fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcony Ukrainie

W drugą niedzielę listopada (13 listopada) Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będzie przeżywany pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan w tym kraju.

„Najbiedniejsi schronienia szukają w parafiach i klasztorach. Chcemy tam dotrzeć, a miejscowym księżom i siostrom zakonnym dać do ręki chleb, którym podzielą się z potrzebującymi, jak czynili to wcześniej w Iraku i Syrii” – zapowiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W jego ocenie inwazję Rosji na Ukrainie można przyrównać do tego, co działo się na Bliskim Wschodzie. „Za łatwo przychodziło nam mówienie o dzikiej Afryce i barbarzyńskim Bliskim Wschodzie” – zaznaczył duchowny. Powiedział, że w Syrii i Iraku sprawdził się model przekazywania wsparcia dla potrzebujących przez księży i sióstr zakonnych.

Dopóki księża są z nami…

„Stowarzyszenie powiela go w przypadku pomocy dla Ukrainy” – wyjaśnił. „Pamiętam kobietę z Bliskiego Wschodu, która podeszła do mnie i powiedziała, że dopóki nasi księża są w nami, to my tu zostajemy, bo oni podzielą się ostatnią kromką chleba albo będą wiedzieć, gdzie pukać, by ją zdobyć” – zauważył.

>>> Ks. Cisło: Polakom należy się pokojowa nagroda Nobla

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Organizację założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003). Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan”. Wydała też „Wierzę. Mały katechizm katolicki” i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci „Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii”.

Ponad 200 seniorów polskiego pochodzenia mieszkających we Lwowie otrzymało pomoc humanitarną, fot. PAP/Karina Sało

Akcję można wesprzeć, wysyłając SMS o treści RATUJE, pod numer 72405. Koszt to 2 zł plus VAT (2,46 zł. brutto) lub wpłacając darowiznę na konto.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze