Z ambony na YouTube, czyli katolicyzm w dobie pandemii
Od początku pandemii Kościół stanął przed wyzwaniem: jak być blisko ludzi i jak ewangelizować w nowej rzeczywistości. Sytuacja epidemiczna zmotywowała księży, diecezje i wspólnoty, by bardziej zaangażować się w przestrzeni internetowej.
Działania Kościoła i samych duchownych dotyczyły nie tylko transmisji mszy i nabożeństw, ale również organizacji spotkań online. Organizowano (i nadal się organizuje) w tej formie nie tylko spotkania formacyjne małych grup parafialnych, ale i te większe – jak coroczny zlot młodzieży Lednica 2000.
Od początku
– Obserwujemy, że pandemia niejako wymusiła na wielu księżach obecność w internecie, by zapewnić wiernym przede wszystkim transmisje mszy świętej. Uważam to za szalenie wartościowe w momencie, gdy nie ma realnej możliwości uczestniczenia fizycznie we mszy świętej – mówi o. Józef Tracz, karmelita.
Pierwsza faza obostrzeń przypadła na okres Wielkiego Postu. Wprowadzono dyspensę od mszy, a nabożeństwa zostały odwołane. Księża zachęcali do łączenia się w modlitwie przez media: radio, telewizję czy internet. Zaowocowało to zwiększeniem liczby transmisji mszy i nabożeństw w mediach. Online można było się łączyć przez wiele stron tworzonych przez zakony np. dominikanów czy jezuitów. Jedną z popularnych stron internetowych była https://msza-online.net/, gdzie msze i nabożeństwa na żywo z całej Polski i świata są nadal transmitowane. Polskie radio i telewizja nie zostawały w tyle. Program 1 Polskiego Radia w swojej ramówce przeznaczył miejsce na niedzielną mszę nie tylko o 9.00, ale również wieczorem o 19.00, a TVP od poniedziałku do piątku transmitowała mszę o 20.00 z kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej.
Według danych Google Trends wyszukiwanie hasła „transmisja mszy” gwałtownie wzrosło wraz z wprowadzeniem obostrzeń w kościołach, co widać na wykresie. Od 8 marca tendencja uczestniczenia w mszy przez media stale rosła, a swój szczyt osiągnęła między 5 a 11 kwietnia. W okresie wakacji wskaźnik ten był dość niski – wtedy nie było jednak limitów osób, które mogą uczestniczyć w Eucharystii. Wraz z wchodzeniem w życie kolejnych obostrzeń wskaźnik ten znów zaczął piąć się do góry (od 4 października). Na tym nie skończyła się jednak aktywność internetowo-kościelna. Dużym zainteresowaniem cieszyło się odmawianie różańca w intencji ustania pandemii, który prowadziło wielu biskupów i księży. Kapłani starali się być blisko wiernych w różnych formach. Ksiądz Artur Rzepecki, salezjanin, dla swoich grup parafialnych – studentów i małżeństw – publikował kazania oraz zapraszał na różne wydarzenia w internecie. Proponował też indywidualny kontakt, np. rozmowę czy spowiedź. Od niedawna zostały również wprowadzone w duszpasterstwie akademickim św. Jana Bosco w Poznaniu spotkania online np. poświęcone lectio divina.
Wielki Post i Wielkanoc
W okresie Wielkiego Postu, kiedy już wiadomo było, że najważniejsze święta chrześcijańskie wszyscy będą musieli spędzić w domu, aktywność księży i wiernych online wzrastała bardzo szybko. Najbardziej aktywne były dni poprzedzające samą Wielkanoc. Według Google Trends w dniach od 29 marca do 4 kwietnia msze i rekolekcje online wskazywały wartość 100, co potwierdza ogromne zainteresowanie tymi transmisjami. Internetowe rekolekcje emitowane były najczęściej na YouTubie lub Facebooku. Na stronach parafii czy zakonów pojawiło się więcej treści do rozważań, które można było samemu przeczytać w dowolnym momencie.
Gdy zbliżaliśmy się do Wielkanocy rodziło się w nas pytanie: jak właściwie przygotować się do tych świąt? Jak je dobrze przeżyć? Odpowiadając na potrzeby wiernych, powstała inicjatywa „Święta w domu”. Koordynowali ją m.in. Marcin Wrzos OMI oraz Michał Jóźwiak. Strona https://swietawdomu.pl miała charakter doraźnego poradnika dla wiernych Kościoła katolickiego. Zawierała zarówno materiały dla dorosłych, jak i dla dzieci. Treści przekazywane były w formie filmików oraz infografik. Dotyczyły takich zagadnień jak święconka, żal doskonały czy Komunia św. duchowa. Można było również znaleźć komentarze do fragmentów Ewangelii z poszczególnych niedziel wielkanocnych. Dla tych, którzy wolą słowo pisane opublikowano materiały formacyjne, które można było rozważyć w dowolnej chwili. Na stronie dostępne były także liturgie, nabożeństwa, wypowiedzi pasterzy oraz sprawdzone informacje z życia Kościoła. A co z osobami potrzebującymi rozmowy lub chcącymi zapytać o pewne nurtujące kwestie? Zaproponowano im inicjatywę „Ksiądz na sygnale”. W określonych godzinach księża poprzez rozmowę telefoniczną wspierali duchowo wiernych i odpowiadali na ich pytania.
Setna rocznica urodzin JPII
Podczas pandemii nie lada wyzwaniem była również organizacja większych uroczystości, które nie zostały odwołane, lecz przeniesione do przestrzeni internetowej. Wśród nich warto wspomnieć o 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zainteresowani mogli nie tylko łączyć się w modlitwie online, ale także wziąć udział w różnych konkursach oraz akcjach społecznościowych, takich jak m.in. zrobienie sobie zdjęcia z kartką #DziękujemyJaniePawleII i opublikowania go później w mediach społecznościowych. Na YouTubie transmitowane były koncerty i krótkie filmy biograficzne przedstawiające życie Karola Wojtyły. To nadal nie wszystko! W celu przybliżenia postaci św. Jana Pawła obywatelom całego świata w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły rozpoczęła działalność strona: https://jp2online.pl/. Zawiera ona m.in. wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, zbiory częściowo dostępne do pobrania (bez opłat) i wykorzystania w projektach niekomercyjnych, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog archiwaliów związanych z Janem Pawłem II, które znajdują się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Znajdziemy też multimedialny biogram Karola Wojtyły. Strona dostępna jest w języku polskim, ukraińskim, angielskim i hiszpańskim.
Lednica 2000
Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym online było spotkanie młodzieży na Lednicy. Jak mówi ojciec Wojciech Surówka „w tym roku miejscem spotkania były serca uczestników”. Obchody transmitowano na żywo w TV Trwam i online na YouTubie oraz na Facebooku. Na facebookowym profilu Lednica informowała, że tylko poprzez social media w transmisji uczestniczyło ponad 130 tysięcy osób. Łączyły się rodziny, wspólnoty kościelne, przyjaciele. Duch Lednicy dotarł wszędzie. – Ważne dla nas było przekazanie entuzjazmu wiary i radości, która zawsze była obecna na lednickich spotkaniach – podkreślała w „Studiu Raban” jedna z organizatorek. Jedno i drugie zostało osiągnięte. Świadczą o tym liczne komentarze pod transmisją na YouTubie. „Bardzo dziękuję za tę relację, było super. Na Polach Lednickich to zupełnie inna atmosfera, lecz przesłanie dotarło do serca” – napisała w komentarzu jedna z uczestniczek spotkania.
I co dalej?
– Te internetowe działania mają na celu mobilizację do bliskości z Bogiem i ze wspólnotą – mówi ks. Artur Rzepecki, duszpasterz salezjański. Przy ponownych obostrzeniach przywrócono dyspensę od mszy oraz zawieszono spotkania grup kościelnych. Powracamy do częstszego łączenia się w modlitwie online oraz spotkań na Zoomie czy na innych platformach. Kościół do tej pory sprostał wyzwaniu, bo był bardzo aktywny w internecie. Choć wolimy spotkania na żywo, to z racji epidemii wszyscy mobilizujemy siły, by jakoś utrzymywać ze sobą kontakt i wspólnotowo formować się.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |