Wszyscy jesteśmy marzeniem Boga [ROZMOWA]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pierwszy raz Przymierze Miłosierdzia w Polsce organizuje Kongres Rodzin „W duchu rodziny z Nazaretu”. Odbędzie się on w Śremie w dniach od 21 do 22 kwietnia 2018 r.

Inicjatorami i prowadzącymi to niezwykłe wydarzenie są założyciele Przymierza Miłosierdzia – o. Antonello i o. Henrique. Wszyscy, którzy chcą tworzyć czy tworzą rodzinę, powinni się poczuć zaproszeni, by w tym miejscu mieć taką rodzinę, jak Maryja z Józefem i Jezusem w Nazarecie. Tak bardzo potrzebujemy odrodzenia w nas, szacunku do siebie i naszych bliskich. Współczesny świat jest pełen niepokoju i napięcia. Wśród tego zamętu potrzeba nam zatrzymać się w Nazarecie – nauczyć się skupić i posłuchać siebie, otworzyć się natchnienia Boże. Nazaret uczy nas, czym jest rodzina, że jesteśmy wspólnotą pięknej miłości, tworzymy święty, nierozerwalny charakter. Uczymy się, że wychowanie rodzinne jest cenne niezastąpione – piszą organizatorzy na stronie internetowej Kongresu. 

Rozmawiam z panią Marzeną Cicharską, współorganizatorką Kongresu Rodzin. 

Co Was zainspirowało do zorganizowania Kongresu? 

Inspiratorami Kongresu są ojcowie założyciele Przymierza Miłosierdzia: o. Antonello i o. Henrigue. W sierpniu 2017 r. dostaliśmy propozycję zorganizowania tego wydarzenia w Śremie. Myślę, że ojcowie po uprzednim rozeznaniu, jak to czynią przed każdym krokiem, jaki mają podjąć, pytali Pana, czy ma być Kongres Rodzin? Ale też o to, gdzie ma się on odbyć? I tak padła propozycja, by odbyły się właśnie w naszym mieście. Wspólnota Przymierza Miłosierdzia jest u nas od roku. 11 marca 2018 r. mieliśmy „roczek”. W naszej Wspólnocie jest dużo małżeństw, czasami też zaangażowane w dzieła wspólnotowe są całe rodziny. Bardzo się ucieszyliśmy i postanowiliśmy z łaską Pana zgodzić się na to wydarzenie, widząc, że każda rodzina potrzebuje interwencji boskiej w tym zawirowanym świecie.  

Co dzisiaj najbardziej zagraża rodzinom?  

Myślę, że dziś najbardziej nam zagraża brak relacji, kontaktu – nawet wzrokowego – z drugą osobą. Atrakcyjniejsze są komórki, telewizja, hobby, które angażuje ojca, matkę czy dziecko tak bardzo, że nie są razem, Brak wspólnych rozmów, posiłków, spacerów czy wyjazdów. Panuje podejście, że lepiej mieć niż być. Dzieci uczą się spędzania czasu same z sobą albo w towarzystwie świata wirtualnego. Niekiedy dochodzi też do bardzo niebezpiecznych konsekwencji takiego braku ukochanych najbliższych osób obok siebie. Pojawiają się depresje, nałogi, złe towarzystwo. Wchodzi się później z tym doświadczeniem w dorosłe życie i gdy zakłada rodzinę, uruchamia mu się ten sam mechanizm: praca, brak czasu, zmęczenie… rodzice nie mają już chęci na rozmowy czy spędzanie czasu z rodziną. Dziś świat dużo wymaga od nas, ale to my mamy wybierać, a nie świat za nas.  

A co to znaczy, że rodziny mają być na wzór rodziny w Nazarecie? 

Tylko od niej możemy się uczyć. Mistrzowie cierpliwości, łagodności, przede wszystkim miłości, pomocy sobie i innym. To najzwyklejsza rodzina, z codziennością: razem w smutku i radości, zasłuchani w Ducha Świętego, pragnący i żyjący wolą Bożą. Dziś trzeba poznać tę rodzinę, zainspirować się jej życiem i być mimo wszystko szczęśliwymi, choć nieraz, tak jak oni, przeżywamy trudne okoliczności – to jednak razem, w zrozumieniu. Duch Święty i Rodzina z Nazaretu pragną być w każdym z nas, bo wszyscy tworzymy rodzinę, niezależnie od tego, czy jesteśmy samotni, czy innego stanu. On chce nam towarzyszyć.  

Przemawiając w Nazarecie 5 stycznia 1964 r., papież Paweł VI podał przykład Świętej Rodziny i jej życia. To nas inspirowało. 5 stycznia 2018 r. w czasie spotkania modlitewnego nasz opiekun, ks. Piotr Borychowski powiedział, że przeczytał to przemówienie papieża Pawła VI i bardzo go zainteresowało. Dziękowałam Panu za to, bo to było potwierdzenie, że Święta Rodzina jest z nami i chce nam błogosławić, błogosławi każdej rodzinie.  

Czyli można powiedzieć, że to Duch Święty sam woła rodziny, aby przyjechały do Śremu. Co zatem będzie się działo na Kongresie Rodzin? 

Będziemy gościć małżeństwo misyjne z Włoch – Rafaela i Lilian, którzy będą świadczyć, że rodzina była, jest i będzie w Bożym planie. Sobotni wieczór to koncert zespołu Siewcy Lednicy, którego chyba nie trzeba reklamować. Będziemy wspólnie dziękować Bogu za dar każdej rodziny. W niedzielę będzie Eucharystia po przewodnictwem biskupa Damiana Bryla, na którą zapraszamy wszystkich bez wyjątku. 

Poproszę jeszcze o kilka informacji technicznych. Czy są zorganizowane noclegi? Ilu osób oczekujecie? Czy będzie opieka dla dzieci? 

Noclegi są zorganizowane w Śremie i w pobliskich miejscowościach: w agroturystyce i hotelach. Oczekujemy około 500 osób. Oczywiście będzie zorganizowana opieka dla dzieci, na pewno będzie też specjalna niespodzianka, którą organizują Gwiazdeczki Pokoju. Należy się wcześniej zapisać przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej.

Na zapisy czekamy do 12 kwietnia. 

 

 

Rozmawiała Justyna Nowicka 

Wszyscy jesteśmy marzeniem Boga [ROZMOWA]
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze