„Wspólnota ze zranionymi” – 19 lutego Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
Pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”, będzie przeżywany tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest on obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku przypada 19 lutego. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl.
– Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Prymas Polski wyraził nadzieję, że materiały duszpasterskie pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce. Abp Polak zachęcił też wszystkich do włączenia się tego dnia w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych. W opracowanych przez Biuro Delegata KEP materiałach duszpasterskich znalazły się pomocne materiały liturgiczne oraz teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia.
>>> S. Małgorzata Chmielewska o ojcu Rydzyku: nie jest autorytetem moralnym
Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone. „Chcieliśmy w ten sposób pokazać wspólnotę ze zranionymi w Kościele – powiedział KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Chcemy, żeby mieli poczucie, że choć w tym Kościele kiedyś doznali krzywdy przez przestępstwo kapłana, to dzisiaj, w tej samej wspólnocie mogą doświadczać wsparcia, pomocy, towarzyszenia, modlitwy” – dodał duchowny. Materiały przygotowane na tegoroczne obchody zawierają m.in. spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. „Wydarzenia, które są podejmowane w diecezjach i zakonach Dzień modlitwy i pokuty wszedł już na dobre do kalendarza wydarzeń religijnych, duszpasterskich Kościoła w Polsce” – zaznacza ks. Studnicki. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. Duszpasterze i liderzy grup parafialnych i ruchów na stronie wspolnotazezranionymi.pl znajdą tu materiały pomocne w towarzyszeniu skrzywdzonym i animowaniu wrażliwości we wspólnotach. Osoby skrzywdzone znajdą dane kontaktowe do duszpasterzy osób pokrzywdzonych, którzy udzielają duchowego wsparcia.
>>> M. Jolanta Olech SJK: aby Kościół mógł żyć potrzebne jest naprawienie zranień
– Zachęcamy do współtworzenia strony przez nadsyłanie materiałów i świadectw – zachęca ks. Studnicki. – Strona będzie się rozwijać, planujemy w niedługim czasie uzupełnić ją o możliwość dodawania intencji, a z drugiej strony zgłaszania grup i parafii, które podejmą się w ciągu roku modlitwy za osoby skrzywdzone. – Chcemy, by osoby skrzywdzone czuły duchowe wsparcie całej wspólnoty Kościoła przez cały czas – podkreśla kierownik Biura Delegata KEP. Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |