fot. EPA/VATICAN MEDIA

Yaron Sideman nowym ambasadorem Izraela przy Stolicy Apostolskiej

Nowym ambasadorem Izraela przy Stolicy Apostolskiej będzie Yaron Sideman. Został on mianowany przez izraelski rząd na następcę Raphaela Schutza, który pełni tę funkcję od 2021 r., podał żydowsko-włoski portal informacyjny Moked. Wczoraj 66-letni Schutz złożył pożegnalną wizytę papieżowi Franciszkowi – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe, nie podając treści rozmowy.

Sideman ostatnio pełnił funkcję konsula generalnego Izraela w Pensylwanii, Ohio, Delaware, Wirginii Zachodniej, Kentucky i południowym New Jersey. Po studiach politologii, psychologii i filozofii w Hajfie i Tel Awiwie pracował m.in. dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Jerozolimie. Później odpowiadał za stosunki Izraela z Kongresem USA i kierował Biurem ds. Międzyreligijnych w Ameryce Północnej. Sideman był także konsulem ds. publicznych w Konsulacie Izraela w Nowym Jorku. Dalsze doświadczenie zdobywał za granicą, m.in. jako doradca polityczny w ambasadzie Izraela w Nigerii. Przed objęciem stanowiska w Watykanie Schutz był ambasadorem Izraela w Norwegii, Hiszpanii i Kolumbii.

>>> Watykan: we wrześniu najdłuższa i najbardziej niebezpieczna podróż papieża Franciszka

Izrael i Stolica Apostolska oficjalnie utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1994 roku. W 2025 roku przypada 60. rocznica opublikowania deklaracji „Nostra aetate” na Soborze Watykańskim II (1962-1965), która otworzyła nową erę dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Jak podaje portal Moked, ustępujący ambasador Schutz stwierdził, że ta rocznica może stworzyć odpowiednie ramy do przedyskutowania na nowo „podstawowych pojęć” dla postępu w stosunkach między judaizmem a Watykanem.

Schutz reprezentuje rząd Izraela w Watykanie od 2021 roku. Papież i dyplomata ostatni raz spotkali się w lutym br. Według ambasady, przedmiotem krótkiej rozmowy była wówczas sytuacja na Bliskim Wschodzie i antysemityzm.

W środę rano Franciszek wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją w Ziemi Świętej. „Apeluję do wszystkich zaangażowanych stron, aby konflikt się nie rozszerzał” – powiedział podczas pierwszej audiencji generalnej po przerwie wakacyjnej. Walki powinny zostać natychmiast wstrzymane na wszystkich frontach, zwłaszcza w Strefie Gazy, gdzie sytuacja jest „bardzo poważna, wręcz nie do zniesienia”. Także podczas modlitwy południowej w minioną niedzielę na placu św. Piotra wezwał do udzielenia pomocy ludności palestyńskiej i uwolnienia izraelskich zakładników.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze