Wyniki obrad Komisji Wychowania Katolickiego KEP
Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz opracowanie nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad komisji wychowania katolickiego KEP. Wskazano na potrzebę wsparcia inicjatywy rządowej o wprowadzeniu obowiązkowej lekcji etyki”.
„Wychowanie ukierunkowane na wartości jest obowiązkiem wspólnym rodziny, państwa i wspólnoty Kościoła” – czytamy w komunikacie przekazanym po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP, która obradowała w Porszewicach pod przewodnictwem biskupa Wojciecha Osiala.
>>> Dlaczego krzyż może wisieć w instytucji publicznej np. w szkole [ANALIZA]
Szeroko rozumiany rozwój
Podkreślili, że „formacja wiary czy to podczas szkolnej lekcji religii czy katechezy parafialnej jest priorytetowym zadaniem w posłudze Kościoła”. „Proces formacji, który dokonuje się w czasie lekcji religii i katechezy to także troska o szeroko rozumiany rozwój człowieka. To także budowanie ludzkiej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno” – wskazali członkowie komisji.
W czasie posiedzenia komisji podjęto m.in. prace nad opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce. W 2020 r. ukazało się bowiem Dyrektorium katechetyczne dla Kościoła powszechnego. Kolejnym krokiem ma być przygotowanie dokumentu dla poszczególnych krajów. „Celem podjętych prac jest właściwe odczytanie znaków czasu oraz zdefiniowanie posługi katechetycznej w kontekście polskiego modelu duszpasterskiego” – wyjaśniono w komunikacie.
>>> Ekspert: pismo z urzędu to często jedyny druk, jaki czytają Polacy
Nowe posługi w Kościele
Komisja zajęła się również przygotowaniem dokumentu określającego posługę katechisty. Jest to nowa posługa ustanowiona przez papieża Franciszka w motu proprio „Antiquum misterium”.
Katechista, akolita i lektor to trzy nowe, stałe posługi, które papież proponuje Kościołowi celem ożywienia zaangażowania osób świeckich. W ocenie członków komisji, „posługa katechisty może otworzyć nowe przestrzenie duszpasterskie”. Zaznaczyli, że „wymaga to jednak dobrego przygotowania zarówno na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej”.
Wskazano również na konieczność „wypracowania koncepcji posługi katechetycznej w przestrzeni parafialnej”. (PAP)
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |