fot. fot. Wolfgang Sauber, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org

Zachodniopomorskie: kapsel relikwiarzowy z kością św. Ottona odnaleziony po ponad 30 latach

Pozłacany neoromański kapsel relikwiarzowy, zawierający relikwie I stopnia – kość św. Ottona, zaginiony podczas remontu katedry w Kamieniu Pomorskim w 1994 r., odnalazł się. O zakończeniu poszukiwań cennego zabytku poinformowała zachodniopomorska policja.

Odnalezienie najcenniejszej części relikwiarza znajdującego się w konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) opisano w czwartek w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Zaginiony ponad 30 lat temu pozłacany kapsel z kością św. Ottona odnalazła w 2024 r. emerytowana siostra zakonna.

„Kapsel zawierający relikwię zaginął podczas remontu katedry. Co jakiś czas rozmawialiśmy z księdzem proboszczem o tej sprawie. On przepytywał emerytowanych pracowników, osoby związane z parafią i w końcu jedna z sióstr zakonnych, która przebywała w Krakowie, przyjechała do Kamienia i przypomniała sobie, gdzie schowała najcenniejszą część relikwii” – przekazał PAP nadkom. dr Marek Łuczak, szczeciński policjant specjalizujący się w poszukiwaniu utraconych zabytków, skradzionych dzieł sztuki itd.

>>> Watykan wystawi relikwię chusty św. Weroniki

Srebrny, pozłacany neoromański kapsel relikwiarzowy, zawierający relikwie I stopnia – kość św. Ottona, znajdował się w zakrystii katedry w Kamieniu Pomorskim. Kapsel z relikwią zaginął w listopadzie 1994 r., po remoncie kościoła. Jest to odnotowane m.in. w książce „Utracone zabytki sakralne powiatu gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia w 2015 roku”.

„Kapsel został wykonany współcześnie przez złotnika z Bambergu, prawdopodobnie w latach 80. XX wieku” – wyjaśnił PAP Łuczak.

Proboszcz katedralnej parafii p.w. św. Ottona ks. Dariusz Żarkowski poinformował policję o odnalezieniu relikwii już kilka miesięcy temu. Formalności dopełniono w środę, 9 kwietnia. Po porównaniu z dokumentacją zdjęciową, specjaliści potwierdzili, że to poszukiwany obiekt. „Zostanie wykreślony z wykazu strat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – zapowiedział Łuczak.

W rozmowie z PAP ks. Żarkowski podkreślił, że nigdy nie było podejrzeń, że relikwie – przekazane do Kamienia przez kościół w Bambergu na przełomie lat 80 i 90 XX w. – zostały skradzione. Ale też trudno było ustalić, gdzie 30 lat temu schowano cenną kapsułę. Żarkowski nie pełnił wtedy posługi w Kamieniu Pomorskim.

>>> Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej otrzymał relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej

„Szukałem tej relikwii, szukałem, w końcu zacząłem się modlić do św. Ottona” – powiedział PAP proboszcz.

Wyjaśnił, że do Kamienia Pomorskiego w 2024 r. wróciła siostra zakrystianka, która przed 30 laty schowała relikwię. Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa w Krakowie poprosiła emerytowaną zakonnicę, by w sytuacji problemów kadrowych pomogła kamieńskiej parafii. „To Zrządzenie Opatrzności Bożej” – ocenił w rozmowie z PAP ks. Żurkowski. „Kapsuła z relikwią była w małym pudełeczku, w kredensie, między innymi materiałami. Nigdy bym tam jej nie znalazł” – podsumował ks. Żarkowski.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim to najstarszy obiekt sakralny na Pomorzu Zachodnim, historyczna katedra biskupstwa kamieńskiego. Powstała w miejscu drewnianego kościoła, na początku XII w., po misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Od XVI w. była siedzibą luterańskiej kapituły, a później kościołem unijno-ewangelickim. W 1945 r. powróciła do roli katolickiego kościoła parafialnego. Na sięgających średniowiecza fundamentach diecezji kamieńskiej w 1972 r. utworzono diecezję szczecińsko-kamieńską.

KWP Szczecin poinformowała, że w środę w Kamieniu Pomorskim policjanci nie tylko potwierdzili odnalezienie kapsla relikwiarzowego, ale też uroczyście przekazali kościołowi, pod nadzorem konserwatora zabytków, odzyskaną w 2024 r. płytę nagrobną ze świątyni w Gębicach w woj. lubuskim. Zabytek z XVI w., skradziony w 1999 r., został odnaleziony na terenie woj. zachodniopomorskiego, w pow. gryfickim. Płytę przewieziono już do Gębic (gm. Gubin, pow. Krosno Odrzańskie), gdzie pod koniec kwietnia zaplanowana jest uroczystość w tamtejszym kościele i prezentacja renesansowego nagrobka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze