Fot. Daniel Seßler/unsplash

Za tydzień papież Franciszek jedzie do Triestu

W niedzielę 7 lipca papież Franciszek odbędzie swoją trzecią w tym roku podróż duszpasterską na terenie Włoch. Po Wenecji 28 kwietnia i Weronie 18 maja tym razem odwiedzi metropolię portową Triest na północno-wschodnim krańcu kraju.

Oficjalnym powodem wizyty jest kilkudniowe spotkanie stowarzyszeń katolickich działających w sektorze społecznym i w Caritas, przypomniał rzymski korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA. Po ostatecznym upadku włoskiej chrześcijańskiej demokracji poszukują one nowych dróg zaangażowania się w życie społeczne i polityczne kraju. Utrudnia to ogólna sytuacja polityczna we Włoszech, która obecnie zmierza coraz bardziej w stronę frontalnej konfrontacji prawicowo-lewicowej bez odpowiedniego centrum politycznego.

>>> Papież: żyjemy w czasach męczeństwa, bardziej niż w pierwszych wiekach

50. Tydzień Społeczny Katolików we Włoszech

50. Tydzień Społeczny Katolików we Włoszech rozpocznie się przemówieniem prezydenta Sergio Mattarelli 3 lipca, a papież zakończy go cztery dni później w Centrum Kongresowym w Trieście. Oczekuje się, że Franciszek wypowie się na temat społecznej roli katolików we współczesnych Włoszech. Znaczenie tego wydarzenia dla kraju podkreśla obecność przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich, kardynała Matteo Zuppiego.

Watykańskie media wspomniały o obecności na tym wydarzeniu Philippe’a Donneta, szefa firmy ubezpieczeniowej Generali z siedzibą w Trieście. Ta szósta co do wielkości firma ubezpieczeniowa na świecie wspiera przede wszystkim uchodźców i rodziny w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem swojej fundacji The Human Safety Net.

Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Po przemówieniu w ramach Tygodnia Społecznego papież spotka się z migrantami, spośród których wielu żyje w Trieście w nieludzkich niekiedy warunkach. Położenie na północno-zachodnim krańcu szlaku bałkańskiego sprawiło, że miasto stało się centralnym dla nich punktem. W zniszczonych magazynach (silosach) w porcie, wśród śmieci i szczurów, żyją przez lata setki ludzi, w tym wielu z Azji Południowo-Wschodniej.

Zaledwie kilka tygodni przed wizytą papieża burmistrz Roberto Dipiazza (Forza Italia) nakazał uprzątnięcie, zamknięcie i uszczelnienie zniszczonych hal. Wcześniej lokalne media informowały, że papież chciał tam spotkać się z mieszkańcami. Z pięcioletnią przerwą Dipiazza zarządza miastem od 2001 roku.

Papież odniesie się do sytuacji migrantów?

Według dziennika „Il Fatto Quottidiano”, przy wsparciu ONZ-owskiej agencji ds. uchodźców UNHCR, większość wysiedlonych migrantów umieszczono w kontenerach mieszkalnych. Innych wywieziono do sąsiednich miast i okręgów.

Ponieważ miejscowy biskup Enrico Trevisi poinformował niewątpliwie papieża o wydarzeniach, oczekuje się, że Franciszek w jednym ze swoich publicznych przemówień odniesie się również do sytuacji migrantów. W okresie poprzedzającym wizytę papieża bp Trevisi publicznie wskazał na rażąco złe warunki w „silosach” i wezwał do szybkiej poprawy.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Oprócz migrantów papież spotka się w Trieście z osobami niepełnosprawnymi, przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich i grupą naukowców. Na zakończenie swojej wizyty Franciszek odprawi dużą Mszę św. Odbędzie się on na Piazza Unita d’Italia (Placu Jedności Włoch), centralnym placu Triestu. Organizatorzy oczekują udziału około 10 000 osób.

W homilii Franciszek zapewne będzie mówił także o szczególnej roli miasta portowego Triest, jego wyjątkowym położeniu na pograniczu kultur słowiańskich, germańskich i romańskich. Po odmówieniu kończącej liturgię modlitwy południowej papież zamierza opuścić Triest helikopterem przed godziną 13.00.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze