Fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 23.06.2022]

Siły rosyjskie zabiły w czwartek sześciu cywilnych mieszkańców, a pięć osób odniosło obrażenia w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

 

„23 czerwca Rosjanie zabili sześcioro cywilów: trzy osoby zginęły w Pryszybie, dwie w Awdijiwce, jeszcze jedna w miejscowości Czasiw Jar. Pięć osób zostało rannych” – napisał Kyryłenko na Facebooku.

2022-06-23 20:49:13

Rosyjskie władze okupacyjne przeprowadzają spis mieszkańców Mariupola, cywilom zakazano opuszczać miasto; pracuje tam też kilka propagandowych stacji telewizyjnych z Rosji, próbujących ukazać „powrót do normalności” – zakomunikował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

„Podczas tzw. spisu powszechnego wymagane jest przedstawienie dokumentów tożsamości. Pobierane są również odciski palców od mieszkańców Mariupola. (…) Pomimo braku możliwości jakiejkolwiek pracy zarobkowej, obserwuje się stały wzrost cen na towary i usługi” – przekazano w raporcie HUR.

2022-06-23 20:13:07

Ukraińskie wojska powstrzymały natarcie rosyjskiej armii na południowych obrzeżach Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zmuszając przeciwnika do odwrotu; najeźdźcy sięgają po rezerwy, aby wznowić szturm na tym odcinku frontu – poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Przekazano również informacje o skutecznym odparciu rosyjskiej ofensywy w pobliżu miejscowości Boriwske, położonej kilka kilometrów na południowy wschód od Lisiczańska. Wojska agresora atakowały także w Siewierodoniecku oraz nieopodal Syrotynego, Woronowego i Myrnej Dołyny, wykorzystując m.in. czołgi, moździerze i zestawy artyleryjskie. Głównym celem wroga na tym kierunku operacyjnym (oprócz okrążenia Lisiczańska – PAP) pozostaje przejęcie pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem – powiadomił sztab.

2022-06-23 19:55:18

Rosyjskie „obozy filtracyjne”, w których przetrzymywani są obywatele Ukrainy, to absolutne naruszenie praw człowieka, organizacje międzynarodowe nie mają jednak w tej kwestii wystarczających instrumentów nacisku na Moskwę – oceniła w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 

W ocenie przedstawicielki ukraińskiego rządu społeczność międzynarodowa dysponuje informacjami o obozach i próbuje reagować, ale te inicjatywy nie są wystarczające. „Czerwony Krzyż jest wykorzystywany tylko po to, aby docierać do (rosyjskich) więzień” – powiedziała Wereszczuk.

 

Polityk podkreśliła, że najeźdźcy popełniają w obozach filtracyjnych zbrodnie wojenne, np. rozdzielają rodziny. „Zdarzają się drastyczne przypadki odbierania ojcom dzieci i następnie wysyłania tych dzieci w nieznane miejsce w Rosji. (…) Akurat jedna z tego rodzaju historii skończyła się dobrze, ojciec odzyskał wczoraj trójkę swoich dzieci, ale (…) takich pozytywnych doniesień jest niewiele” – relacjonowała wicepremier.

2022-06-23 19:28:43

Być może ukraińskie wojska będą musiały wycofać się z zajmowanych pozycji w Lisiczańsku, aby uniknąć okrążenia przez siły rosyjskie – powiedział w czwartek szef administracji obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.

 

„By uniknąć okrążenia, nasze dowództwo może dać wojskom rozkaz wycofania się na nowe pozycje” – oświadczył Hajdaj na antenie telewizji ukraińskiej. Jego wypowiedź przytacza rosyjska redakcja BBC.

2022-06-23 19:27:11

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, zaginęło na Ukrainie około 20 tys. osób; niemal połowę z nich udało się odnaleźć, los pozostałych jest nieznany – poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiej policji Ołeksij Serhiejew, cytowany przez agencję Ukrinform.

 

„W tym samym czasie (od 24 lutego – PAP) zaginęły 533 osoby niepełnoletnie. Odnaleziono 360 z nich. Spośród dzieci, o których nie mamy informacji, 169 zaginęło w wyniku rosyjskiej agresji” – dodał Serhiejew.

 

13 czerwca komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko poinformował, że prowadzone są postępowania w sprawie śmierci ponad 12 tys. ukraińskich cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska, z czego 1200 ciał nie udało się jeszcze zidentyfikować. Przekazał również, że ponad 30 osób zginęło w ostrzałach konwojów humanitarnych.

2022-06-23 18:21:10

Przymusowi przesiedleńcy z Ukrainy są traktowani w Rosji jak nieproszeni goście; mają duże trudności m.in. ze znalezieniem miejsca zamieszkania i legalnego zatrudnienia oraz z uzyskaniem niezbędnych dokumentów – podkreślili autorzy reportażu opublikowanego w czwartek przez niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

 

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała największy kryzys migracyjny od czasów II wojny światowej, już co najmniej 13 milionów ludzi opuściło swoje domy. Po raz pierwszy w historii kraj, który doprowadził do exodusu, stał się „liderem” w przyjmowaniu ofiar konfliktu. Według danych ONZ do Rosji trafiło nawet więcej uchodźców niż do Polski. Rosja nie była przygotowana na ten kryzys. Prawo migracyjne tam nie działa i jest wybiórczo egzekwowane. Uchodźcy nie mają możliwości uzyskania pomocy materialnej ani znalezienia pracy – czytamy na łamach serwisu.

 

Ukraińcy, którzy znaleźli się w Rosji, pochodzą przede wszystkim z samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także z okolic Charkowa.

2022-06-23 17:38:17

W Kijowie zatrzymano kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się działalnością dywersyjną na rzecz Rosji; osoby te miały przy sobie fotografie obiektów kolejowych i posterunków kontrolnych – poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

 

Dwaj kolaboranci sporządzali dokumentację infrastruktury kolejowej w stolicy, inna osoba fotografowała punkty kontrolne, jeszcze inna jest podejrzana o współpracę z wojskowymi z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę „republik ludowych” na wschodzie Ukrainy – powiadomił Hromow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

2022-06-23 17:38:02

Siły Zbrojne Ukrainy są zmuszone do prowadzenia obrony manewrowej, ale zajmujemy najbardziej dogodne pozycje – powiadomił w czwartek naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny.

 

„Cena wolności jest wysoka. Jest nam bardzo ciężko, bo przewaga ogniowa jest po stronie przeciwnika. Pomimo tego wszystkiego, trzymamy się” – napisał Załużny na Telegramie. „Jesteśmy zmuszeni do prowadzenia obrony manewrowej, zajmowania dogodniejszych rubieży i pozycji. Ale każdy metr zabranej nam ziemi jest zalany krwią okupanta” – dodał Załużny.

2022-06-23 17:37:15

Oświadczenia strony białoruskiej o rzekomym uproszczonym trybie przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy z obwodu rówieńskiego to prowokacja; nie prowadziliśmy w tej sprawie żadnych rozmów z Mińskiem – poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

 

W poniedziałek białoruski Państwowy Komitet Graniczny opublikował oświadczenie, z którego wynika, że mieszkańcy rejonu (powiatu) sarneńskiego w obwodzie rówieńskim na północy Ukrainy mogą przekraczać pieszo lub rowerem granicę sąsiedniego państwa, by zbierać dziko rosnące rośliny w rezerwacie Bagna Olmańskie w rejonie (powiecie) stolińskim na Białorusi.

2022-06-23 15:32:42

Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że w rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Cypru Nikosowi Anastasiadisowi za gotowość poparcia nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

 

W krótkim komunikacie na Twitterze Zełenski dodał, że rozmawiał z prezydentem Cypru o udziale tego kraju w przyszłej odbudowie Ukrainy.

2022-06-23 15:31:16

Podjęliśmy decyzję o budowie 560 nowych domów i zakupie 2 tys. mieszkań dla osób, które straciły dach nad głową w wyniku agresji Rosji; 2,5 tys. rodzin wprowadzi się do nowych lokali, ale to dopiero początek naszych działań pomocowych – zadeklarował w czwartek szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

 

„Podczas sesji rady regionu (kijowskiego) przyjęliśmy dwa programy (odbudowy). Te inicjatywy pozwolą szybciej zapewnić mieszkania ludziom poszkodowanym na skutek wojny” – powiedział Kułeba w nagraniu zamieszczonym w sieci Telegram.

2022-06-23 15:29:11

Na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zniszczono lub uszkodzono 152 obiekty kultury, spośród których 70 stanowią miejsca kultu – podało w czwartek UNESCO.

Wśród dotkniętych działaniami zbrojnymi obiektów znalazło się 30 budynków historycznych, 18 centrów kultury, 15 pomników, 12 muzeów i 7 bibliotek. Trzy czwarte ze 152 obiektów znajduje się w trzech ukraińskich obwodach: donieckim, charkowskim i kijowskim.

2022-06-23 13:09:08

Kraje unijne, które dotąd były sceptyczne w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii przekonały się, że Kijów jest w stanie przeprowadzić zalecone przez Brukselę reformy – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa.

Żowkwa, który w biurze (kancelarii) Zełenskiego odpowiada za dyplomację, ocenił, że potrzebne byłyby „żelazne argumenty”, by przekreślić pozytywną dla Kijowa ocenę Komisji Europejskiej. Ukrainie udało się przekonać takie kraje, jak Dania i Szwecja, które dotąd zgłaszały zastrzeżenia wobec niej, dotyczące np. reformy sądownictwa i polityki antykorupcyjnej.

2022-06-23 10:51:10

Okupacyjne rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację w zrujnowanym Mariupolu; mężczyznom proponuje się pracę w służbach ochrony, ale bez wyjaśnienia, że chodzi o „ochronę” okopów na pierwszej linii frontu – poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

2022-06-23 09:11:49

Siły ukraińskie zaatakowały minionej doby przy użyciu drona rafinerię w obwodzie rostowskim w Rosji; wojska rosyjskie wzmocniły tymczasem obronę przeciwlotniczą na wschodzie Ukrainy, ograniczając możliwości użycia dronów przez ukraińskich obrońców – podał w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W najnowszym raporcie ISW napisano, że wojska ukraińskie przeprowadziły atak z użyciem dronów na rafinerię w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim, niedaleko granicy państwowej z Ukrainą. Do ataku wykorzystano prawdopodobnie amunicję krążącą (tzw. dron-kamikadze) – dodano.

2022-06-23 07:20:52
Zobacz także
Wasze komentarze