldy, kradną towar i zmuszają pracowników do pracy.

 

Forbes opisał, jak funkcjonuje handel detaliczny w sklepach „zawłaszczonych” przez Rosjan na zajętych terytoriach.

 

Najeźdźcy przejęli niemal 100 sklepów największej sieci ukraińskich dyskontów ATB w Berdiańsku, Melitopolu i Chersoniu i innych miastach. Na ich miejscu otworzono rosyjskie sieci Mera lub Sytyj Market. W Melitopolu rozkradziono 11 sklepów tej sieci.

 

Podobnie rzecz się ma w przypadku innych ukraińskich sieci. Sklepy Silpo, należące do Fozzy Group, przemianowano w Chersoniu na Sytyj Market; w innych zajętych miastach 17 supermarketów Silpo zamknięto. Część z nich rozkradziono lub zniszczono. Okupanci przywłaszczają sobie wszystko: regały sklepowe, urządzenia chłodnicze i inny sprzęt.

2022-06-22 14:42:05

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord – poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.

 

Na spotkaniu w Moskwie dyskutowano m.in. o tym, jak rozwiązać kryzys żywnościowy oraz o ewakuacji załadowanych zbożem tureckich statków handlowych z ukraińskich portów – podano w komunikacie. Rozmowy były „konstruktywne i pozytywne” – przekazała strona turecka.

 

„Zaledwie kilka godzin po zakończeniu długiego spotkania turecki statek towarowy Azov Concord (…) opuścił ukraiński port w Mariupolu” – dodano.

 

Według komunikatu tureckiego ministerstwa wkrótce ma dojść do kolejnego spotkania dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża, w którym oprócz przedstawicieli Turcji i Rosji wezmą też udział delegacje Ukrainy i ONZ. Tureckie media poinformowały we wtorek, że takie czterostronne spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Stambule.

 

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty.

 

Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

2022-06-22 14:32:34

Ukraina musi się bronić przed rosyjską inwazją, a wysyłanie jej broni i sankcje wobec Rosji właśnie temu służą – powiedział premier Włoch Mario Draghi w środę w Izbie Deputowanych w Rzymie. Podkreślił, że winą Rosji jest „tragedia humanitarna”, która z powodu wojny dotknie najbiedniejsze kraje świata.

 

W trakcie debaty po przedstawieniu informacji rządu przed szczytem UE w czwartek i piątek, szef włoskiego rządu oświadczył w parlamencie: „Jest fundamentalna różnica między dwoma punktami widzenia. Jeden jest mój: Ukraina musi się bronić, a sankcje i wysyłanie broni temu służą”.

 

„I jest inny punkt widzenia: Ukraina nie powinna się bronić, nie możemy nakładać sankcji i wysyłać broni, bo Rosja jest za silna. Niech Ukraina się podda, czego oni chcą?” – stwierdził premier opisując tę postawę.

2022-06-22 13:21:39

W nocy z wtorku na środę rosyjskie wojska ostrzelały Charków i miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy; w wyniku ataków zginęły co najmniej trzy osoby, a sześć zostało rannych – poinformował na Telegramie szef regionalnej administracji Ołeh Syniehubow.

 

Gubernator przekazał doniesienia o dwóch zabitych cywilach w mieście Czuhujew i jednym w osadzie Zołocziw. W drugiej z tych miejscowości jeszcze dwie osoby mogą znajdować się pod gruzami budynku mieszkalnego.

 

„W Charkowie uszkodzono obiekty gospodarcze i przemysłowe, wybuchło kilka dużych pożarów. W godzinach porannych trwał ostrzał jednej z dzielnic” – napisał Syniehubow.

 

Władze regionu zaapelowały na Telegramie do mieszkańców Charkowa, by ograniczyli przebywanie na ulicach, pozostali blisko schronów i reagowali na sygnały alarmowe. W stolicy obwodu utrzymuje się zagrożenie rosyjskimi ostrzałami artyleryjskimi.

2022-06-22 12:29:39

Rosja nie posiada zbyt wiele środków odwetowych, które może wykorzystać w odwecie za ograniczenie tranzytu kolejowego z i do Kaliningradu przez Litwę – uważa litewski ekonomista Banku SEB Żigimantas Mauricas. Zdaniem przewodniczącego Litewskiej Konfederacji Biznesu Vidmantasa Janulevicziusa, Rosja może ograniczyć możliwości tranzytu ładunków z i do krajów azjatyckich.

 

„Rosja wobec Litwy nie ma zbyt wielkich ekonomicznych możliwości lawirowania(…), ponieważ w ciągu ostatniej dekady Litwa znacznie zmniejszyła swoją zależność gospodarczą i energetyczną od Rosji” – mówi we środę w rozmowie z agencją BNS Mauricas.

2022-06-22 11:50:06

Pomoc humanitarna organizowana przez ONZ

 

W poniedziałek udało nam się dostarczyć pomoc humanitarną do ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska miast Kramatorsk i Słowiańsk na wschodzie Ukrainy; dotarło tam 12 ciężarówek z najbardziej potrzebnymi produktami – poinformował rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric.

 

„Wraz z naszymi partnerami pomogliśmy niemal 64 tys. mieszkańców Kramatorska i Słowiańska. (…) Potrzeby humanitarne w tych dwóch miastach wzrosły w ostatnich tygodniach, przy czym szczególnie niepokojąca sytuacja panuje w Słowiańsku. (…) Wcześniej mieszkało tam około 100 tys. osób, teraz pozostała jedna czwarta. Są to głównie osoby starsze, najbardziej bezbronne, które spędzają całe dnie ukrywając się przed ciągłymi bombardowaniami. Jak nam przekazano, mieszkańcy Słowiańska nie mają wody w kranach, a dostawy elektryczności są ograniczone. W nielicznych otwartych sklepach brakuje podstawowych artykułów, a ceny znacznie wzrosły” – relacjonował Dujarric podczas wtorkowego briefingu prasowego.

2022-06-22 11:49:16

Bardzo poważnym błędem byłoby niedocenienie konsekwencji decyzji o wejściu Ukrainy do UE, gdyż dogłębnie zmieni ona charakter projektu europejskiego i rolę w nim Francji osłabionej na rzecz Europy Wschodniej – pisze w środę na łamach „Le Figaro” dyrektor firmy konsultingowej McLarty Associates i wykładowca w paryskim Sciences Po, Jeremie Gallon.

 

„Jeżeli jutro przyznamy Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej, to miejmy przynajmniej odwagę zmierzyć się z konsekwencjami akcesji tego kraju. Wejście Ukrainy zdecydowanie przyspieszy przesunięcie środka ciężkości UE na Wschód” – twierdzi Gallon.

 

Według niego w przypadku przystąpienia do UE liczącej ponad 40 mln mieszkańców Ukrainy „po raz pierwszy od rozpoczęcia projektu europejskiego Francja i Niemcy mogą zostać przegłosowane przez inne państwa członkowskie”. „Dziś, jeśli francusko-niemiecki tandem nie zawsze wystarcza do przyjęcia pewnych decyzji, to z pewnością nie można ich podjąć, gdy sprzeciwiają się im Berlin i Paryż. W Unii, która obejmowałaby Ukrainę, i choć coraz więcej polityk jest obecnie podejmowanych kwalifikowaną większością, Francja utraciłaby quasi prawo weta” – zauważa ekspert.

2022-06-22 11:39:34

Obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne w Mikołajowie na południu Ukrainy zostały zaatakowane przez rosyjskie wojska, które ostrzelały miasto siedmioma rakietami – poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Na razie brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

 

Według wstępnych relacji, przytoczonych przez agencję UNIAN, najeźdźcy uderzyli rakietami manewrującymi m.in. w budynki infrastruktury portowej. Niektóre z pocisków wroga mogły zostać zestrzelone przez ukraińskie systemy obrony powietrznej.

2022-06-22 11:25:16

W Kijowie i obwodzie lwowskim wykrywa się najwięcej oszustów, zajmujących się przywłaszczaniem pomocy humanitarnej – poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. W niechlubnej czołówce są też obwody charkowski i kirowohradzki.

 

Według Monastyrskiego najczęściej łupem oszustów padają samochody, paliwo, lekarstwa, kamizelki kuloodporne i żywność. Szef MSW stwierdził jednak, że część z wykrytych przestępstw była zorganizowana przez Rosjan.

 

„Bardzo często pomoc zbierają, a potem ją kradną rosyjscy oszuści cybernetyczni. Zakładają fałszywe konta na Telegramie. Potem się okazuje, że za zbieraniem pomocy stali Rosjanie” – podkreślił Monastyrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

2022-06-22 11:12:47

Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym; na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga – przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.

 

„Wiertnie były wykorzystywane przez rosyjskie siły jako punkty obserwacyjne, skąd monitorowano akwen Morza Czarnego i linię brzegową. W momencie ataku na platformach przebywało około 30 pracowników cywilnych (i około 90 żołnierzy – PAP). Cywile podobno nie ucierpieli podczas ostrzału i zostali ewakuowani” – relacjonował Cymbaliuk.

2022-06-22 10:51:17

Atak Rosji na Ukrainę ma „cechy wojny na wyniszczenie” – twierdzą instytuty badawcze w Raporcie o Pokoju 2022. Opowiadają się za dostawami broni dla Ukrainy i ostrzegają, że niebezpieczeństwo „eskalacji nuklearnej” znacznie wzrosło – informuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

W swoim corocznym raporcie cztery instytuty badań politycznych dostrzegają dramatyczne globalne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ich zdaniem rosyjski atak „realizuje cele imperialne i nosi znamiona wojny na wyniszczenie”. Wstrząsa ona „europejskim porządkiem pokoju i bezpieczeństwa” i sprawia, że „jego rewizja jest nieunikniona”.

 

Zgodnie z zaleceniami Raportu o Pokoju 2022 Niemcy i ich kraje partnerskie powinny z jednej strony starać się „podnieść koszty wojny dla Rosji poprzez wsparcie militarne dla Ukrainy, sankcje gospodarcze i izolację dyplomatyczną”, a z drugiej strony „pokazać dyplomatyczne sposoby wyjścia z wojny, tak aby rosyjscy przywódcy byli skłonni do negocjacji”.

2022-06-22 10:36:58

Rosyjskie wojska ostrzelały we wtorek pociskami kasetowymi mieszkańców miasta Czasiw Jar, którzy odpoczywali na plaży nad stawem; w wyniku ataku jedna osoba zginęła, a 11 zostało rannych – poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 

Według gubernatora obrażenia odniosło sześcioro dzieci. „To kolejna zbrodnia wojenna okupantów na naszej ziemi. Wszystkie takie przypadki szczegółowo dokumentujemy, wrogowie za wszystko odpowiedzą” – napisał Kyryłenko.

2022-06-22 10:29:18

W Degastanie zorganizowano patriotyczny flash mob z przewozem owiec

2022-06-22 10:24:14

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 34 230 żołnierzy, w tym około 130 w ciągu ostatniej doby – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Minionej doby Rosja straciła też osiem pojazdów opancerzonych, system przeciwlotniczy, śmigłowiec i trzy drony – zaznaczono w komunikacie sztabu zamieszczonym na Facebooku.

 

Łączne straty Rosji od 24 lutego do 22 czerwca wynoszą według ukraińskiego sztabu: 1496 czołgów, 3614 pojazdów opancerzonych, 216 samolotów, 182 helikoptery, 752 systemy artylerii, 239 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 99 systemów przeciwlotniczych, 2543 pojazdy i cysterny, 14 jednostek pływających i 614 dronów.

2022-06-22 10:01:18

Na Morzu Bałtyckim co rusz są prowokacje rosyjskich myśliwców; mamy czas wojny i musimy być na to przygotowani – mówił w środę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Działania Putina, Kremla, Rosji w stosunku do państw bałtyckich, do Polski są bardzo agresywne w ostatnich miesiącach czy latach – dodał.

 

Wiceminister zwrócił uwagę, że Rosjanie bardzo długo przygotowywali się do wojny na Ukrainie, a na początku lutego w okolice Kaliningradu przypłynęły dwa gazowce, aby zabezpieczyć energetycznie tę eksklawę. Jak dodał, w związku z przygotowaniami do agresji na Ukrainę, wokół Kaliningradu „cały czas coś się działo”. „Oczywiście część wojska (z Obwodu Kaliningradzkiego) została przerzucona do walki na Ukrainie, ale to wciąż pozostaje bardzo mocno zmilitaryzowany teren” – podkreślił. Zapewnił, że NATO „bardzo bacznie” przygląda się tej sytuacji.

2022-06-22 09:17:19

„Nie sądzę, żeby Ukrainę było stać na wieloletni konflikt, Rosję chyba też nie. Im dłużej będzie trwał ten konflikt, tym trudniej będzie osiągnąć kompromis i tym większe ryzyko rozlania się go na inne państwa. Sądzić należałoby z tego, że zmierzamy ku jakiemuś punktowi przesilenia, ale już wiele osób na prognozach, co do Rosji lub innych się zawiodło, więc wolę nie dołączyć do tego grona” – zastrzegł ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

2022-06-22 09:16:04

Doniesienia o drastycznych przetasowaniach wśród wyższych rangą oficerów rosyjskiej armii sugerują czystki związane z niepowodzeniami w czasie inwazji na Ukrainę; tymczasem na front wciąż trafiają ochotnicy i rekruci bez odpowiedniego przeszkolenia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 

Kreml zmienił niedawno dowódcę wojsk powietrznodesantowych i wiele wskazuje na to, że prowadzi radykalne przetasowania w strukturze dowodzenia inwazją na Ukrainę, co świadczy o możliwych czystkach wśród wysokiej rangi oficerów obwinianych za niepowodzenia militarne – napisano w najnowszym raporcie ISW.

 

Raport przytacza doniesienia z kilku źródeł o dymisji dowodzącego działaniami na Ukrainie generała Aleksandra Dwornikowa. Według części źródeł miał on zostać zastąpiony przez wiceministra obrony, generała Giennadija Żydkę. Portal śledczy Bellingcat twierdził, że prezydent Władimir Putin planował odsunięcie Dwornikowa z powodu nadużywania przez niego alkoholu i braku zaufania do niego wśród żołnierzy.

 

Takie rotacje nie są działaniami, jakie zwykle podejmuje się w obliczu wielkiego zwycięstwa. Świadczą o trwającej „dysfunkcji w prowadzeniu wojny przez Kreml” – ocenili eksperci z ISW, zaznaczając, że nie są w stanie niezależnie potwierdzić tych doniesień.

2022-06-22 07:58:17

Wojska rosyjskie zbliżają się do Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zdobywając przyczółki w okolicznych miejscowościach – poinformował w środę rano na Telegramie Serhij Hajdaj, szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy.

 

„Rosjanie zbliżają się do Lisiczańska, zdobywają przyczółki w okolicznych miejscowościach, miasto jest atakowane przez samoloty. W Siewierodoniecku trwają walki uliczne. Wróg ponownie ostrzelał miejscowości Syneckyj i Pawłohrad, zniszczone wcześniej mosty, a także dwukrotnie ostrzelano zakłady chemiczne Azot” – napisał Hajdaj.

2022-06-22 07:57:10

Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu Ukrainy 49 rosyjskich żołnierzy; przeprowadziły również atak na rosyjski system przeciwlotniczy na okupowanej Wyspie Węży – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 

Rosjanie ostrzeliwali miejscowości obwodu mikołajowskiego z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Kilka osób zostało rannych; odnotowano zniszczenia w infrastrukturze portowej i liniach energetycznych.

 

Wojska rosyjskie ostrzelały też dzielnice mieszkalne Mikołajowa z wyrzutni Uragan, używając przy tym amunicji kasetowej. „Jedna z bomb wybuchła na podwórzu prywatnego domu. Było tam dwóch mężczyzn. Jeden zginął na miejscu, drugi został ranny, a lekarze walczą o jego życie” – napisano w komunikacie.

2022-06-22 07:13:17

Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe na infrastrukturę wojskową i cywilną Ukrainy; nadal blokują żeglugę morską – podał w środę w komunikacie opublikowanym na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

„Okupanci kontynuują ataki rakietowe i naloty na infrastrukturę wojskową i cywilną Ukrainy.(…) Rosyjski agresor nadal blokuje żeglugę morską. W akwenie Morza Czarnego w gotowości pozostaje sześć rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujących typu Kalibr” – napisano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

2022-06-22 07:12:23

W tym miejscu będziemy prowadzić relację na żywo z wojny w Ukrainie. Poprzednie relacje można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także
Wasze komentarze