EPA/ROMAN PILIPEY

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 31.03.2022]

Zastępca mera: z Iziumu trzeba pilnie ewakuować 20 tysięcy ludzi

Około 15-20 tys. mieszkańców miasta Izium na wschodzie Ukrainy potrzebuje pilnej ewakuacji, jednak wojska rosyjskie nie zgadzają się na korytarze humanitarne – poinformował w czwartek zastępca mera Iziumu Wołodymyr Macokin.

„Najpilniejszej ewakuacji potrzebuje około 15-20 tys. mieszkańców. +Zielone korytarze+ nie są uzgadniane i nie ma ich już prawie 20 dni” – napisał Macokin na swoim Facebooku.

 

Dodał następnie, że udało się ewakuować w czwartek około 2,5 tys. osób z rejonu (powiatu) iziumskiego. Nie było jednak ewakuacji z samego miasta – zastrzegł.

 

Izium, leżący w obwodzie charkowskim, pozostaje w oblężeniu od pierwszych dni marca. W połowie miesiąca Macokin ostrzegał, że w mieście nie ma wody, żywności i lekarstw, a także prądu, ogrzewania i opieki medycznej.

2022-03-31 21:35:00

Rosjanie, którzy opuścili Czarnobyl, zabrali ze sobą ukraińskich strażników

Rosyjscy żołnierze, którzy opuścili Czarnobylską Elektrownię Atomową, zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od początku wtargnięcia 24 lutego – podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda.

„Z Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zabrano naszych strażników z Gwardii Narodowej, którzy od pierwszego dnia byli zakładnikami w elektrowni, którzy ją ochraniali. Zabrali ich do samochodu i wywieźli” – powiedział mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew.

 

Według niego Ukraińcy powrócą, kiedy dojdzie do dużej wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją.

 

Biuro prasowe Gwardii Narodowej potwierdziło portalowi Ukrainska Prawda doniesienia w sprawie wywiezienia przez Rosjan jej funkcjonariuszy.

2022-03-31 21:08:00

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie chcą utworzyć grupę wojsk do kontrolowania wschodnich regionów

Na północnym wschodzie Ukrainy Rosjanie usiłują stworzyć nową grupę wojsk w celu przejęcia kontroli nad częściami obwodów charkowskiego, ługańskiego i donieckiego, w tym miastami Słowiańsk i Kramatorsk – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Wróg próbuje atakować miasto Popasna, prawdopodobnie po to, by odciągnąć uwagę dowództwa wojskowego Ukrainy od prób przejęcia kontroli nad Iziumem i Mariupolem” – podał sztab w komunikacie w czwartek wieczorem na Facebooku.

 

W komunikacie podano, że na lotnisko wojskowe w Homlu na Białorusi przerzuconych zostało około 200 najemników z krajów Bliskiego Wschodu. „Oprócz tego Rosja nadal przerzuca oddziały rakietowe na Białoruś w celu zwiększenia intensywności ostrzałów punktów i obiektów infrastruktury na terenie Ukrainy pociskami balistycznymi. W rejonie Homla zarejestrowano przybycie trzech zestawów rakietowych Iskander i dwóch zestawów obrony przeciwlotniczej S-300 do ich osłony” – podał sztab.

 

Strona ukraińska oskarżyła wojska rosyjskie, że na zajętych terytoriach ograniczają przemieszczanie się ludności, biorą mieszkańców jako zakładników i wywożą zagrabione miejscowej ludności produkty żywnościowe.

 

Rosyjskie oddziały coraz częściej zaminowują pozostawiany na Ukrainie sprzęt wojskowy i używają min-pułapek – twierdzi sztab.

 

Oświadczenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opisuje sytuację na froncie na godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce).

2022-03-31 20:22:00

Premier Morawiecki dla CNN: Rosja będzie się starać zająć jedną trzecią Ukrainy

Rosja będzie starać się okrążyć wojska ukraińskie w Donbasie, a potem, zdobywszy 1/3 terytorium Ukrainy, będzie chciała prowadzić negocjacje z tej silnej pozycji – ocenił w wywiadzie dla CNN International premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Zachód musi pospieszyć się z pomocą dla Ukrainy i przyjąć długoterminowy zestaw „miażdżących” sankcji wobec Rosji.

„Widzę, że rosyjskie wojska przegrupowują się, reorganizują. Myślę, że wkrótce spróbują okrążyć ukraińskie siły, zwłaszcza w regionie Donbasu. A potem zająwszy jedną trzecią ukraińskiego terytorium, będą chcieli negocjować z tej bardzo silnej pozycji” – powiedział w czwartek szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikarką Christiane Amanpour.

 

Morawiecki stwierdził też, że Rosja obawia się długoterminowych sankcji, a Polska opowiada się za „miażdżącym” zestawem restrykcji, w tym za konfiskatą majątków i zaprzestaniem kupowania surowców. Przestrzegł też, że zachodnie społeczeństwa mogą zmęczyć się wojną i jej skutkami, podczas gdy Rosja jest gotowa do prowadzenia jej przez kolejne miesiące.

2022-03-31 19:41:00

Generał: ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad Wyszogrodem

Miasto Wyszogród w obwodzie kijowskim jest już pod kontrolą ukraińskich wojsk, a w najbliższym czasie oczekujemy jeszcze lepszych doniesień z okolic Kijowa – powiedział w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.

„W ciągu jednego, dwóch dni sytuacja znacząco zmieni się na naszą korzyść” – oświadczył Hruzewycz, cytowany przez agencję UNIAN.

 

Wcześniej w czwartek generał skomentował wycofanie się części wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego. „Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu” – powiedział Hruzewycz. Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.

 

Wyszogród to 30-tysięczne miasto położone w bezpośrednim sąsiedztwie północnych dzielnic Kijowa.

2022-03-31 19:37:00

Pentagon: Rosjanie prawdopodobnie opuścili lotnisko w Hostomlu i wycofali się z Czarnobyla

Rosyjskie wojska najprawdopodobniej opuściły podkijowskie lotnisko w Hostomlu i w większości wycofały się z terenu czarnobylskiej elektrowni – powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, mimo skupienia się rosyjskich działań na Donbasie, jak dotąd Rosjanie nie poczynili tam znacznych postępów.

Przedstawiciel resortu obrony USA ocenił podczas briefingu dla dziennikarzy, że odwrót rosyjskich sił z pozycji na północ od Kijowa, w tym lotniska Antonowa w Hostomlu, jest przyznaniem się do fiaska operacji zajęcia stolicy Ukrainy.

 

Oficjel dodał, że ukraińskie wojska prowadzą ataki na wycofujące się na Białoruś oddziały rosyjskie. Lotnisko w Hostomlu było jednym z pierwszych celów rosyjskiej ofensywy na Kijów, kilkukrotnie przeprowadzano tam próby desantu.

 

Odnosząc się do opuszczanej przez Rosjan Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, oficjel stwierdził, że USA są „zaniepokojone brakiem zrozumienia lub stosowania się do jakichkolwiek protokołów bezpieczeństwa”.

 

Według Pentagonu wojska wycofywane spod Kijowa prawdopodobnie trafią do Donbasu, który stał się głównym priorytetem dla Rosjan, choć jak dotąd nie zaobserwowano tam, by na front dotarły większe posiłki.

 

„Co się tyczy rzeczywistych postępów (w Donbasie), Rosjanie są sfrustrowani i nie odnieśli sukcesów” – powiedział przedstawiciel ministerstwa obrony USA. Ocenił, że Rosja może przygotowywać się do dłuższego konfliktu w regionie.

 

Oficjel stwierdził, że Rosja zaostrzyła w ostatnim czasie swoją kampanię bombardowań lotniczych, przeprowadzając ponad 300 lotów dziennie. Celami bombardowań był m.in. Kijów.

2022-03-31 18:59:00

Putin wydał dekret, nakazujący zagranicznym kontrahentom płatności za gaz w rublach

Od 1 kwietnia zagraniczni kontrahenci z „nieprzyjaznych państw” będą musieli płacić za dostawy gazu ziemnego z Rosji w rublach; w przeciwnym razie eksport surowca z Rosji zostanie wstrzymany – stanowi dekret wydany w czwartek przez prezydenta Władimira Putina.

Nabywcy gazu z państw prowadzących „nieprzyjacielską działalność” wobec Rosji będą musieli otworzyć specjalne konta rublowe, obsługiwane przez kontrolowany przez Kreml Gazprombank. Następnie bank ten ma sprzedawać zagraniczną walutę na moskiewskiej giełdzie MICEX, wymieniając ją na ruble i regulować w tych rublach płatności za gaz.

 

„Jeżeli płatności nie zostaną dokonane w rublach, uznamy to za złamanie zapisów kontraktowych ze wszystkimi konsekwencjami” – stwierdził wcześniej Putin w wystąpieniu w rosyjskiej telewizji.

 

W dekrecie przewidziano jednak wyjątek, na podstawie którego zagraniczni kontrahenci będą mogli „ominąć” opłaty w rublach. Warunkiem jest uzyskanie specjalnego zezwolenia Komisji Rządu Federacji Rosyjskiej ds. Inwestycji Zagranicznych.

 

Od 5 marca na rosyjskiej liście „nieprzyjaznych państw” znajdują się m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej (a więc również Polska), Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Norwegia, Szwajcaria, Japonia i Korea Południowa.

2022-03-31 18:46:00

Doradca szefa MSW Ukrainy: główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział w czwartek, że w wielu miejscach obwodu kijowskiego widoczne jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich i że na razie główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów kraju.

„Na Kijowszczyźnie rzeczywiście (Rosjanie) wycofują swoje siły” – stwierdził Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że obserwowane jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich w wielu miejscach w obwodzie kijowskim. Wymienił Czarnobylską Elektrownię Atomową, którą Rosjanie zamierzają opuścić oraz miasto Sławutycz.

 

„Na razie możemy mówić, że Rosjanie rzeczywiście opuszczają strefę czarnobylską. Będziemy oczekiwać, że przejdą przez granicę ukraińską” do Rosji – powiedział Denysenko.

 

Ocenił, że na razie najważniejsze walki przenoszą się w stronę Mariupola i na obszary pomiędzy miastami Izium w obwodzie charkowskim i Wołnowacha w obwodzie donieckim.

 

Denysenko zastrzegł, że niejasna jest sytuacja w obwodzie czernihowskim – regionie na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią. „Na razie to, co się tam dzieje bardziej przypomina rotację albo przegrupowanie” – ocenił.

 

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że z danych wywiadowczych wynika, iż jednostki rosyjskie nie wycofują się, ale przegrupowują. Ocenił, że Rosjanie próbują się przegrupować, uzupełnić zaopatrzenie i nasilić ofensywę w Donbasie.

2022-03-31 18:42:00

Mer Mariupola zaapelował do władz Gdańska o nadanie ulicy nazwy Bohaterów miasta Mariupola

Ważnym gestem wsparcia byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia Bohaterów miasta Mariupola. Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że Mariupol jest w sercu każdego gdańszczanina – powiedział w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska mer Mariupola Wadym Bojczenko.

W trakcie czwartkowej sesji radni połączyli się przez internet z merem Mariupola Wadymem Bojczenką. Mariupol jest miastem partnerskim Gdańska. Wadym Bojczenko na początku swojego przemówienia przypomniał zebranym swoją ostatnia wizytę w mieście.

 

„Przemawiałem już kiedyś na tej sali i jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę przemawiać do państwa także dziś. Chciałbym wspomnieć nieżyjącego świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, który bardzo dobrze zdawał sobie sprawę z tego, jak ważne jest partnerstwo Gdańska i Mariupola, jak ważne są wartości europejskie, które możemy wcielać w naszej pracy” – zaczął Bojczenko.

 

Podkreślił, że bardzo ważnym gestem byłoby nadanie gdańskiej ulicy imienia Bohaterów miasta Mariupola. „Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że Mariupol jest w sercu każdego gdańszczanina. Jestem pewien, że po zakończeniu wojny, po naszym zwycięstwie odbudujemy Mariupol i będzie ulica honorująca nasze miasto partnerskie, czyli ulica miasta Gdańsk” – podkreślił mer.

 

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na działania wojenne, które toczą się na ulicach Mariupola, a także na działania Rosjan.

 

„Proszę sobie wyobrazić – 9 marca godz. 16, pociski siedmiu rosyjskich rakiet lecą do dziecięcego szpitala, gdzie jest także porodówka. Szpitale są pełne chorych dzieci i matek oczekujących na poród. 16 marca w godzinach popołudniowych Rosja uderza w gmach Teatru Dramatycznego w Mariupolu, który służy jako schron dla mieszkańców Mariupola. W chwili ataku w gmachu budynku znajdowało się ok. 900 osób, głównie matki z dziećmi oraz osoby w podeszłym wieku. Okupant rosyjski nie zwrócił uwagi na to, że przed teatrem ogromnymi literami było napisane +dzieci+. Niektóre osoby udało się uratować. Jednak życie ok. 300 osób skończyło się w tym tragicznym dniu” – dodawał.

 

Mer Mariupola opowiedział również o działaniach wojsk rosyjskich z 20 marca. „O godz. 8 Rosja zbombardowała Szkołę Sztuk Pięknych w Mariupolu. Szkołę, która służyła jako schron dla mieszkańców Mariupola, w środku znajdowało się ok. 400 osób. Ile z nich zginęło? Tego nie wiemy, bo od 20 marca w Mariupolu i okolicach miasta toczą się walki i nie mamy możliwości, żeby sprawdzić, czy są jeszcze jakieś ciała w tym pomieszczeniu” – tłumaczył.

 

Wadym Bojczenko dodał, że jeszcze niedawno Mariupol był kwitnącym, pokojowym miastem nad Morzem Azowskim. „Jego mieszkańcy cieszyli się życiem, pracowali na rzecz miasta w radości i pokoju. Nasz wróg zdecydował inaczej i od pewnego czasu toczą się w mieście walki, a my przeżywamy najbardziej tragiczny okres w swojej współczesnej historii. Już od miesiąca w Ukrainie toczy się wojna. Wojna, którą rozpoczął Władimir Putin, jako wcielenie współczesnego zła. Mariupol przeżywa w formie zaostrzonej to wszystko, co przeżywa cała Ukraina. W chwili obecnej więcej niż 60 proc infrastruktury miasta jest zniszczona” – mówił.

 

Mer Mariupola podkreślał w swoim wystąpieniu dramatyczną sytuację w mieście, w którym wciąż przebywa ok. 160 tys. mieszkańców. „Nie ma wody, nie ma prądu, gazu. Ci ludzie są odcięci od całego świata. Zwracamy się do świata, zwracamy się do naszych partnerów międzynarodowych z prośbą, a wręcz błagamy, żeby zorganizować korytarze humanitarne, żeby ludność cywilna mogła opuścić Mariupol. Musimy ich ratować” – apelował.

 

„Jeżeli popatrzymy, jak wygląda teraz Mariupol, to możemy go porównać do Gdańska z 1945 roku. Jest to miasto ruina, tylko że teraz jesteśmy w XXI wieku. Teraz brutalnie jest niszczone miasto, kwitnące miasto, które znajduje się centrum Europy” – dodawał.

 

Jego zdaniem, chociaż sytuacja w mieście jest bardzo trudna, miasto pozostaje w rękach państwa ukraińskiego. „Armia i Gwardia Narodowa Ukrainy bohatersko walczą i pełnią swoje obowiązku jako tarcza i chroniąc miasto przed bezpośrednią inwazją i wejściem do miasta wojsk rosyjskich. Mimo tego, że walki wciąż się toczą wokół miasta i w jego przedmieściach” – powiedział.

 

I dodawał, że on i mieszkańcy doceniają pomoc, która płynie m.in. z Polski. „Dla nas jest niezwykle ważne wsparcie europejskich partnerów. Wsparcie naszych partnerów na Zachodzie. Apelujemy do krajów Unii Europejskiej: zamknijcie niebo nad Ukrainą”.

2022-03-31 18:01:00

Stoltenberg: chronimy przesmyk suwalski, ale również całą Polskę i Litwę

Jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników w NATO, a to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz całe terytorium zarówno Polski, jak i Litwy – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Stoltenberg był pytany o informacje pojawiające się w rosyjskich mediach, że Rosja rozważa plany „eksploracji” korytarza do Kaliningradu i czy jest to realne zagrożenie dla Polski.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

„Jeśli chodzi o Kaliningrad i każdy korytarz lądowy jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników w NATO. A to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz terytorium zarówno Polski, jak i Litwy. Aby więc upewnić się, że nie ma miejsca na nieporozumienia i błędne kalkulacje z Moskwą w tej sprawie, znacząco zwiększyliśmy naszą obecność we wschodniej części Sojuszu. Także przywódcy NATO, kiedy spotkali się w zeszłym tygodniu, również pytali naszych dowódców wojskowych o opcje dalszego wzmocnienia naszej obecności we wschodniej części Sojuszu” – odpowiedział szef NATO.

 

„Jesteśmy więc po to, aby zapewnić, że Rosja nie wykorzysta Kaliningradu ani żadnego innego pretekstu do podjęcia jakichkolwiek agresywnych działań przeciwko jakiemukolwiek sojusznikowi w NATO” – dodał Stoltenberg.

2022-03-31 17:10:00

Władze lokalne: dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim wyzwolone

Dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy: Łukasziwka i Słoboda zostały wyzwolone z rąk wojsk rosyjskich – poinformował w czwartek szef obwodu Wiaczesław Czaus na komunikatorze Telegram.

Czaus poinformował, że „do tych wsi zdołano nareszcie przywieźć niezbędne” rzeczy. Dodał, że „mieszkańcy są zmęczeni, ale nie zachwiało to ich wiarą w Ukrainę”. W obu wsiach trwa rozminowywanie i rozdawanie pomocy humanitarnej.

 

Tymczasem ukraiński portal Hromadske podał, powołując się na własne źródła, że armia ukraińska wyzwoliła Buczę, 30-tysięczne miasto w obwodzie kijowskim. Jednak władze lokalne na razie tego nie potwierdziły.

2022-03-31 17:09:00

Generał: obserwujemy częściowe wycofywanie się rosyjskich wojsk spod Kijowa

Widzimy częściowe wycofywanie się rosyjskich taktycznych grup batalionowych z obwodu kijowskiego, ostatniej nocy prawie 700 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieściło się w stronę granicy z Białorusią – przekazał w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.

„Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu” – powiedział generał, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.

 

„Wojska, które pozostały nieopodal Kijowa, są jednak dosyć liczne. Nie ma się czego obawiać, ale te siły mogą jeszcze uczynić wiele złego, np. ostrzeliwać Kijów rakietami. Niemniej, mogę powiedzieć z całą pewnością, że wróg nie wejdzie do stolicy” – dodał Hruzewycz.

 

Generał odniósł się również do sytuacji w Irpieniu w obwodzie kijowskim. Zapewnił, że miasto znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich, lecz mieszkańcy, którzy stamtąd wyjechali, nie powinni jeszcze wracać do domów ze względu na ryzyko ostrzałów. Zwrócił także uwagę na duże zagrożenie z powodu min pozostawionych przez rosyjskie wojska.

 

„W najbliższym czasie napłyną bardzo dobre wieści z obwodu kijowskiego” – zapowiedział Hruzewycz, wskazując na postępy ukraińskiej kontrofensywy na tym kierunku.

2022-03-31 16:52:00

ONZ: od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 1232 cywilów; 1935 rannych

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z środy na czwartek w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1232 cywilów, a 1935 zostało rannych – przekazało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

W poprzednim raporcie w środę informowano o 1189 ofiarach cywilnych i 1901 rannych.

fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Rzeczywisty bilans cywilnych ofiar wojny na Ukrainie jest prawdopodobnie znacznie wyższy – nie dotarły jeszcze informacje z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki, inne dane są potwierdzane – podkreśla OHCHR w swoich codziennych komunikatach.

 

Zaznaczono, że większość cywilnych ofiar zginęła lub doznała obrażeń wskutek użycia broni o szerokiej skali rażenia, takiej jak ciężka artyleria, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe czy pociski rakietowe używane również przez lotnictwo.

2022-03-31 16:18:00

36. dzień wojny: w Kijowie wciąż słychać eksplozje, ale na ulice wróciło życie

Mimo zapewnień rosyjskich dowódców, że wojska agresora opuszczają obrzeża Kijowa, w czwartek w ukraińskiej stolicy nadal słychać było odgłosy eksplozji i ostrzałów. Ruch w mieście jest jednak zauważalnie większy. Dla autobusów komunikacji miejskiej został otwarty ruch trzecim mostem na Dnieprze – Południowym.

Władze poinformowały, iż od początku rosyjskiej inwazji w Kijowie przyszło na świat 987 dzieci.

 

W kijowskim metrze, które nadal pełni funkcję podwójną – środka transportu i schronu, zaczynają działać centra pomocy psychologicznej.

 

Od piątku w godzinach 11-16 w sklepach i w restauracjach można będzie kupować alkohol, zakaz sprzedaży którego obowiązywał w Kijowie od początku marca.

 

Zwiększa się liczba otwartych sklepów spożywczych i odzieżowych, a także salonów fryzjerskich. Mer Kijowa Witalij Kliczko zwrócił się do wypożyczalni hulajnóg elektrycznych o udostępnienie sprzętu mieszkańcom, gdyż komunikacja miejska nadal działa w ograniczonym zakresie.

 

W Kijowie obecnie funkcjonują 73 punkty szczepień przeciw Covid-19. Są tam dostępne szczepionki różnych firm, można przyjąć trzecią dawkę przypominającą.

 

Liczba targów spożywczych w czwartek w Kijowie sięgnęła 12. Targowiska są czynne przez trzy godziny do południa.

 

Władze Kijowa na czas wojny zmieniły zasady najmu lokali użytkowych znajdujących się w gestii miasta. Koszt wynajmu pomieszczeń wynosi symboliczną 1 hrywnę miesięcznie. Najemcy mają płacić tylko za usługi komunalne.

2022-03-31 15:56:00

„Rosyjskie rakiety i bomby lotnicze uderzają w nasze miasta i cywilną infrastrukturę każdego dnia i każdej nocy” – podkreślił Zełenski.

„Dla rosyjskich wojsk nie ma zabronionych celów. Atakują wszystko – od szpitali do lotnisk, od sklepów spożywczych do osiedli mieszkaniowych” – dodał.

2022-03-31 14:30:00

Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji – poinformował w czwartek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peterem Maurerem.

„Zgodziliśmy się na organizację korytarzy humanitarnych. Z Ukrainy na Ukrainę! Rozmawialiśmy o wspólnym wsparciu finansowym Ukraińców poprzez (rządową aplikację) Diia. Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji” – napisał Szmyhal.

2022-03-31 14:27:00

Turcja jest, co do zasady, gotowa wystąpić w roli gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy, jednak szczegóły takiego rozwiązania muszą być jeszcze dopracowane – powiedział w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez agencję Reutera.

2022-03-31 14:00:00

Premier Włoch Mario Draghi powiedział dziennikarzom, że podczas telefonicznej rozmowy z Putinem wyraził przekonanie, że po to, by rozwiązane zostały kluczowe kwestie potrzebne jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, o które prosi on od początku. Jak dodał, według Putina firmy z UE mogą nadal płacić za gaz w euro lub w dolarach.

Podczas konferencji prasowej w stowarzyszeniu prasy zagranicznej w Rzymie szef włoskiego rządu oświadczył, że powiedział Putinowi, że zadzwonił do niego, by rozmawiać o pokoju.

2022-03-31 13:38:00

Stoltenberg: należy spodziewać się więcej rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpienia.

Rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują.

2022-03-31 13:27:00

Syryjscy lekarze organizują zdalne szkolenia dla ukraińskich medyków w zakresie postępowania z pacjentami, którzy mogliby ucierpieć w wyniku użycia broni chemicznej i biologicznej przez rosyjskie wojsko. W ciągu dziesięciu dni przeszkolono kilka tysięcy Ukraińców – opisuje w czwartek amerykański tygodnik „Time”.

2022-03-31 13:16:00

Ukraińskie wojsko miało odbić z rąk Rosjan pięć miejscowości w obwodzie zaporoskim – podało w czwartek na Facebooku dowództwo wojsk powietrzno-desantowych ukraińskiej armii.

2022-03-31 13:10:00

Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko udał się do Niemiec z delegacją z Kijowa. Planowane są spotkania z wysokiej rangi politykami w celu uzyskania politycznego wsparcia dla Ukrainy – poinformował na Telegramie jego brat Witalij, mer Kijowa.

2022-03-31 13:00:00

W ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 tys. obywateli Ukrainy – poinformował w czwartek w komunikacie NBP.

„W ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 000 obywateli Ukrainy. Kurs wymiany, ustalony dla tej operacji przez Narodowy Bank Ukrainy, wynosi obecnie 0,14 zł za hrywnę. NBP odsprzeda skupione hrywny Narodowemu Bankowi Ukrainy po tym samym kursie” – podano w komunikacie banku centralnego.

Fot. pixabay

2022-03-31 12:19:00

W trzech miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze ponownie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 mieszkańców miejscowości Marjinka, w tym czworo dzieci – poinformował w czwartek na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

2022-03-31 11:00:00

Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali Czarnobyl, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi – poinformował w środę wieczorem Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, powołując się na białoruskie źródła.

„Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych” – napisał Jemelianenko.

2022-03-31 10:31:00

„Coraz bardziej wygląda na to, że Putin dokonał potężnego błędu w ocenie sytuacji. Jest jasne, że źle ocenił opór narodu ukraińskiego. Nie docenił siły koalicji, którą jego działania zmobilizowały. Nie docenił gospodarczych konsekwencji sankcji. Przecenił zdolność swojego wojska do zapewnienia szybkiego zwycięstwa” – mówił Fleming.

„Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy, którym brakuje broni i morale, odmawiających wykonywania rozkazów, niszczących własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzeliwujących własny samolot. I chociaż uważamy, że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę, to to, co się dzieje, i zakres tych błędnych ocen muszą być dla reżimu krystalicznie jasne” – dodał.

2022-03-31 10:10:00

Ograniczenie handlu alkoholem zostanie w Kijowie częściowo zniesione od piątku – zawiadomiła w czwartek wojskowa administracja ukraińskiej stolicy w komunikacie opublikowanym w komunikatorze Telegram.

2022-03-31 09:50:00

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy uszkodzony został gazociąg, przez co 34 tys. mieszkańców zostało pozbawionych dostaw gazu – poinformowało w czwartek lokalne przedsiębiorstwo gazownicze, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

2022-03-31 09:40:00

Rosja potwierdziła gotowość otwarcia korytarzy humanitarnych z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola – poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Telegramie.

„Otrzymaliśmy dzisiaj wiadomość od Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o potwierdzeniu przez Rosję gotowości otwarcia korytarza humanitarnego z Mariupola przez Berdiańsk” – napisała Wereszczuk.

2022-03-31 09:30:00

Uchodźcy z Ukrainy, którzy zgłaszają się na zajęcia do Szkoły Języka i Kultury Polskiej (SJKP) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mają ogromną motywację do nauki języka polskiego – ocenia lektorka tej szkoły dr Agnieszka Tambor.

2022-03-31 09:17:00

Musimy naprawić błędy z przeszłości, gdy nie karaliśmy Rosji za jej przewinienia; potrzebne mocniejsze sankcje – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając online do australijskiego parlamentu.

2022-03-31 09:12:00

Ukrainka, która zaginęła w Eichwalde (Brandenburgia), odnalazła się. 75-letnia kobieta, która uciekła przed wojną z Ukrainy do Niemiec, została znaleziona przez miejscową policję w hostelu w Szczecinie w dobrym stanie zdrowia.

Jak poinformowała w środę policja, emerytka oświadczyła, że chce wrócić do swojego kraju.

 

2022-03-31 09:00:00

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób – poinformowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze SG odprawili 25,5 tys. podróżnych, czyli o 14 proc. więcej niż we wtorek.

2022-03-31 08:39:00

Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, ocalcie swoją markę – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, zwracając się do niemieckiego producenta czekolad Ritter Sport, który odmówił wycofania się z rosyjskiego rynku.

2022-03-31 08:15:00

Potrzebujemy jedzenia, medykamentów i wsparcia finansowego, ale przede wszystkim potrzebna jest międzynarodowa izolacja Rosji – podkreśla mer Lwowa Andrij Sadowy. Z jednej strony są rozmowy o sankcjach, ale każdego dnia Rosja otrzymuje środki za ropę i gaz – wskazał.

Sadowy relacjonował w porannej audycji Radia Zet, że ostatnia noc we Lwowie minęła spokojnie. „W dzień były natomiast trzy potężne alarmy. Ten tydzień był bardzo ciężki, Rosja cały czas wypuszcza rakiety. (…) We Lwowie jest wiele zrujnowań” – przekazał.

 

2022-03-31 08:08:00

2022-03-31 08:00:00

134 cywilów, w tym sześcioro dzieci, zginęło, a 415 osób zostało rannych od początku wojny z Rosją w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy – poinformował gubernator obwodu Witalij Kim.

2022-03-31 07:29:00

W ciągu 35 dni wojny na Ukrainie armia rosyjska zniszczyła 15 proc. budynków mieszkalnych w Charkowie na wschodzie kraju – przekazał mer miasta Ihor Terechow cytowany w czwartek przez agencję Ukrinform.

„W ciągu 35 dni w Charkowie zniszczono łącznie 1531 obiektów, w tym 1292 budynki mieszkalne. Armia rosyjska zniszczyła 76 szkół, 54 przedszkola, 16 szpitali. W ruinie znalazło się 239 biurowców” – przekazał Terechow.

2022-03-31 07:03:00

Kreml przygotowuje kadry do obsadzenia stanowisk w okupacyjnej administracji na zajętych terytoriach Ukrainy – poinformował w czwartek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Kierownictwo Federacji Rosyjskiej rozważa utworzenie władz okupacyjnych na czasowo zajętych terytoriach. Według dostępnych informacji na terenie Federacji Rosyjskiej dobierani są pracownicy organów ścigania, prokuratur i sądów, którzy w przyszłości trafią na terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie sztabu.

2022-03-31 07:00:00

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w środę, że ataki na szpitale i ośrodki zdrowia na Ukrainie to część rosyjskiej strategii. Potwierdzono 72 takie przypadki, w których zginęli medycy i pacjenci – dodał.

„Jesteśmy wstrząśnięci nieprzerwanymi atakami na służbę zdrowia. (…) To pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego. To się musi skończyć” – oświadczył Tedros.

2022-03-31 06:53:00

W wyniku działań rosyjskich wojsk połowa Irpienia została zburzona, zniszczono 50 proc. najważniejszej infrastruktury. Mimo walk i rosyjskiego ostrzału wielu ludzi nie wyjechało – powiedział w wywiadzie dla CNN mer miasta Ołeksandr Markuszyn.

Nie udało się na razie przywrócić dostaw energii i wody, w mieście jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ Rosjanie kontynuują ostrzał – podaje w nocy ze środy na czwartek CNN, cytując Markuszyna.

2022-03-31 06:41:00

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę – podaje w czwartek nad ranem Ukrinform.

2022-03-31 06:35:00

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że UNHCR stracił kontakt ze swymi pracownikami w Mariupolu. „Część z nich zdołała wydostać się (z miasta). Inni są tam nadal i nie możemy się z nimi skomunikować” – dodał.

Grandi zaapelował do Rosji o „prawdziwe zobowiązanie się” do zawieszenia walk w celu stworzenia korytarzy humanitarnych. Podkreślił, że dotarcie z pomocą do osób potrzebujących jest bardzo trudne i misje UNHCR nie są w stanie tego zrobić bez zapewnienia o bezpiecznym dostępie.

2022-03-31 06:25:00

Ukraiński sztab generalny poinformował w komunikacie opublikowanym na Facebooku, że Rosja rozlokowuje na Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas – relacjonuje w nocy ze środy na czwartek portal Euromaidan PR.

2022-03-31 06:18:00

Szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją Dawid Arakhamia poinformował w środę, po zakończeniu ostatniej rundy negocjacji pokojowych, która odbyła się w Turcji, że rozmowy zostaną wznowione 1 kwietnia.

2022-03-31 06:13:00

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oskarżył w środę władze Ukrainy o to, że wspólnie z węgierską opozycją próbują wpłynąć na wynik zaplanowanych na 3 kwietnia wyborów w jego kraju – podaje Associated Press.

W nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych Szijjarto ogłosił, że „węgierska lewica koordynuje (swe wysiłki) z przedstawicielami rządu Ukrainy”, a Kijów próbuje przechylić wynik głosowania na Węgrzech na korzyść partii opozycyjnych.

2022-03-31 06:09:00

Według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot – podała w środę wieczorem stacja Sky News.

2022-03-31 06:04:00

Ukraiński pułk Azow, którego cytuje agencja Ukrinform, poinformował w nocy ze środy na czwartek, że zniszczył trzy czołgi wroga i zabił co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu.

2022-03-31 06:00:00

W tym miejscu będziemy prowadzić relację na żywo z wojny w Ukrainie. Poprzednie relacje można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także
Wasze komentarze