Wszechukraińska Rada Kościołów na drugą rocznicę rozpoczęcia wojny: Razem dążymy do wielkiego Zwycięstwa
O wspólnym podążaniu ku wielkiemu Zwycięstwu nad agresorem rosyjskim napisała Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) w „Oświadczeniu z okazji drugiej rocznicy pełnowymiarowego rosyjskiego wtargnięcia na Ukrainę”. Dokument, ogłoszony 23 lutego, jest wspólnym dziełem zwierzchników i wysokiej rangi przedstawicieli 16 Kościołów i wspólnot wyznaniowych oraz Ukraińskiego Towarzystwa Biblijnego, tworzących Radę, na której czele stoi obecnie pastor Stanisław Nosow z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Oto pełny tekst Oświadczenia WRKiOR:
24 lutego mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnowymiarowej, niesprowokowanej agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie. Ta grabieżcza wojna, prowadzona przez Rosję z pogwałceniem prawa i zasad międzynarodowych przeciwko Ukrainie od 2014 roku, przyniosła narodowi ukraińskiemu niezliczone cierpienia, spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi, brutalne naruszenie praw i swobód ludzkich na tymczasowo okupowanych obszarach, w tym również systematyczne łamanie wolności religijnej, zniszczenie miast i infrastruktury cywilnej, wywołała największy od czasów drugiej wojny światowej kryzys migracyjny w Europie.
Wróg planował zdobyć Ukrainę w krótkim czasie, licząc to w dniach, tygodniach, miesiącach itd. Tak też uważano poza granicami Ukrainy. Istniały jednak dwie rzeczy, których nie można było policzyć: po pierwsze – Boża pomoc dla Ukrainy i po drugie – wytrwałość i niezłomny duch narodu ukraińskiego, które pochodzą od Boga. Bohaterski opór Sił Obrony Ukrainy i narodu ukraińskiego pozwolił powstrzymać agresora, udaremnić jego plany i wyzwolić znaczną część terytorium Ukrainy spod okupacji rosyjskiej.
Wyrażamy wdzięczność żołnierzom ukraińskim i zanosimy modlitwy do Najwyższego o błogosławieństwo dla nich w walce w obronie i o wolność Ukrainy. Szanujemy pamięć każdego obrońcy, który oddał swoje życie za Ukrainę i wznosimy modlitwy, aby Bóg umocnił i pocieszył każdą rodzinę ukraińską, która ucierpiała z powodu skutków wojny! Dziękujemy za pomoc i poparcie dla Sił Obrony Ukrainy, okazane przez różne organizacje wolontariackie, społeczeństwo obywatelskie i poszczególnych Ukraińców.
Wyrażamy wdzięczność partnerom międzynarodowym, Kościołom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy słowami i konkretnymi działaniami szanują wartość życia ludzkiego oraz pomagają Ukraińcom bronić wolności i niezależności Ojczyzny od nawały rosyjskiej, łagodzą cierpienia zadane przez wojnę.
Zwracamy się do narodu ukraińskiego, aby pozostał mężny w tej walce dobra ze złem, aby wierzył w zwycięstwo światła nad ciemnością, aby wspierał się wzajemnie, zachował jedność i strzegł jej. Wzywamy do „nieopuszczania rąk” ze zmęczenia lub oburzenia z powodu problemów wewnętrznych, do nieulegania wrogiej propagandzie o „pojednaniu” z okupacją oraz do wspólnego podążania do wielkiego Zwycięstwa i ustanowienia sprawiedliwego pokoju.
Zwracamy się do władz ukraińskich oraz przywódców politycznych i obywatelskich z wezwaniem do podjęcia wszelkich kroków na rzecz konsolidacji społeczeństwa, niedopuszczenia do podziałów w kraju, do walki z korupcją, obrony wolności wyznania od zewnętrznych manipulacji, do popierania rodzimego biznesu, obrony Ukraińców za granicą i stwarzania warunków do ich powrotu oraz do przeprowadzania niezbędnych reform dla dobra narodu ukraińskiego i Zwycięstwa.
Wzywamy społeczność międzynarodową oraz przywódców religijnych i politycznych do dalszej pracy w obronie Ukrainy od agresji rosyjskiej, do pomagania tym, którzy cierpią wskutek tej wojny, w tym także do powrotu na Ukrainę bezprawnie wywiezionych przez Rosję ukraińskich dzieci, osób cywilnych i wojskowych, do przyczyniania się do zwycięstwa oraz przywrócenia sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Przyzywamy błogosławieństwa Bożego na Ukrainę i na naród ukraiński!
***
Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych powstała w grudniu 1996 jako instytucja międzywyznaniowa. Jej celem jest zespolenie wysiłków różnych wyznań i religii w dziedzinie duchowego odrodzenia Ukrainy і prowadzenie dialogu międzyreligijnego zarówno w kraju, jak i za granicą, udział w wypracowywaniu projektów aktów normatywnych w zakresie stosunków państwowo-kościelnych oraz koordynowanie kompleksowych działań o charakterze dobroczynnym.
Rada działa na zasadach równości i równouprawnieniа, poszanowania wewnętrznych statutów i tradycji wszystkich wspólnot religijnych, działających zgodnie z konstytucją kraju oraz jest niezależna od organów władzy państwowej, partii politycznych i innych ugrupowań społecznych i ich kierownictw.
W skład WRKiOR wchodzi obecnie 16 Kościołów i organizacji religijnych, wraz z międzywyznaniowym Ukraińskim Towarzystwem Biblijnym, reprezentujących prawosławnych różnych Kościołów, katolików dwóch obrządków, protestantów wielu nurtów oraz Żydów i muzułmanów. Jest to ponad 95 proc. ogółu wspólnot religijnych w tym kraju. Przewodniczącym Rady jest na zasadzie rotacyjnej zwierzchnik jednej ze wspólnot członkowskich – obecnie jest nim Stanisław Nosow, przewodniczący Ukraińskiej Unijnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |