Fot. Ansgar Walk/wikimedia commons

Wyspa Wczorajsza i Wyspa Jutrzejsza. Tutaj można odbyć podróż w czasie 

W tym miejscu Rosję od Stanów Zjednoczonych oddziela odległość niespełna 4 km. To jeszcze nie byłoby coś nadzwyczajnego. Ale kiedy na jednej wyspie jest 9 rano w sobotę, to na drugiej jest… 6 rano w niedzielę. Podróżując więc z wyspy na wyspę z niedzieli można cofnąć się do soboty. 

Wyspy zostały odkryte przez Duńczyka Vitusa Beringa w 1728 r. Od jego nazwiska pochodzi nazwa Cieśniny Beringa, która oddziela jednocześnie Ocean Arktyczny od Oceanu Spokojnego oraz Amerykę Północną od Azji i na której znajdują się Wyspy Diomedesa, bo o nich tu mowa. Zostały one odkryte 16 sierpnia, czyli w dniu, w którym prawosławni wspominają św. Diomedesa.  

>>> USA: agencja NASA ma opracować czas księżycowy

21 godzin różnicy 

Duża Diomeda należy do Rosji i jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem tego kraju. Natomiast Mała Diomeda od 157 lat należy do USA. Wtedy to Rosja sprzedała Alaskę Stanom Zjednoczonym. Mała Diomeda została dołączona w pakiecie, a pomiędzy wyspami została wyznaczona nowa granica.  

I także dziś w tym miejscu przebiega międzynarodowa linia zmiany daty. To jedyne takie miejsce na ziemi, w którym odległość wynosi zaledwie 4 km, a różnica czasu między jedną a drugą wyspą to 21 godzin. 

Trudne warunki życia  

Pewnie niektórzy chcieliby się cofnąć o dzień, by naprawić błędy przeszłości. Jednak mieszkanie w tym miejscu możne rzeczywiście uznać za pokutę. Wyspy zbudowane są z granitów i kwarców, przez co są niesamowicie twarde, więc ciężko wkopać w nie fundamenty domów. Dodatkowo większa część wyspy ma wybrzeże klifowe, co czyni je niemożliwym do zamieszkania – jest bardzo strome. 

Na Małej Diomedzie w miejscowości Diomede (lub Ignaluk) żyje ok. 170 mieszkańców. To w większości rdzenni Amerykanie. Oprócz trudności z postawieniem domów trudno jest także o żywność. Jest ona dowożona samolotem z Alaski, ale to często nie jest łatwe. 

Natomiast Rosyjska Wyspa Retmanowa, zwana Dużą Diomedą, dawniej zamieszkiwana była przez społeczności Inuitów. Teraz nie ma stałych mieszkańców. Znajduje się tam obserwatorium astronomiczne i stacja meteorologiczna i w związku z tym okresowo mieszkają tam ludzie. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze