Fot. Pixabay/g6583
Wrocław: na ulice wyjechał autobus, w którym schronienie znajdą bezdomni
W poniedziałkowy wieczór po raz pierwszy w tym sezonie na ulice Wrocławia wyjechał specjalny autobus przeznaczony dla osób bezdomnych. Mogą w nim liczyć na ciepły posiłek, herbatę i możliwość ogrzania się. Podczas tegorocznej akcji mogą też skorzystać z pomocy medycznej.
Jak poinformowali miejscy urzędnicy w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej, autobus będzie wyjeżdżał na trasy w każdy wieczór o godz. 19.00.
To kolejna edycja tej wrocławskiej inicjatywy. Do tej pory Streetbus, bo taką nazwę nadali mu urzędnicy, pokonał 40 tys. km, a wydano w nim 140 tys. posiłków.
– Pozwala nam dotrzeć tam, gdzie pomoc często nie sięga. Widzimy, że ludzie na niego czekają, znają trasę i godziny. Dla nich to znak, że ktoś o nich pamięta, a my dzięki temu możemy do tych osób dotrzeć i zaoferować im kompleksową pomoc – powiedziała dyr. Departamentu Spraw Społecznych, UM Wrocławia Magdalena Wdowiak-Urbańczyk.
>>> Kielce: bezdomni mogą korzystać z ogrzewalni i noclegowni
Streetbus rozpoczyna trasę na przystanku przy ul. Sieradzkiej, potem jedzie przez al. Hallera i przejeżdża nieopodal Centrum Historii Zajezdnia, Galerii Dominikańskiej oraz przez pl. Grunwaldzki, a kończy kurs przy ul. Suchej. Na trasie ma wyznaczone postoje.
W tym roku do dyspozycji potrzebujących będzie również ambulans, który przekazał Towarzystwu Pomocy św. Brata Alberta Urząd Marszałkowski. – To bardzo ważny element. Często spotykamy osoby w złym stanie zdrowia, wychłodzone, z ranami, które wymagają natychmiastowego wsparcia – powiedział Rafał Peroń, prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Osobom będącym w kryzysie pomocą w autobusie służą tzw. streetworkerzy, czyli osoby, które same doświadczyły bezdomności. W ubiegłym sezonie Streetbus jeździł po ulicach Wrocławia przez 139 dni. Pokonał prawie 6 tysięcy kilometrów i wydano w nim potrzebującym ponad 16 tysięcy porcji zupy.
Inicjatywa to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego Wrocławia, MPK Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Wrocław dysponuje 20 placówkami wsparcia – schroniskami, jadłodajniami, łaźniami i noclegowniami. W sezonie jesienno-zimowym miasto oferuje prawie 750 miejsc noclegowych dla potrzebujących dachu nad głową. Każdego roku w miejskich jadłodajniach wydawanych jest ok. 500 tys. ciepłych posiłków, czyli średnio 1300 dziennie.
We Wrocławiu, według badania przeprowadzonego przez miejskich urzędników w 2024 roku, przebywa około 900 osób w kryzysie bezdomności.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Trzy miliony osób ubiegały się o azyl w krajach OECD w 2024 r. To najwyższa liczba w historii
Praga: zmarł kard. Dominik Duka. Jego pogrzeb odbędzie się 15 listopada
Historyczny moment dla Kościoła na Półwyspie Arabskim





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny