fot. Daria Nepriakhina/unsplash

Wyszukiwarki cmentarne pomagają znaleźć grób bliskiej osoby

W czasie Wszystkich Świętych nie zawsze łatwo odnaleźć grób naszych bliskich. Pomocne mogą być wyszukiwarki grobów. Taka wyszukiwarka dostępna jest np. na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie. Aby odnaleźć grób bliskiej osoby, należy wpisać m.in. jej imię, nazwisko, datę zgonu i cmentarz, na którym jest pochowana.

Również na stronach m.st. Warszawy w sekcji „Cmentarze” dostępna jest wyszukiwarka osób pochowanych dla pięciu warszawskich cmentarzy: Stare Powązki, Ewangelicko-Augsburski, Komunalny Północny, Wojskowy, część Cmentarza Prawosławnego na Woli. Jak czytamy, w bazie znajduje się już ponad 230 tys. grobów oraz prawie 500 tys. osób pochowanych.

Warszawa, Kraków, Poznań i „cmentarne wyszukiwarki”

„Wyszukiwarka cmentarna” jest również dostępna na stronie internetowej Poznania. System ten umożliwia dodatkowo wyszukiwanie grobów Powstańców Wielkopolskich czy olimpijczyków z Poznania.

fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT

Od 2006 roku funkcjonuje internetowa wyszukiwarka grobów na cmentarzach komunalnych w Krakowie. „W kolejnych latach była udoskonalana, jej baza uzupełniana jest na bieżąco” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Zarządu Cmentarzy Komunalnych Patrycja Ćwikła. W przypadku bardzo dawnych pochówków zdarzają się jeszcze sytuacje, że grób nie pojawia się w wyszukiwarce, ale – jak dodała rzeczniczka – są to wyjątki, a inwentaryzacja cały czas trwa.

Użytkownicy coraz chętniej korzystają z internetowego lokalizatora grobów, a wzrost zainteresowania widać przed Wszystkimi Świętymi. Krakowska wyszukiwarka tylko przez niecałe trzy pierwsze dni tygodnia (od poniedziałku do środy południa) odnotowała 140 tys. wejść, w tym 67 tys. z terenu Stanów Zjednoczonych. Grobów bliskich w Krakowie szukają też mieszkańcy z krajów takich jak m.in. Kuwejt, Katar, Boliwia, Argentyna, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Internetowe lokalizatory grobów

Jeżeli chodzi o cmentarze parafialne, to w archidiecezji krakowskiej ok. 60% nekropolii ma już internetowe lokalizatory grobów. „Oczywiście w miastach taka inwentaryzacja, pozwalająca wyspecjalizowanej firmie na stworzenie internetowej wyszukiwarki, odbywa się szybciej. Mniejszych parafii częściej nie stać na to, ale i trzeba dodać, że w przypadku małych cmentarzy przeważnie każdy wie, gdzie znajduje się dany grób” – powiedział PAP rzecznik archidiecezji krakowskie ks. Łukasz Michalczewski.

Istnieje również wiele firm prywatnych zajmujących się katalogowaniem lokalizacji grobów, we współpracy z zarządami cmentarzy lub parafią odpowiedzialną za dany cmentarz.

Na stronie grobonet.com dostępna jest ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych połączona z bazą ponad 2500 cmentarzy w całym kraju.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Pochówki z czasów wojennych

Z kolei dla zainteresowanych znalezieniem miejsca pochówku swoich przodków z czasów wojennych jest przeznaczona do tego strona niebieskaeskadra.pl, która powstała z myślą o upamiętnieniu tych z polskich lotników, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, zarówno za granicą, jak i w kraju. Informacje tam zawarte umożliwiają odnalezienie cmentarzy w kraju, Europie i na świecie, na których pochowano lotników. Jest to baza ponad ośmiuset cmentarzy ułożonych alfabetycznie – bliskiego poległego można znaleźć poprzez kliknięcie w odpowiedni cmentarz, w którym wyświetli się jego imię, nazwisko, data zgonu oraz miejsce grobu.

Polegli1939 jest wyszukiwarką polskich żołnierzy, którzy zginęli w działaniach wojennych na terenie kraju. Wystarczy wejść na stronę, przejść do mapy i kliknąć na odpowiednia pinezkę z wybranego obszaru, by uzyskać dokładne informacje o żołnierzu – imię, nazwisko, datę śmierci, stopień wojskowy oraz miejscowość zgonu, dokładne miejsce pochówku/kwatery.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze