fot: PAP/Waldemar Deska

Z misją do uzależnionych

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Tylko życie twórcze i zaangażowane, otwarte na Boga i na człowieka, może być fundamentem trzeźwości – mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak do uczestników 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Jego słowa cytuje Polska Agencja Prasowa.

W homilii dla pielgrzymów abp Polak nawiązał do ewangelicznej opowieści o rozesłaniu przez Jezusa swoich uczniów, aby pomagali innym. Podkreślił, że Jezus pozostaje solidarny z każdym człowiekiem, który cierpi; nie zamyka oczu i nie odwraca się od ludzkich problemów.

CUD PRZEMIANY

„W Roku Miłosierdzia papież Franciszek powiedział, że relacja Jezusa z osobami, które go otaczają, pokazuje coś jedynego i niepowtarzalnego, że w jego sercu jest głębokie współczucie i głębokie zrozumienie, dzięki którym – jak mówi papież – czyta w sercach swoich rozmówców, dając im odpowiedzi, które korespondują z ich prawdziwymi potrzebami” – zaznaczył prymas.

Zaakcentował jednocześnie potrzebę zwrócenia się do Boga – także wobec zamiaru podjęcia samodzielnych działań. „Bóg może bowiem otworzyć serce temu, do kogo nas posyła, Bóg może zdziałać w nim cud przemiany i odpowiedzi na głos tego, który do niego przychodzi. Bóg może przełamać nieufność i wyzwolić człowieka z jego ograniczeń, zniewoleń, ze śmierci” – podkreślił abp Polak.

W kontekście niedzielnego spotkania na Jasnej Górze abp Polak ocenił, że konieczna jest „mobilizacja całego społeczeństwa do działań trzeźwościowych”. „Sami dobrze znacie wagę problemu: potrafimy poznać i ocenić skutki, także te społeczne, uzależnienia od alkoholu oraz wielu innych uzależnień, które dotykają tak wielu spośród naszych sióstr i braci” – wskazał. „Na nas liczy Chrystus, on nas posyła, abyśmy w jego imię, jego mocą, nieśli innym wyzwalające orędzie i budzili w nich przede wszystkim siłę do walki i powstania z pętających ich uzależnień i nałogów” – wezwał metropolita gnieźnieński.

WOLNI OD UZALEŻNIEŃ

„Posyłając nas Jezus liczy jednak przy tym, że nie tylko będziemy dobrymi specjalistami, zdolnymi precyzyjnie ocenić współczesne zagrożenia, ale wobec panującej i dominującej kultury użycia i konsumpcji, która przejawia się także agresywną promocją alkoholu i powszechną akceptacją dla pijaństwa, my sami zdolni będziemy budować kulturę trzeźwości, wolności od uzależnień, kulturę wolności, miłości i odpowiedzialności” – wyjaśnił prymas.

Nawiązując do wezwania prymasa Wyszyńskiego podkreślił, że nie należy oglądać się na dających zły przykład, lecz samemu zobowiązywać się do trzeźwości. „Trzeba obudzić sumienia, aby zdawać sobie sprawę, jak wielka jest nasza odpowiedzialność za życie własne i rodziny, za życie narodu i Kościoła” – podkreślił.

W marcu Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. Niedzielna pielgrzymka była jednym z wydarzeń tej inicjatywy. Spotkanie w jasnogórskim sanktuarium pod hasłem „Wolni w Chrystusie” było także modlitewną częścią odbywającego się w tym roku Narodowego Kongresu Trzeźwości.

Druga część Kongresu będzie miała charakter studyjny i odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego we wrześniu w Warszawie. Zwieńczeniem Kongresu będą uroczyste liturgie w świątyniach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

MODLITWA I TERAPIA

Co roku od blisko 30 lat na Jasnej Górze na początku czerwca odbywają się też Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików. Wydarzenie to ma zarówno wymiar religijny, jak i terapeutyczny; modlitwie towarzyszy m.in. prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA oraz konferencje, podczas których poruszana jest problematyka uzależnień.

Szacuje się, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest 600-740 tys. osób, a nadużywa go (czyli pije w sposób szkodliwy) ok. 3 mln osób. W ciągu ostatnich 6 lat spożycie alkoholu wzrosło. Na leczenie tego uzależnienia wydaje się ok. 0,5 mld zł rocznie. (PAP)

Z misją do uzależnionych
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze