Zdjęcie poglądowe/fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Zainaugurowano działalność Szkoły Liturgii Archidiecezji Łódzkiej

Pierwszym wykładem o historycznym rozwoju liturgii zainaugurowano w Wyższym Seminarium Duchownym Szkołę Liturgii Archidiecezji Łódzkiej.

Jak informuje ks. Sławomir Sosnowski, wykładowca liturgii w WSD w Łodzi, do szkoły zgłosiło się ponad 110 osób w różnym wieku, którzy poprzez słuchanie wykładów nie tylko chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat liturgii, ale rozumiejąc ją, jeszcze bardziej ją ukochać i jeszcze bardziej świadomie w niej uczestniczyć. – Jednym z elementów poznania liturgii,  jest jej historia. Odwołam się tu do słów Ojca Świętego Franciszka, który mówi, że jeżeli chcemy dowiedzieć się, czym jest wiara, to powinniśmy poznać jej historię, jak ludzie pielgrzymowali w wierze i dali się w wierze prowadzić, począwszy od Abrahama. Taka jest starożytna katecheza chrześcijańska – że się opowiada historię, którą nazywamy Historią Zbawienia. Myślę, że można tutaj przeprowadzić analogię – jeśli chcesz zrozumieć czym jest liturgia, to przyjrzyj się jej historii, przyjrzyj się jak ludzie od początku chrześcijaństwa modlili się, gromadzili się i sprawowali sakramenty – zachęcał ks. dr Sosnowski.

>>> Liturgia jest szkołą komunii

Przeżycie tajemnicy Kościoła

Po pierwszym półtoragodzinnym wykładzie miała miejsce msza święta celebrowana w kaplicy seminaryjnej Chrystusa Dobrego Pasterza, której przewodniczył bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. W słowie wprowadzenia duchowny zwrócił uwagę na to, jak ważna jest liturgia w życiu Kościoła i podziękował wszystkim, którzy poprzez uczestnictwo w Szkole Liturgii chcą poszerzać swoją wiedzę na jej temat. Hierarcha zwrócił również uwagę na to, że odpowiedzialnym za Szkołę został ks. dr Sławomir Sosnowski – Ojciec Wspólnoty Ognisko Miłości, do którego wielu z uczestników Szkoły przyjeżdża na rekolekcje i zachwyca się dbałością o liturgię tam celebrowaną.

W homilii ks. dr Sosnowski wskazał na to, że liturgię próbujmy nie tylko przeżywać jak spotykanie z Jezusem; uczmy się też tego, jak przeżywać, że jesteśmy jednym ciałem. – To ma być też przeżycie tajemnicy Kościoła, nie tylko kim ja jestem w planach Bożych, kim jest Pan Bóg dla mnie,  tylko co z nas On tworzy – zauważył kaznodzieja.

– Z tego doświadczenia wspólnego – liturgicznego – ma płynąć rozumienie Kościoła – i nasze zaangażowanie w Kościół, bo po co nam rozumienie, jeśli nic z tego nie wyniknie, jeśli nas bardziej nie zaangażuje? Nie sprawi, że odkryjemy swoje powołanie? – pytał duchowny.

– Z tej dzisiejszej liturgii zaczerpnijmy, że bliskości trzeba się uczyć. Nie wystarczy być blisko fizycznie, nie wystarczy być często na Mszy, by Msza nas kształtowała, by była rzeczywiście spotkaniem.  Nie chodzi tylko o to, by pielęgnować moje osobiste spotkanie z Jezusem, ale chodzi o to, by realizować Boże powołanie, a Boże powołanie jest po to, by stworzyć z nas jedno, jeden organizm, a nie poszczególne wolne elektrony. Niech udział w każdej liturgii przypomina nam o powołaniu do bliskości z Jezusem i między sobą – zakończył wykładowca liturgiki.

Drugi i ostatni wykład w czasie wrześniowego zjazdu Szkoły, zatytułowany „Rola prawa liturgicznego w Kościele rzymskim” – poprowadził ks. dr Karol Litawa, wykładowca liturgii w WSD w Łodzi oraz prefekt Seminarium 35+.

Wykładowca podzielił swoje przedłożenie na dwie części. W pierwszej prelegent wyjaśnił czym jest prawo liturgiczne, a w drugiej przedstawił zarys historyczny, w jaki sposób prawo liturgiczne kształtowało się od starożytności do współczesności.

Duchowny zwrócił uwagę na to, że jeśli mówimy o prawie liturgicznym, o przepisach, o prawach, regułach, z którymi się na co dzień spotykamy , to zwłaszcza celebransi i ci którzy w sposób bardziej czynny są zaangażowani w liturgię lub przebieg liturgii, powinni znać zasady, rubryki, jak się zachować jaki gest uczynić, jak odpowiadać w czasie Mszy św. – to reguluje prawo liturgiczne.

Szkoła Liturgii Archidiecezji Łódzkiej

Szkoła Liturgii Archidiecezji Łódzkiej powstała z myślą o osobach dorosłych zainteresowanych liturgią. Kontakt z liturgią dla większości praktykujących katolików stanowi udział w niedzielnej Eucharystii. Celem Szkoły jest więc tak „odsłonić” tajemnicę liturgii (zwłaszcza Eucharystii) i tak wprowadzić w jej uczestnictwo, by stawała się źródłem duchowego życia. Zdobycie wiedzy liturgicznej nie jest celem samym w sobie. Nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości intelektualnej. Ta wiedza ma być środkiem do kształtowania postaw chrześcijańskich, narzędziem dla budowania chrześcijańskiej duchowości oraz przeżywania tajemnicy Kościoła i odkrywania w nim swojego miejsca. Chodzi więc o formację DO liturgii w taki sposób, by możliwa była formacja PRZEZ liturgię.

Wykłady w Szkole Liturgii odbywać się będą w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi raz w miesiącu w następujących terminach:  19 października, 16 listopada, 7 grudnia,  18 stycznia 2025, 15 lutego,  15 marca, 12 kwietnia,  17 maja, 7 czerwca 2025 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze