PAP/Piotr Nowak

Wojska Obrony Terytorialnej wśród laureatów nagrody Benemerenti Ordynariatu Polowego WP

Wojska Obrony Terytorialnej, fundacja Wspieram cicho i skutecznie oraz rodzice sierżanta Marcina Sitka, zamordowanego w ubiegłym roku na granicy polsko-białoruskiej – to laureaci tegorocznej nagrody Benemerenti, przyznawanej przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

W sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbywała się gala, podczas której wręczono nagrody Benemerenti (dobrze zasłużony), przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

„Bóg jest tam, gdzie miłość i dobroć, gdzie służba” – powiedział bp polowy WP Wiesław Lechowicz dziękując funkcjonariuszom wojska za ich zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa państwa.

PAP/Piotr Nowak

W tym roku, kapituła uhonorowała Wojska Obrony Terytorialnej „za zbudowanie nowoczesnego systemu obrony terytorialnej, wspieranie samorządów i społeczności lokalnych w imię zasady +Zawsze gotowi, zawsze blisko+ oraz za umacnianie obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju”.

Formacja stanowi piąty, samodzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

W laudacji bp Lechowicz zwrócił uwagę, że w ramach operacji „Feniks” 8 tys. żołnierzy WOT pomagało ludności podczas wrześniowej powodzi. Wspomniał także ich wysiłku na rzecz bezpieczeństwa Polski na granicy z Białorusią, ewakuacji uchodźców wojennych z Ukrainy oraz zaangażowaniu w opiekę nad kombatantami i seniorami.

>>> Czy psy będą mogły otrzymywać stopnie wojskowe?

PAP/Piotr Nowak

Hierarcha podziękował żołnierzom WOT i ich dowódcom „za budowę bezpiecznej przyszłości kraju poprzez kształtowanie dojrzałego, zorganizowanego społeczeństwa i trwałych więzi społecznych, opartych na braterstwie i dialogu”.

Nagrodę Benemerenti otrzymała także fundacja „Wspieram cicho i skutecznie” za wspieranie „trudnej służby żołnierzy Wojsk Specjalnych, pomoc chorym z rodzin żołnierzy i pracowników jednostek Wojsk Specjalnych oraz za działalność charytatywną, edukacyjną i wspierającą duszpasterstwo wojskowe”.

Fundacja powstała w 2013 r. w murach Jednostki Wojskowej Komandosów, najstarszej tego typu formacji w Polsce. „Otacza opieką już ponad dwieście rodzin aktualnych i byłych żołnierzy, a także pracowników jednostek wojsk specjalnych. (…) Pomaga finansować leczenie, w tym zakup drogich leków, protez i przyrządów, pokrywa koszty wizyt u specjalistów i rehabilitacji” – zwrócił uwagę w laudacji bp Lechowicz. Podziękował także fundacji za stałą współpracę z duszpasterstwem wojskowym.

Kapituła nagrody uhonorowała także rodziców sierżanta Marcina Sitka – Emilę i Grzegorza Sitków za „przekazanie (synowi – PAP) wiary w Boga i miłości do Ojczyzny”, „lekcję służby i odpowiedzialności za dobro wspólne” oraz „nadzieję, która płynie z przykładnego życia rodzinnego”.

PAP/Piotr Nowak

21-letni sierż. Marcin Sitek był żołnierzem 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zmarł 6 czerwca 2024 r. na skutek ran odniesionych 28 maja 2024 r. po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej.

Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca – po przełożeniu ręki przez płot – ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

„Niech ofiara życia śp. sierż. Sitka będzie inspiracją dla żołnierzy Wojska Polskiego do dalszej wiernej i wytrwałej służby na rzecz bezpieczeństwa i pokoju, wolności i suwerenności naszej Ojczyzny i naszych granic” – wskazał bp Lechowicz.

Małżeństwo Sitków otrzymało także Złoty Krzyż Biskupa Polowego „Deo et Patriae”. To samo odznaczenie otrzymał także Jacek Krzyżanowki z parafii wojskowej w Gliwicach za jego zaangażowanie w duszpasterstwo wojskowe.

Laureaci otrzymali dyplomy i szklane statuetki, które przedstawiają warszawską katedrę polową Wojska Polskiego, i medale Milito pro Christo (Walczę dla Chrystusa), przyznawane za „dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby duch Chrystusowy przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi”.

Nagrody Benemerenti Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przyznawane są od 1995 r. osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość. W 2001 r. biskup polowy Sławoj Leszek Głódź ustanowił medal Milito pro Christo, przyznawany osobom, które się zasłużyły dla duszpasterstwa wojskowego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze