fot. panandrusha

Wśród kandydatów na katechistów w Polsce przeważają kobiety

Jednym z impulsów synodalnych jest tworzenie w Polsce szkół katechistów, których zadaniem jest pogłębienie formacji wiernych – powiedział jeden z delegatów na synod abp Józef Górzyński. Dodał, że wśród kandydatów na katechistów w naszym kraju przeważają kobiety.

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja, w czasie której rozmawiano na temat możliwości wprowadzenia w życie doświadczenia synodalnego na grunt Kościoła katolickiego w Polsce.

Jak ocenił abp Józef Górzyński, trzeba szerzej spojrzeć w Polsce na posługi w Kościele. Zwrócił uwagę, że do już istniejących papież Franciszek dodał „posługę katechisty”. Wyjaśnił, że zadaniem katechisty – w przeciwieństwie do katechety – jest pomoc w parafii w formacji religijnej świeckich, aby „mogli głębiej przeżywać swoją wiarę”. Przyznał, że wśród kandydatów do katechistów w naszym kraju przeważają kobiety.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński i biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski podczas konferencji „Co dalej po Synodzie?”, fot. PAP/Tomasz Gzell

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski powiedział, że „droga synodalna jest kontynuacją tego, co rozpoczął sobór watykański II”. Przyznał, że najtrudniejszy etap posynodalny polega na „zrozumieniu metody synodalnej i zastosowaniu jej w różnych gremiach kościelnych jako metody słuchania, rozmawiania, rozeznawania, tworzenia decyzji (decision making)”.

Zaznaczył, że jest to metoda, w której trzeba nauczyć się mówić jasno i argumentować swoje treści.

Katecheta jest urzędowym przedstawicielem Kościoła, natomiast katechista ma być świadkiem wiary i apostolskiego zaangażowania, który musi mieć dobre przygotowanie intelektualne.

Synod na temat synodalności, rozpoczęty od fazy lokalnej w październiku 2021 r., zorganizowano pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczęła się 2 października i zakończyła 26 października br. po głosowaniach nad finałowym dokumentem.

Konferencja prasowa „Co dalej po Synodzie?” w siedzibie Sekretariatu KEP, fot. PAP/Tomasz Gzell

Synod zwołano w celu nakreślenia przyszłości Kościoła katolickiego. Uczestniczyło w nim 464 osób, z których 365 miało prawo głosu. W gronie tym były 54 kobiety, którym po raz pierwszy przyznano prawo do głosowania.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze