fot. pixabay

Wspólnoty św. Idziego gotują dla 250 tys. ubogich

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad ćwierć miliona ubogich na całym świecie zaproszono na obiady w dzień Bożego Narodzenia zaoferowane przez rzymską dobroczynną Wspólnotę Świętego Idziego. Posiłki takie przygotuje się także w Polsce.

Wspólnota Sant’Egidio poinformowała, że 50 tys. osób zje świąteczne posiłki w stu włoskich miastach. 200 tys. biednych zaproszono zaś na obiady w 70 krajach na wszystkich kontynentach; wszędzie tam, gdzie działa ta organizacja.

W Rzymie uroczysty posiłek odbędzie się w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, gdzie działa wspólnota.

„Bazylika Santa Maria in Trastevere to miejsce, do którego 25 grudnia 1982 roku zaprosiliśmy po raz pierwszy małą grupę osób bezdomnych i starszych” – przypomniała organizacja w przedświątecznym komunikacie.

Podkreśliła następnie: „Z Zatybrza, z tej samej bazyliki, wystosujemy mocne orędzie pokoju i solidarności w czasach pojawiania się nowych podziałów, w których zbyt wielu ubogich wciąż jest ofiarami obojętności”.

Na Wigilię wspólnota zapowiedziała zaś „wędrowną wieczerzę”, która zostanie zaserwowana w Rzymie na stacjach kolejowych i w innych miejscach, gdzie bezdomni znajdują schronienie.

W drugi dzień Świąt uroczysty obiad odbędzie się w więzieniu Regina Coeli w Wiecznym Mieście.

W Europie świąteczne obiady zorganizowane zostaną w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Austrii, na Węgrzech, Francji, w Polsce, Portugalii, na Ukrainie i w Belgii.

W tym roku wspólnota prowadziła kampanię pod hasłem „Podczas Bożego Narodzenia dodaj jedno miejsce przy stole”. W jej ramach zbierano datki w wysokości dwóch i pięciu euro na sfinansowanie świątecznych posiłków dla potrzebujących.

Wspólnota Świętego Idziego powstała w Wiecznym Mieście w 1968 roku. Ten ruch świeckich nazywany jest też „małym ONZ-em nad Tybrem” z racji swego zaangażowania na rzecz pokoju.

Zobacz także
Wasze komentarze