Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 26.07.2022]

Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy – podaje brytyjski „Daily Mail”. Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy z amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.

2022-07-26 18:00:00

Rosjanie chcą zrobić pseudoreferendum

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdobyła dokumenty potwierdzające, że Federacja Rosyjska rozpoczęła aktywną fazę przygotowań do pseudoreferendum w sprawie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji – poinformował we wtorek rzecznik SBU Artem Dehtiarenko.

Jak wynika z licznych informacji zebranych przez funkcjonariuszy SBU, wróg planuje wykorzystać prorosyjską organizację o nazwie „Republika Doniecka” do tego, by formalnie wystąpiła do Moskwy o przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia części okupowanych terenów Ukrainy do Rosji – wyjaśniał Dehtiarenko w nagraniu wideo zamieszczonym we wtorek na kanale SBU w Telegramie.

2022-07-26 14:01:10

Mariupol: rosjanie chcą zmienić nazwę miasta

Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają zmienić nazwę ukraińskiego Mariupola na Żdanow – powiadomił we wtorek doradca mera Petro Andriuszczenko. Nazwę tę, na cześć pochodzącego z tej miejscowości bliskiego współpracownika Józefa Stalina, miasto nosiło w czasach sowieckich. Według Andriuszczenki o takich planach miał poinformować jeden z kolaborantów, szef organizacji kombatanckiej żołnierzy walczących w Afganistanie.

„Razem z pseudoreferendum (w sprawie przyłączenia do Rosji) miałaby być głosowana zmiana nazwy z Mariupol na Żdanow” – napisał Andriuszczenko w wiadomości na Telegramie. Mariupol nosił nazwę Żdanow w latach 1948 – 1989 na cześć Andrieja Żdanowa, współpracownika Stalina, który odpowiadał m.in. za represje w sferze kultury (tzw. żdanowszczyzna).

2022-07-26 13:00:57

Doniesienia wywiadu ukraińskiego

Rosyjskie władze desperacko poszukują żołnierzy na wojnę z Ukrainą bez konieczności ogłaszania powszechnej mobilizacji; w tym celu Kreml m.in. rekrutuje więźniów z kolonii karnych i zachęca do służby obywateli krajów Azji Centralnej – poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

„(Rosyjskie dowództwo) otrzymało już pełną zgodę od władz w sprawie powoływania więźniów. (…) Administracja Moskwy formuje z kolei +pułk merowski+ (nadzorowany przez mera miasta Siergieja Sobianina), w skład którego wchodzą głównie ludzie z innych regionów kraju, a nawet z Uzbekistanu, Kirgistanu czy Tadżykistanu. Tym osobom proponuje się wysokie wynagrodzenie i możliwość otrzymania rosyjskiego obywatelstwa” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej HUR.

Ponadto, według ukraińskiego wywiadu, w Rosji trwa kampania społeczna zachęcająca władze i mieszkańców wszystkich regionów tego kraju (w tym okupowanego Krymu) do wystawienia i sfinansowania batalionu „ochotników” na wojnę z Ukrainą. „Nie każdy region jest w stanie sformować taki batalion na koszt miejscowej ludności” – podkreślił HUR.

2022-07-26 12:50:18

Rosjanie używają min z czujnikami ruchu

Siły rosyjskie używają w Ukrainie min z czujnikami ruchu – poinformował we wtorek szef saperów Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. Najczęściej znajdowane przez saperów materiały wybuchowe to miny przeciwpiechotne, granaty oraz amunicja kasetowa. Ratownicy często znajdują miny lądowe typu PFM-1, zwane czasami motylkowymi. Zawierają one płynny materiał wybuchowy i wybuchają przy nacisku.

Jak wyjaśnił Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, miny te mogą być rozmieszczane zdalnie i rozrzucone na dużym obszarze. „Są dość trudne do znalezienia, bo są zielone. Latem, w wysokiej trawie, trudno jest je wykryć” – mówił specjalista. Mają one plastikową obudowę, przez co nie zawsze znajdują je wykrywacze metalu.

2022-07-26 12:09:15

Sprowadzono ciała poległych żołnierzy

O sprowadzeniu na Ukrainę ciał kolejnych 25 poległych wojskowych powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

„Odbyło się kolejne przekazanie ciał: sprowadziliśmy 25 poległych obrońców” – powiadomił resort w komunikacie opublikowanym na Telegramie. Jak zaznaczono w komunikacie, proces ten odbywał się zgodnie z zapisami konwencji genewskiej.

3 lipca minister reintegracji Iryna Wereszczuk powiadomiła, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. 19 lipca poinformowano o odzyskaniu kolejnych 25 poległych żołnierzy.
W działania te są zaangażowane biuro rzecznika do spraw zaginionych w szczególnych okolicznościach oraz struktury siłowe.

2022-07-26 11:30:57

Zełenski o kolejnych atakach Rosjan

Mieszkańcy wsi Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy prowadzili spokojne życie, nie było tam żadnych wojsk ani baz, ale „rosyjscy terroryści po prostu chcieli sobie postrzelać” – napisał we wtorek na Instagramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do porannych ataków wroga na miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego.

„(Oni) za wszystko odpowiedzą. Każdy z nich. Każdy +wyzwoliciel+, który rujnuje nasze życie” – zadeklarował Zełenski.

Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

We wtorek nad ranem rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę portową w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Ostrzelano też nadmorskie miejscowości w sąsiednim obwodzie odeskim. Według wstępnych ustaleń nie ma ofiar, trwa szacowanie skali zniszczeń.

2022-07-26 10:56:12

Wojna gazowa

Zapowiedź rosyjskiego Gazpromu w sprawie dalszego ograniczenia dostaw gazu do Europy w tym tygodniu jest motywowana politycznie – powiedziała we wtorek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson po przybyciu do Brukseli na spotkanie ministrów energetyki krajów UE.

„Wiemy, że nie ma ku temu żadnego technicznego powodu. Jest to krok motywowany politycznie i musimy być na to przygotowani. I właśnie z tego powodu wyprzedzająca redukcja naszego zapotrzebowania na gaz jest mądrą strategią” – podkreśliła Simson.

Jak wskazała, ograniczenie zużycia gazu pozwoli na dalsze napełnianie magazynów w państwach unijnych, ale też na zmniejszenie w przyszłości różnicy pomiędzy popytem a podażą.

Simson powiedziała, że spodziewa się, że ministrowie osiągną porozumienie w sprawie zaproponowanych przez Komisję Europejską regulacji zakładających ograniczenie zużycia gazu w UE.

2022-07-26 10:17:46

USA o wojnie w Ukrainie

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną – zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.

W ocenie przedstawiciela amerykańskich władz działania Rosji są sprzeczne z piątkowym zobowiązaniem Moskwy, która zapewniała o swojej „dobrej wierze” i chęci odblokowania transportu zboża z Ukrainy.

„Mamy doniesienia, że (siły rosyjskie) zbliżyły się do niektórych ukraińskich terminali zbożowych, ale nie wiemy dokładnie, czy je uszkodziły. Będziemy to bardzo uważnie obserwować. Takie działania Kremla (wymierzone w bezpieczeństwo ludności cywilnej, w tym żywnościowe – PAP) widzieliśmy jednak już wcześniej. Można cofnąć się nawet do wojny w Syrii, gdzie rosyjskie wojska uderzały w transporty z pomocą humanitarną, przeznaczone dla miejscowej ludności i syryjskich uchodźców. To jest niestety zgodne z ich sposobem (prowadzenia walki). Miejmy nadzieję, że to się nie powtórzy i Rosja rzeczywiście będzie realizować swoje zobowiązania ze Stambułu” – powiedział Kirby.

Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

2022-07-26 09:13:00

Obwód mikołajowski

Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę portową w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; ostrzelano też nadmorskie miejscowości w sąsiednim obwodzie odeskim – poinformowało we wtorek rano ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Trwa ustalanie liczby ofiar i skali zniszczeń.

Wróg wystrzelił pociski z kierunku Morza Czarnego, wykorzystał w tym celu m.in. bombowce strategiczne – powiadomili mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz i rzecznik władz regionu odeskiego Serhij Bratczuk.

2022-07-26 08:16:39

Ataki w obwodzie donieckim

Co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły we wtorek władze regionalne.

„25 lipca Rosjanie zabili trzech cywilów – w Krasnohoriwce, Sołedarze i Marjince. Osiem osób zostało rannych” – powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko na Telegramie.

W obwodzie donieckim miejscowości wzdłuż i w pobliżu linii frontu są stale ostrzeliwane z artylerii i stają się celami ataków lotniczych sił rosyjskich. Kyryłenko zaznaczył, że żadna miejscowość w obwodzie nie jest bezpieczna i „ostrzeliwane jest de facto całe terytorium obwodu”. Dodał, że nadal możliwa jest ewakuacja z części regionu kontrolowanej przez stronę ukraińską w głąb Ukrainy.

2022-07-26 08:14:52

Aktualna sytuacja

Siły ukraińskie odparły kilka rosyjskich natarć w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju; przeciwnik prowadzi też atak na wschód od miasta Bachmut – powiadomił we wtorek rano sztab generalny armii Ukrainy.

W okolicach Słowiańska wojska ukraińskie skutecznie odparły ataki i odrzuciły przeciwnika w rejonie Spirnego oraz parku narodowego Swiati Hory – poinformował sztab w komunikacie na Facebooku.

Również pod Bachmutem sił rosyjskie poniosły straty w walkach i musiały wycofać się w rejonie miejscowości Berestowe i Semyhirja. Pododdziały przeciwnika podejmują jednak ataki pod Berestowem – trwają tam działania bojowe.

Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Rosjanie próbują poprawić swoje położenie taktyczne, by ruszyć do ataku na Siewiersk i Sołedar. Przeciwnik uzupełnia zapasy amunicji i paliwa.

2022-07-26 07:27:40

Atak na zoo w Jasnohorodce

Ogród zoologiczny znajdował się w marcu w tzw. szarej strefie pomiędzy rosyjskimi najeźdźcami i ukraińskimi obrońcami. Wskutek ostrzałów zginęły setki naszych zwierząt, wiele innych uciekło i znalazło schronienie w pobliskich lasach lub na prywatnych podwórkach tych, którzy w okolicy zostali – mówi PAP Ołeksandr Maszczenko, dyrektor położonego w podkijowskiej Jasnohorodce zoo.

Na terenie ogrodu można obecnie oglądać m.in. strusie, muflony, krowy szkockie, bawoły, lamy, kozły, sarny, wielbłądy, szopy i jeżozwierza. Wszystkie mieszkające w nim wcześniej alpaki zginęły w bombardowaniach.

„6 marca przyjechał odział obrony terytorialnej. Powiedziano nam, że mamy dwie godziny na opuszczenie zoo. Nie mieliśmy czasu, żeby wywieźć zwierzęta” – wspomina dyrektor ośrodka.

Maszczenko dodaje, że w czasie nieobecności pracowników zwierzęta były dokarmiane przez pozostających w okolicy mieszkańców. „Rosjanie bombardowali ogród celowo; ich drony latały nad tym terenem, więc doskonale widzieli, co się tu znajduje” – tłumaczy mężczyzna, pokazując zbombardowany hangar, w którym trzymano siano i paszę dla zwierząt.

2022-07-26 06:48:17
Zobacz także
Wasze komentarze