fot. Maciej Kluczka/misyjne drogi

Z Jasnej Góry płynie apel: suplikacjami błagajmy Boga o oddalenie koronawirusa

Do podjęcia modlitwy błagalnej o oddalenie od nas niebezpieczeństwa epidemii koronawirusa zachęca Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Na Jasnej Górze Komisja obradowała pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Biskup częstochowski przypomina, że w chwilach poważnego zagrożenia wierzący w naszej ojczyźnie posługiwali się suplikacjami, aby prosić miłosiernego Boga o wyzwolenie od grożącego niebezpieczeństwa.

Abp Wacław Depo, fot. episkopat.pl

>>> Polskie kościoły przygotowują się na koronawirusa. Specjalny komunikat!

Przewodniczący i członkowie zapewnili, że obradująca na Jasnej Górze Komisja Maryjna Episkopatu Polski, modliła się u stóp Królowej Polski polecając ojczyznę, świat i Kościół, a szczególnie osoby chore i cierpiące. – Jednocześnie pragnie przypomnieć, że w chwilach poważnego zagrożenia także, z powodu rozmaitych epidemii, wierzący w naszej ojczyźnie posługiwali się suplikacjami, czyli uroczystą modlitwą błagalną, aby prosić miłosiernego Boga o wyzwolenie od grożącego niebezpieczeństwa. Suplikacje zawierają odniesienie do wstawiennictwa Matki Bożej i świętych – napisali członkowie Komisji po zakończeniu obrad. Zaznaczyli, że „znajdując się po raz kolejny w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, w tym koronawirusa, zachęcają do błagania Boga – przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski i Świętych Patronów – do podjęcia modlitwy błagalnej o oddalenie od nas niebezpieczeństwa”.

Apel Komisji Maryjnej KEP:

Jasna Góra 29 lutego 2020

Głos komisji Maryjnej

Obradująca na Jasnej Górze Komisja Maryjna Episkopatu Polski, modliła się u stóp Królowej Polski polecając Ojczyznę, świat i Kościół, a szczególnie osoby chore i cierpiące. Jednocześnie pragnie przypomnieć, że w chwilach poważnego zagrożenia także, z powodu rozmaitych epidemii, wierzący w naszej Ojczyźnie posługiwali się Suplikacjami, czyli uroczystą modlitwą błagalną, aby prosić miłosiernego Boga o wyzwolenie od grożącego niebezpieczeństwa. Suplikacje zawierają odniesienie do wstawiennictwa Matki Bożej i Świętych.

>>> Sanktuarium w Częstochowie otrzymało niezwykły przywilej od papieża Franciszka

fot. EPA/NABIL MOUNZER

Znajdując się po raz kolejny w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, w tym koronawirusa, zachęcamy do błagania Boga – przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski i Świętych Patronów – do podjęcia modlitwy błagalnej o oddalenie od nas kolejnego niebezpieczeństwa.

Abp Wacław Depo

Przewodniczący i Członkowie

Komisji Maryjnej KEP

Suplikacje to śpiew chóralny o melodii chorałowej w poezji liturgicznej; katolicka pieśń błagalna. Pierwsza strofa jest polskim tłumaczeniem starej pieśni łacińskiej zaczynającej się od słów: „Święty Boże, święty mocny”, następne stanowią fragmenty „Litanii do wszystkich świętych”. Suplikacja ma charakter błagalny, a śpiewana bywa w okresach klęsk żywiołowych oraz nieszczęść narodowych. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze