EPA/BENOIT MOSER

Wsparcie dla paryżan płynie z całej Europy

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas gdy pożar katedry Notre-Dame udało się ugasić, media informują o rozpoczęciu akcji zbierania środków na odbudowę świątyni. Uważana za najbogatszą w kręgach francuskiego biznesu rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczyła 100 mln euro na ten cel. Wsparcie płynie jednak z całej Europy. 

Polska

Podczas briefingu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał informację od Andrzeja Dudy, że Polska jest gotowa wysłać polskich konserwatorów do Paryża, aby wesprzeć wysiłki w odbudowie słynnej świątyni.

Andrzej Duda wystosował telegram do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym zapewnił, że „Polska jest gotowa do aktu europejskiej solidarności w odbudowie katedry Notre Dame” – poinformował prezydencki minister. – Polska ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków, zwłaszcza po naszym doświadczeniu zniszczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce w wyniku II wojny światowej. Jesteśmy gotowi podzielić się z Francją naszymi kompetencjami i zespołami specjalistów światowej klasy, którzy pracują dziś w różnych częściach świata.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Krzysztof Szczerski powtórzył też informacje, które obiegły już polskie media, iż relikwie św. Jana Pawła II i kopia Ikony Jasnogórskiej znajdująca się w Kaplicy Polskiej w katedrze Notre Dame, ocalały z pożaru. – Prezydent podziękował za uratowanie obu tych cennych dla nas duchowo obiektów i przekazał wyrazy współczucia i łączność w modlitwie kustoszowi katedry – dodał szef Gabinetu Prezydenta RP.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że polscy specjaliści wzięli już udział w pracach konserwatorskich we Włoszech po trzęsieniu ziemi, w wyniku którego ucierpiało kilka świątyń.

– Ta pomoc wtedy przez państwo włoskie została przyjęta. Decyzja władz francuskich zapadnie w najbliższym czasie, ale jesteśmy gotowi, bo to jest nasze europejskie, chrześcijańskie dziedzictwo. To są fundamenty Europy. Katedra Notre Dame jest pewnym symbolem rozwoju na fundamentach, na których opiera się dzisiejsza Europa. Jesteśmy zatem gotowi pomóc, ale to musi być uzależnione od decyzji władz francuskich – powiedział premier.

Węgry

Samorząd węgierskiego miasta Segedyn na południu kraju zaoferował 10 tys. euro na odbudowę poważnie zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. W komunikacie przekazanym agencji MTI podkreślono, że 140 lat temu Paryż pośpieszył pomocą Segedynowi, zniszczonemu na skutek wielkiej powodzi, a teraz to węgierskie miasto w geście europejskiej solidarności pomoże Paryżowi. Segedyn rozpoczął również zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry.

Ukraina

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko także przekazał słowa wsparcia prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi po pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame, zaś minister kultury Jewhen Nyszczuk zaoferował pomoc w jej odbudowie. „Przekazuję słowa wsparcia prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi” – napisał Poroszenko w mediach społecznościowych. „Ta świątynia jest szczególnie ważna dla Ukraińców; tam odbywały się msze w intencji ofiar Wielkiego Głodu. W tej świątyni uczestniczyłem w intronizacji (egzarchy apostolskiego Francji, ordynariusza eparchii Kościoła greckokatolickiego) Borysa Gudziaka” – dodał szef państwa. Minister Nyszczuk ocenił, że pożar w Notre Dame jest ciosem dla całej Europy i świata. „Jesteśmy gotowi maksymalnie szybko wysłać swoich najlepszych fachowców do renowacji katedry” – zadeklarował.

pożar notre dame

EPA/BENOIT MOSER

Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin w telegramie do prezydenta Francji Emanuela Macrona zaoferował pomoc rosyjskich specjalistów w odbudowie zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame – poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Przekazując narodowi francuskiemu wyrazy ubolewania, Putin podkreślił, że Notre Dame to historyczny symbol Francji, bezcenny skarb kultury europejskiej i światowej oraz jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich. „Nieszczęście, jakie wydarzyło się tej nocy w Paryżu, zabolało serca Rosjan” – napisał. Putin wyraził nadzieję, że katedrę uda się odbudować i zaoferował wysłanie do Francji najlepszych rosyjskich specjalistów, mających bogate doświadczenie w zakresie restauracji pomników światowego dziedzictwa kulturowego, w tym dzieł średniowiecznej architektury.

 

Zobacz także
Wasze komentarze