Wyruszyły pierwsze transporty ryżu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wyniku cyklonu Enawo, który przeszedł przez Madagaskar w marcu tego roku zniszczone zostały prawie wszystkie uprawy ryżu. Dlatego zainicjowaliśmy akcję Ryż na Madagaskar, której celem jest zapewnienie tego podstawowego pożywienia mieszkańcom zniszczonych rejonów Madagaskaru.

W wyniku cyklonu, który nawiedził wyspę w połowie marca, ponad 50 osób straciło życie a ponad 110 tysięcy osób musiało opuścić swoje zniszczone domy. Tylko w samym Marolambo ucierpiało 348 rodzin, czyli 4 170 osób, w tym 634 osób dorosłych i 3 480 dzieci i młodzieży. Jednym z gorszych skutków cyklonu są ogromne straty na uprawach wanilii, ryżu i innych roślin uprawnych. Dlatego zainicjowaliśmy akcję, dzięki której można wspomóc lokalną ludność, która ucierpiała w wyniku tego najpotężniejszego, od 2004 roku huraganu.

   

– Akcja „Ryż na Madagaskar” ma przede wszystkim wspomóc Malgaszy, dostarczyć im podstawowy składnik ich żywienia, dzięki któremu mogą przeżyć ten trudny okres po cyklonie. Ale to również moment, w którym możemy pokazać im, że w obliczu tej tragedii nie są sami – podkreśla o. Marcin Wrzos, misjonarz, oblat. Ubogie społeczeństwo zamieszkujące Afrykańską wyspę, ma do czynienia z wieloma trudnymi okresami w ciągu całego roku. Wyspa leży w pasie klimatu równikowego. Oznacza to, że huragany tropikalne i sztormy w porze deszczowej bardzo często nawiedzają wybrzeże wyspy. Ziemia, której uprawa daje podstawowe środku do życia lokalnej społeczności nie jest najlepszej jakości i często się wyjaławia. Tegoroczna tragedia, pozbawiła więc dorobku, na jaki cały rok pracowali Malgasze.

Dzięki Państwa ofiarności przez dwa tygodnie trwania akcji udało nam się zebrać prawie 13 tys. złotych. Zebrana kwota pozwoliła na zakupienie kilku ton ryżu (do jedzenia i pod zasiew) i wysłanie pierwszych transportów. Dotarły one już na miejsce droga lotniczą i bardzo zniszczona jedyną drogą, do Marolambo i służą lokalnej ludności. Akcja jednak trwa, pomoc nadal jest potrzebna.


Jak można pomóc? Wszystko co trzeba zrobić to wejść na stronę www.misyjne.pl/nasze-akcje, wybrać akcję „Ryż na Madagaskar” i wpłacić dowolną kwotę. Pieniądze umożliwią kupno kolejnych kilogramów ryżu, które potem znajdą się w domach Malgaszy. Kontakt pod adresem e-mail: redakcja@misyjnedrogi.pl; +48 511493653. Pieniądze wpłacić można również tradycyjnym przekazem pocztowym, z dopiskiem „Ryż na Madagaskar”: Misyjne Drogi, Ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań, Nr konta PL: 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198.

Wyruszyły pierwsze transporty ryżu
4.8 (80%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze