XXVIII Dzień Judaizmu w Poznaniu [+GALERIA]
Już po raz 28. w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. Centralne, ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w tym roku odbywają się we Wrocławiu (14-16 stycznia), ale Dzień Judaizmu przeżywają też inne miasta w Polsce, m.in. Szczecin, Warszawa i Poznań.
W stolicy Wielkopolski obchody Dnia Judaizmu zaplanowano na 11-17. Podczas niego zaplanowano m.in. przyznanie nagrody „Menora dialogu”, a także liczne spotkania poświęcone religii i kulturze żydowskiej. Na uczestników czekają m.in. wystawy fotografii, czytanie sceniczne w Teatrze Nowym, Salon Poezji w Teatrze Muzycznym oraz spotkania w Bibliotece Raczyńskich i w Zamku Królewskim.
Centralnym wydarzeniem było nabożeństwo biblijne „Oznajmijcie wyzwolenie dla wszystkich mieszkańców”, które odbyło się 15 stycznia. Modlitwie – w kościele św. Wojciecha – przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Menorę Dialogu zapaliła Alicja Kobus z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.
XXVIII Dzień Judaizmu odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Poznania.
Dzień Judaizmu to święto ustanowione w 1997 r. przez Konferencję Episkopatu Polski, z inicjatywy papieża Jana Pawła II, obchodzone 17 stycznia. Odbywa się też, lokalnie, we Włoszech i Austrii. Rozpoczyna Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w Kościół rzymskokatolicki organizuje od pierwszej dekady XX w. Modlitwy trwają od 18 stycznia, czyli święta katedry św. Piotra w Rzymie, do 25 stycznia, który przypomina o Nawróceniu Św. Pawła Apostoła.
Galeria (13 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |