Fot. pixabay

Wyznawcy judaizmu powitają nowy 5779 rok Rosz Haszana

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Żydowskie święto Nowego Roku jest jednym z najważniejszych świąt w ich kalendarzu. Jest to rocznica stworzenia świata, sąd Boga nad ludźmi i światem.

„Ostatni miesiąc żydowskiego roku, elul, to czas podsumowań i oceny minionych 12 miesięcy. Przypomina o tym dźwięk szofaru (baraniego rogu), rozbrzmiewający co ranek tego miesiąca z wyjątkiem azabatu oraz wigilii Rosz Haszana. Jest to okres czekania na ocenę Boga, który w czasie tego święta ocenia ludzi i stwierdza, czy przedłużyć istnienie świata. Dlatego tak ważne jest, żeby każda myśl i każdy uczynek, szczególnie w tym czasie, wypełnione były dobrem” – podkreśliła w rozmowie z PAP Biedrzycka.

Przytoczyła też słowa rabina Szaloma Ber Stamblera z Chabad Lubawicz, który powiedział: „Bardzo się cieszę, że możemy obchodzić Rosz Haszana w Polsce – kraju, który przez setki lat był domem milionów Żydów. Współistnienie świąt różnych religii w Polsce to nasza piękna, wspólna tradycja, z której wszyscy możemy być dumni. Chciałbym złożyć serdeczne życzenia z okazji naszego święta Polsce i wszystkim Polakom. Niech kolejny rok będzie dobry, radosny i pełen miłości”.

Jak powiedziała Biedrzycka, Rosz Haszana to także piękne żydowskie tradycje. „Po pierwszym świątecznym zadęciu w szofar należy udać się nad wodę, w której pływają żywe ryby. Ryby nie mają powiek, a więc symbolizują wiecznie obserwujące oko Boga. Do wody należy wytrząsnąć swoje grzechy i prosić o wybaczenie. Ceremonia ta nosi nazwę taszlich (odrzucenie)” – dodała.

Biedrzycka podkreśliła też, że bardzo ważne w świętowaniu Rosz Haszana są wypełnione symboliką posiłki. „Są one słodkie, unika się potraw gorzkich, kwaśnych i słonych, aby nadchodzący rok był pełen słodyczy. Nie może zabraknąć chałki i jabłka maczanych w miodzie, cymesu (słodkiej potrawy z marchewki i miodu), słodkich owoców oraz ryby – wyjaśniła Biedrzycka. Dodała jednocześnie, że wyznawcy judaizmu w okresie świątecznym nie wykonują żadnej pracy z wyjątkiem gotowania.

Rosz Haszana rozpoczyna pierwszy miesiąc roku – tiszri, w czasie którego obchodzi się również inne ważne dla Żydów święta – Jom Kippur oraz Sukkot.

Zobacz także
Wasze komentarze