Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 24.05.2022]
Ukraina: rosyjska 58. armia została niemal całkowicie rozbita
Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie; w niektórych kompaniach nie przeżyła ani jedna osoba – relacjonował rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej we wtorek na Telegramie.
„Z 58. armii, uchodzącej za najcięższą (najlepiej uzbrojoną) w Południowym Okręgu Wojskowym, nie zostało dosłownie nic. W kompanii Walery Bakina nikt nie przeżył. Nikt! Wszystkich po prostu pozabijali, całą kompanię. Są też u nas kompanie, w których pozostało trzech lub czterech żywych ludzi” – relacjonował rosyjski wojskowy podczas rozmowy z żoną.
Jak podkreśliła SBU, w 2018 roku 58. armia została wyposażona w najnowsze dostępne w Rosji uzbrojenie i sprzęt wojskowy.
We wtorek w godzinach porannych ukraiński sztab generalny poinformował, że wojska najeźdźcy straciły już podczas inwazji (rozpoczętej 24 lutego – PAP) 29 350 żołnierzy, a także m.in. 1302 czołgi i 205 samolotów.
2022-05-24 19:58:00Ukraina: Rosjanie nasilili ofensywę na Łyman, trwają walki pod Siewierodonieckiem
W 90. dniu agresji rosyjskiej na Ukrainę Sztab Generalny ukraińskiej armii informuje we wtorek o nasileniu ofensywy rosyjskiej w kierunku miasta Łyman (obwód doniecki). Rosjanie nacierają też w kierunku Siewierodoniecka (obwód ługański), trwają tam walki.
„Wróg aktywizował prowadzenie działań bojowych na kierunku Łymanu. Prowadzi ofensywę na Łyman przy wsparciu artylerii i lotnictwa. (…) Przy wsparciu ognia artylerii prowadzi ofensywę w kierunku Siewierodoniecka. Trwają działania bojowe” – głosi wieczorny komunikat Sztabu.
Według danych Sztabu Generalnego wojska rosyjskie przeprowadziły bombowe ataki lotnicze na obiekty infrastruktury cywilnej w Kramatorsku, Łymanie i Słowiańsku.
Łyman, znajduje się w północnej części obwodu donieckiego, nieopodal ważnych ośrodków – Słowiańska i Kramatorska. Siewierodonieck jest centrum administracyjnym tej części obwodu ługańskiego, która od 2014 roku pozostawała pod kontrolą Ukrainy, a nie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, powołanej przez prorosyjskich separatystów.
2022-05-24 18:58:00Ukraina: relacja greckiego dziennikarza
Wielu z nas mówi o wojnie, ale z pewnością nikt nie może w pełni zrozumieć, jak to jest, gdy bomby uderzają obok ciebie lub słyszysz „grzechotanie” pistoletów lub przerażający gwizd od kul.
2022-05-24 18:16:00Έλληνες δημοσιογράφοι βρίσκονται στην Ουκρανία και μεταφέρουν εικόνες, βίντεο και μαρτυρίες από τη φρίκη του πολέμου #UkraineWar #Ukraine #Newsbombgr – https://t.co/0pA0JLQl06
— newsbomb.gr (@newsbombgr) May 24, 2022
Ukraina: Rosjanie utworzyli 11 punktów filtracyjnych dla mieszkańców Mariupola
Rosyjskie punkty filtracyjne dla mieszkańców Mariupola działają w 11 miejscowościach w obwodzie donieckim – wynika z listy tych punktów opublikowanej przed doradcę mera Mariupola, Petra Andriuszczenkę. „Filtracja” to szczegółowa kontrola ukraińskich cywilów.
W Doniecku, który od 2014 roku jest pod kontrolą prorosyjskich separatystów, punkt filtracyjny utworzono przy ul. Aksakowa 56. Oficjalnie, jak podał Andriuszczenko, jest to komisariat dzielnicowy policji.
W Amwrosijewce działa obóz filtracyjny o nazwie Uspenka. Podobny obóz funkcjonuje w Bezimennem. W wsi Buhas punkt filtracyjny utworzono w budynku miejscowej administracji podlegającej Rosjanom.
Kolejny punkt filtracyjny działa na trasie Odessa-Melitopol-Nowoazowsk, na 619. kilometrze trasy, jest to posterunek filtracyjny „Manhusz” – relacjonuje Andriuszczenko.
Na 11. kilometrze autostrady Sniżne-Marinowka działa posterunek filtracyjny „Stepaniwka” – dodaje doradca mera. W tych 11 miejscach „filtrację” przechodzą mieszkańcy Mariupola i rejonu (odpowiednik powiatu) mariupolskiego.
„Filtracja” to szczegółowe kontrole, które mają na celu wykrycie, czy dana osoba popiera władze ukraińskie lub ma związki z formacjami militarnymi Ukrainy. Jak informowała rzecznik praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa, osoby podlegające filtracji są przesłuchiwane, dokładnie badane, przetrzymywane w nieludzkich warunkach, poniżane i torturowane.
W przypadku uznania za „nieprawomyślną” osoba, która nie przeszła filtracji jest zatrzymywana. Agencja Ukrinform podaje, że zatrzymani trafiają do więzienia w Doniecku bądź kolonii karnej w Ołeniwce. Podczas ewakuacji z Mariupola przesłuchiwane były w trakcie „filtracji” nawet dzieci – podaje Ukrinform.
2022-05-24 17:46:00Mer Lwowa: zbudujemy jedno z największych centrów rehabilitacyjnych w Europie
Planujemy zbudować we Lwowie jedno z największych centrów rehabilitacyjnych w Europie; odpowiemy na potrzeby tysięcy naszych obywateli potrzebujących wsparcia psychologicznego i socjalnego, a także m.in. nowoczesnych protez czy implantów – ogłosił we wtorek mer miasta Andrij Sadowy.
„Już rozpoczęliśmy prace w celu utworzenia takiej instytucji. (…) Wcześniej, 10 czerwca, zorganizujemy dużą konferencję z udziałem donatorów, podczas której przedyskutujemy plany budowy centrum rehabilitacyjnego. Realizujemy ten projekt wspólnie z ministerstwem zdrowia. Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które nie są obojętne (na los poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę)” – oświadczył Sadowy, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak przekazał mer, nowa placówka będzie nosiła nazwę „Niezłomny”. Polityk poinformował również, że ponad tysiąc rannych obywateli Ukrainy przechodzi obecnie leczenie we lwowskich szpitalach.
6 maja we Lwowie otwarto drugie miasteczko kontenerowe dla ukraińskich uchodźców wojennych. Ośrodek, który powstał dzięki wsparciu polskiego rządu, może pomieścić 320 osób. Dwa tygodnie wcześniej premier Mateusz Morawiecki zainaugurował działalność pierwszego tego rodzaju ośrodka, zbudowanego w lwowskim Parku Stryjskim, a w najbliższym czasie władze miasta planują otworzyć jeszcze jedną podobną placówkę. Łącznie miasteczka we Lwowie mają przyjąć około tysiąca osób.
2022-05-24 17:27:00Ukraina: siły rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem Switłodarsk w obwodzie donieckim
We wtorek rano rosyjskie siły zajęły miasto Switłodarsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował na antenie rozgłośni Wilne Radio szef switłodarskiej administracji wojskowej Serhij Hoszko. W ocenie agencji UNIAN ukraińskie oddziały wycofały się ze Switłodarska na „pozycje bardziej sprzyjające działaniom obronnym”.
„Najeźdźcy właśnie wywieszają swoją flagę na budynku, w którym znajduje się siedziba rady miasta. Po ulicach chodzą uzbrojeni ludzie i sprawdzają dokumenty mieszkańców. Nie widać jednak dużej liczby żołnierzy wroga, są to raczej pięcioosobowe grupy” – relacjonował Hoszko.
Switłodarsk to 11-tysięczne miasteczko w rejonie (powiecie) bachmuckim obwodu donieckiego, położone kilka kilometrów od linii rozgraniczenia z samozwańczą, kontrolowaną przez Moskwę, Doniecką Republiką Ludową.
2022-05-24 17:05:00Ukraina/ BBC: rosyjski pilot w randze generała rezerwy zginął nad Ukrainą
Nad Ukrainą zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej – podał we wtorek portal BBC News. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na wojnie z Ukrainą.
BBC zastrzega, że nie uzyskała dotąd potwierdzenia śmierci Botaszewa od ministerstwa obrony Rosji. Jednak informację o śmierci wojskowego potwierdziło trzech jego dawnych podwładnych, którzy utrzymywali z nim kontakty po zakończeniu służby.
Według tych doniesień 63-letni Botaszew zginął w samolocie szturmowym Su-25, zestrzelonym w niedzielę w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. „Udział w walkach oficera tak wysokiej rangi może świadczyć o tym, na ile trudne zadania Moskwa stawia przed pilotami wojskowymi, jak i o braku wysoko wykwalifikowanych specjalistów” – ocenia BBC.
2022-05-24 16:58:00Rosja zwiększyła intensywność działań
Rosja zwiększyła intensywność działań w Donbasie i mimo silnego ukraińskiego oporu osiąga lokalne sukcesy, a zdobycie Siewierodoniecka oznaczałoby, że cały obwód ługański znalazłby się pod rosyjską okupacją – przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
2022-05-24 13:22:22W Charkowie znów działa metro
W Charkowie na wschodzie Ukrainy we wtorek częściowo przywrócono kursowanie metra. Ruch kolejki był wstrzymany przez trzy miesiące, od początku rosyjskiej zbrojnej ofensywy. W metrze schronienie znaleźli ludzie ukrywający się przed ostrzałami i bombardowaniami.
Na razie z metra można korzystać za darmo; pociągi kursują w godz. 7-19, jeżdżą rzadziej niż przed wybuchem wojny. Mer miasta Ihor Terechow przekazał, że większość osób, które zamieszkały w metrze, ukrywając się przed rosyjskimi atakami, zostało zakwaterowanych „na mniej ostrzeliwanych” osiedlach – pisze Ukrinform. Jednak niektóre osoby wciąż obawiają się opuszczenia podziemnych stacji.
2022-05-24 13:20:48Rosjanie kradną zboże
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do wszystkich państw świata, by nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża.
„Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą” – napisał Kułeba na Twitterze.
Zaapelował do wszystkich państw świata o czujność i odrzucanie takich ofert.
2022-05-24 11:51:18Największa walka w Europie od II wojny światowej
Rosyjska ofensywa w Donbasie to największa walka w Europie od II wojny światowej – stwierdził szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do krajów partnerskich o szybsze dostawy broni i amunicji.
„Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że Ukraina ma już całe uzbrojenie, którego potrzebuje” – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.
2022-05-24 11:50:28W Mariupolu znaleziono ponad 200 zwłok
W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu – poinformował doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko. Do makabrycznego odkrycia doszło podczas rozbiórki gruzów bloku.
Według niego w związku z tym, że miejscowi mieszkańcy odmówili udziału w zbieraniu i pakowaniu ciał ofiar, rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych opuściło miejsce prac.
2022-05-24 09:45:01Rosjanie żądają łapówek
Rosjanie żądają łapówek od cywilów chcących wyjechać z okupowanego przez nich miasta Melitopol na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodu zaporoskiego.
Rosjanie próbują zarobić pieniądze, wywierając zbrojny nacisk na cywilów w Melitopolu – alarmują władze. Według nich od mieszkańców, którzy chcą opuścić miasto, rosyjscy wojskowi żądają na punktach kontrolnych od 3 do 5 tysięcy hrywien (ok. 440-730 złotych). Ci, którzy nie mają takich pieniędzy, muszą pozostać zakładnikami rosyjskich terrorystów w warunkach bezrobocia, deficytu i terroru.
2022-05-24 08:56:59Kolumna ewakuacyjna skierowana na zaminowany teren
W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowany teren, ocalałych rozstrzelano – podało ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe”.
Dowództwo napisało w komunikacie, że podczas przemieszczania się ukraińskich sił w obwodzie mikołajowskim w stronę obwodu chersońskiego znaleziono kilka cywilnych samochodów oraz rozstrzelane i okaleczone ciała. Jak dodano, uszkodzenia pojazdów świadczą najpewniej o wybuchu samochodów na zaminowanym terenie oraz o ostrzale kolumny.
2022-05-24 08:56:11Piekło Donbasu
Okupanci urządzili w Donbasie rzeźnię – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu. Przytoczyła je agencja Interfax-Ukraina.
„Najcięższa sytuacja na froncie jest teraz w Donbasie – Bachmut, Popasna, Siewierodonieck. Na tym odcinku okupanci są obecnie najbardziej aktywni. Urządzili tam rzeźnię i starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie burzył Donbasu tak, jak robią to dziś rosyjscy żołnierze – powiedział Zełenski.
2022-05-24 07:58:50Zobacz także |
Wasze komentarze |