Wzorem dla „księdza od bandytów” jest Franciszek

Dla słynnego francuskiego duszpasterza trudnej młodzieży, ks. Guy Gilberta, wzorem do naśladowania jest papież.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który „żebraków i bezdomnych na placu św. Piotra nie tylko błogosławi, ale na ich użytek wystawił też prysznice i toalety” – powiedział 81-letni kapłan. Zdaniem ks. Gilberta papież jest osobą, która o miłosierdziu i miłości nie tylko mówi, ale także pokazuje, jak je można wprowadzać w życie.

Ks. Gilbert pochodzi z robotniczej rodziny, jest jednym z piętnaściorga rodzeństwa. Jako alumn odbył służbę wojskową w czasie wojny w Algierii. Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Blidzie, w północnej Algierii. Charyzmatyczny kapłan francuski nosi długie włosy i skórzaną kurtkę z ćwiekami, ma wieloletnie doświadczenie pracy z młodymi „rockowcami”. Z dziećmi ulicy, narkomanami i nieletnimi przestępcami pracuje od niemal 50 lat.

Ks. Guy Gilbert, nazywany też „księdzem od bandytów” podkreślił, że wiara jest dla niego bardzo ważna. „Nie mając głębokiej wiary nie mógłbym niczego zrobić” – stwierdził duchowny, który każdego wieczoru sprawuje nabożeństwo w swojej wiejskiej zagrodzie, gdzie opiekuje się młodzieżą. Wśród tych młodych ludzi są także muzułmanie, prawosławni i protestanci. „Dla mnie jest ważne, żeby każdy zachował swoją wiarę” -wyjawił kapłan.

W Prowansji na południu Francji zagospodarował zniszczone gospodarstwo rolne na „Owczarnię” – ośrodek dla trudnej młodzieży, która poprzez pracę uczestniczy w programie resocjalizacji. Szczególny rozgłos przyniósł mu fakt, że w kwietniu 2003 r. przygotowywał do ślubu najmłodszego syna belgijskiej pary królewskiej, księcia Wawrzyńca i jego narzeczoną Claire Coombs oraz został zaproszony do wygłoszenia kazania podczas ich zaślubin. W tym samym roku budził zainteresowanie podczas pierwszej misji wielkich miast zorganizowanej w Wiedniu. Natomiast w 2007 r. ten niezwykły kapłan był członkiem grupy osób towarzyszących prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu podczas wizyty w Watykanie. Wtedy to Benedykt XVI dłuższy czas rozmawiał z „księdzem rockowców”. A w 2015 r., z okazji 80. urodzin, przyjął go na audiencji papież Franciszek.

Ks. Gilbert wydał 35 książek, w tym kilka także w języku polskim, m.in. „Ksiądz wśród bandziorów”, „Dealer miłości” i „Krzyk młodych”. Do polityków swego kraju apeluje przy różnych okazjach, aby wsłuchali się w krzyk młodzieży. „Nadeszła już pora, aby się zjednoczyć i dołożyć wszelkich sił w poszukiwaniu rozwiązania problemów przedmieść” – pisał kilka lat temu ks. Gilbert.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze