XVII Dzień Papieski: nagrody Totus Tuus i plan na niedzielę

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rada Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przyznała w tym roku nagrodę specjalną Totus Tuus twórcom muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016. Docenione zostało „pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum”.

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wyróżnienie specjalne Totus Tuus odebrał kard. Stanisław Dziwisz. Przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 towarzyszyli przedstawiciele młodzieży.

„W centralnych celebracjach ŚDM w Krakowie ujawnił się prawdziwy wizerunek Kościoła, w którym dominują młodość, radość, brak kompleksów i entuzjazm” – ocenia ks. Marek Hajdyła, szef sekcji wydarzeń centralnych ŚDM, odpowiedzialnej za przygotowanie i przebieg pięciu najważniejszych momentów spotkania młodych w Krakowie. Na Błoniach i Campus Misericordiae udało się przekazać młodym główną ideę ŚDM, czyli Miłosierdzie Boże oraz osiągnąć równowagę między radością i świętem a skupieniem i modlitwą.

Laureaci nagrody TOTUS 2017: Jerzy Kalina, Radio Plus, twórcy choreografii ŚDM 2016
Rzeźbiarz Jerzy Kalina – w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. To rzeźbiarz, malarz, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, autora wielu głośnych instalacji.

Zdjęcie: Artysta Jerzy Kalina laureatem nagrody Totus Tuus 2017, fot: PAP/ Jacek Turczyk

Psychoterapeuta Jan Arczewski w kategorii „Promocja godności człowieka”. Laureata nagrodzono za „wieloletnie zaangażowanie oraz niezwykłe zasługi i dokonania w wyrównywaniu szans życiowych osób niepełnosprawnych, w tym za tysiące rozmów w Telefonie Zaufania i zajęcia psychoterapeutyczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lublinie. Jego życiowym mottem są słowa św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. – To jest dla mnie taką podstawą, bo wiem, że z każdej problematycznej sytuacji można wyjść i zachęcam do takiego myślenia innych – powiedział. Prowadzony przez Jana Arczewskiego telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych: 81 747 98 21 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00), e-mail: telejan@wp.pl

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz laureat nagrody Totus twórca Lubelskiego Telefonu Zaufania dla Niepełnosprawnych Jan Arczewski. Uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie, w przeddzień Dnia Papieskiego. Galę organizuje a nagrody przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia siê do podkreślenia wartości człowieka, fot: PAP/ Jacek Turczyk

W kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nagroda przypadła Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie za „wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie”.

W kategorii medialnej zwycięzcą zostało Radio Plus za „przybliżanie nauczania świętego Jana Pawła II”, w tym za audycję pt. „Nocne światła” prowadzoną przez Pawła Krzemińskiego od poniedziałku do czwartku w godz. 23.00-1.00.

XVII Dzień Papieski w relacjach medialnych [PLAN NA NIEDZIELĘ]
TVP INFO relacjonować będzie uroczystości odbywające się w całej Polsce, m.in. Msza Święta ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz uroczysty koncert z okazji Dnia Papieskiego. Specjalne programy także w TVP1, TVP2, TVP3, TVP POLONIA oraz TVP HISTORIA.

TVP3 o 07.35 pokaże reportaż poświęcony twórczości poetyckiej Karola Wojtyły „Magnificat – wiersze Karola Wojtyły”.

O godz. 8.35 – „Ziarno – Święty Jan Paweł II”. Niezwykła wyprawa śladami świętego papieża Jana Pawła II. Od Europy aż po Australię wszyscy znają Jego imię i pamiętają, ile dobrego uczynił dla ludzi.

O godz. 10. TVP POLONIA transmitować będzie Mszę świętą z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W programie „Mój dom w Wadowicach” TVP3 pokaże o godz. 13.05 historię miejsca, w którym urodził się Karol Wojtyła – domu, miasta i okolicy, w której się wychował. Wspomnienia przyjaciół Karola Wojtyły: m.in. Haliny Kwiatkowskiej i Eugeniusza Mroza. W reportażu opowiemy też o szczególnym muzeum – Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II.

Z kolei o 14.15 TVP3 wyemituje film dokumentalny „Habemus Papam”. Autorzy zaprezentują w nim wywiady z ludźmi bliskimi kard. Karolowi Wojtyle – z okresu przed Jego wyborem na Stolicę Piotrową. Wśród bohaterów znajdują się duchowni i świeccy przyjaciele oraz współpracownicy metropolity krakowskiego m. in.: kard. Franciszek Macharski; ks. Adam Boniecki, Wanda Półtawska, Marek Skwarnicki.

W programie „Śladami Jana Pawła II- Papież Prawdy i Miłości”, emitowanym o godz. 15.05 w TVP3 osoby bliskie Papieżowi – ks. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Zofia Zdybicka, prof. Danuta Michałowska, ks. prof. Jan Machniak, Adam Bujak – opowiedzą, co ich zdaniem ukształtowało osobowość młodego Karola Wojtyły.

Z kolei koncert z okazji XVII Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją” wyemitowany zostanie w TVP1 o godz.15.50 oraz na antenie TVP POLONIA o godz. 23.30. Koncert rozbrzmiewać będzie w murach Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Zaśpiewają m.in.: Natalia Kukulska, Halina Frąckowiak, Krzysztof Cugowski i Andrzej Lampert. Wokalistom towarzyszył będzie chór Gospel Rain. Koncert reżyseruje Grzegorz Sadurski. Tego dnia Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia zbiera fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży.

Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. W wyniku przykościelnej zbiórki na fundusz stypendialny Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w 2016 r. otrzymała 7 mln 246 tys. 780 zł. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło 925 tys. zł, a za pośrednictwem akcji SMS na konto „Dzieła” przekazano 203 281,40 zł.

 

XVII Dzień Papieski: nagrody Totus Tuus i plan na niedzielę
3.6 (60%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze