Za tydzień w Warszawie rusza 6. edycja Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary
Pięć koncertów oraz pokaz filmowy składają się na program tegorocznego Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary organizowanego w dniach 20-25 października br. przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Celem festiwalu jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój oraz budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi – wyjaśniono w komunikacie przekazanym PAP przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Poinformowano, że od tego roku Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju), „akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej, jako jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka”. „Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom, twórcy festiwalu chcą wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody” – wskazano w komunikacie.
„W czasach agresji Rosji w Ukrainie jeszcze mocniej towarzyszy nam przekonanie, że idea pokoju zaczyna się tam, gdzie prowadzony jest dialog między ludźmi, tradycjami” – powiedział Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Jak zaznaczył, „z pomocą w podjęciu tego wyzwania przychodzi wiara, często skomplikowana i nieoczywista”.
W programie festiwalu 20 października zaplanowany jest koncert pt. „OBADIAH” o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zagra Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm. Autorem kompozycji jest Obiadach Neofita, mnich, który po przejściu na judaizm zaczął tworzyć muzykę do starotestamentowych hebrajskich tekstów.
>>> Festiwal „Wilno w Gdańsku” z udziałem siostry Michaeli Rak z wileńskiego hospicjum
23 października o godz. 19.00 w Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert „BEZCZAS” – Hashtag Ensemble. Usłyszymy w nim utwory trzech kompozytorów muzyki współczesnej: „Cendres” Kaiji Saariaho, „Vox Balaenae” George’a Crumba i „Why Patterns?” Mortona Feldmana. Jak zaznaczono w komunikacie, „utwory te są obrazem zmagań twórców z czasem, jako kategorią mistyczną i muzyczną”.
W Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się 23 października także drugi koncert pt. „KWARTETY TANSMANA” w wykonaniu Atom String Quartet.
Koncert pt. „MODLITWY WIRUJĄCE” odbędzie się 24 października o godz. 19.00 w Studio S2 Polskiego Radia. „Perkusista i kompozytor Hubert Zemler podejmuje próbę przeniesienia archaicznej, pełnej mistycyzmu i elementarnych emocji, transowej muzyki wirujących derwiszów do świata nieoczywistych brzmień dźwięków naszej doby” – napisano w komunikacie.
W tworzeniu projektu Zelmerowi będą towarzyszyć: kurdyjski śpiewak Marouf Majidi, syryjski perkusjonalista i śpiewak Adeb Chamoun oraz partnerzy z formacji Magneto – Batek Tyciński i Piotr Domagalski.
>>> Festiwal Chrześcijańskie Granie [ZAPOWIEDŹ]
Ostatniego dnia festiwalu – 25 października, o godz. 20.00 zaplanowany jest koncert pt. „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY”, który odbędzie się w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. „Pieśni o tematyce wojennej oraz pieśni żałobne, pełne smutku i mistycznej wręcz magii usłyszymy w interpretacjach ukraińsko-polskiej kobiecej formacji śpiewaczej Dziczka” – przekazało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz ukraińskiego filmu „Matka Apostołów” w reżyserii Zaza Buadze z 2020 r. Film zostanie zaprezentowany 22 października o godzinie 16.45 w Kinotece w ramach współpracy z Ukraina! FF.
Centrum Myśli Jana Pawła II działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |