Zakon Maltański proponuje utworzenie globalnej platformy ds. wolności religijnej
Choć wolność religijna jest pierwszym i najważniejszym prawem człowieka, to coraz powszechniej jest łamana i napotyka na wiele trudności zarówno w życiu indywidualnym, społecznym, jak i instytucjonalnym. Wskazali na to uczestnicy międzynarodowego kongresu zorganizowanego w Rzymie przez Suwerenny Zakon Maltański. Zaproponowano utworzenie globalnej platformy ds. wolności religijnej. Przypomniano równocześnie, że troska o integralny rozwój człowieka nie może pomijać jego sfery duchowej.
Dwudniowe spotkanie odbyło się w ambasadzie Zakonu Maltańskiego przy Stolicy Apostolskiej. Współorganizatorami wydarzenia był Papieski Uniwersytet Urbanianum w Rzymie, katolicki uniwersytet Notre Dame w Waszyngtonie oraz thinktank związany z Freedom and Prosperity Center Advisory Council w Stanach Zjednoczonych. Na kongresie wysoko reprezentowana była Stolica Apostolska. Obecny był m.in. odpowiednik watykańskiego premiera i ministra spraw zagranicznych. Zarówno kard. Pietro Parolin, jak i abp Richard Gallagher przypomnieli, że „wszystkie podstawowe prawa człowieka wyrastają z prawa do wolności sumienia a wolność religijna jest pierwszym i najważniejszym prawem człowieka”.
>>> Abp Paul Gallagher: wolność religijna centralnym prawem człowieka
Ambasador Zakonu Maltańskiego przy Stolicy Apostolskiej, podkreślił znaczenie rzeczowej debaty na ten ważny a często niezrozumiany temat. Antonio Zanardi Landi zauważył, że konferencja odbywa się w dramatycznym czasie wojny na całym świecie i stanowi wyjątkowe wydarzenie tego rodzaju. Wskazał też na znaczenie spojrzenia na globalny kryzys wolności religijnej przez pryzmat integralnego rozwoju człowieka, co zostało zaproponowane w czasie rzymskiego kongresu.
Temat ten podjął m.in. abp Gallagher przywołując słowa Franciszka wypowiedziane w 2015 roku w czasie jego wizyty w nowojorskiej siedzibie ONZ. Papież podkreślił wówczas, że nikt nie może być wykluczony. Mówił o tym w kontekście realizowania Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Szef watykańskiej dyplomacji przywołał słowa Franciszka o tym, że „najprostszą i najwłaściwszą miarą i wskaźnikiem realizacji celów nowej Agendy na rzecz rozwoju będzie skuteczny, praktyczny i bezpośredni dostęp dla wszystkich do niezbędnych dóbr duchowych i materialnych: mieszkania, godnej i należycie wynagradzanej pracy, odpowiedniego wyżywienia i wody pitnej; wolności religijnej, a bardziej ogólnie – wolności ducha i edukacji”.
Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami przypomniał, że prawie 5 mld ludzi żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych lub bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej. Zauważył, że jest to prawo człowieka, które obecnie podlega największym atakom. – Co najmniej siedmiu obywateli na dziesięciu pozbawionych jest aktualnie możliwości korzystania ze swoich praw w sprawach sumienia lub ma te prawo w znaczący sposób ograniczone – mówił abp Gallagher. Przypomniał, że najbardziej doświadczeni w tym względzie są chrześcijanie. – Ponad 365 mln wyznawców Chrystusa, czyli jeden na siedmiu, doświadcza wysokiego poziomu prześladowań za wiarę. Ataki na chrześcijańskie kościoły i ośrodki znacząco wzrosły w 2023 r., a więcej niż kiedykolwiek wcześniej chrześcijan zgłaszało brutalne ataki – mówił szef watykańskiej dyplomacji. Abp Gallagher wskazał, że trzeba zwiększenia wysiłków przypominających o tym, że wolność religijna odgrywa zasadniczą rolę w integralnym rozwoju człowieka.
>>> Abp Paul Gallagher wzywa do międzynarodowej mediacji w Strefie Gazy
Scott Appleby z Keough School of Global Affairs na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych przypomniał, że wszyscy ostatni papieże, a szczególnie Franciszek wskazują, iż integralny rozwój człowieka nierozerwalnie związany jest z rozwojem duchowym, obroną wolności sumienia i wolności religijnej. Podkreślił, że w tym celu potrzeba większego zacieśnienia współpracy przedstawicieli wszystkich religii, gdyż jest to kwestia, która dotyczy nie tylko chrześcijan. – Idea integralnego rozwoju człowieka nie idzie w parze z postrzeganiem osoby ludzkiej jako odizolowanej w społeczeństwie, ale kładzie zdecydowany nacisk na jej relacyjność, co wnosi wartość dodaną do dyskusji na temat praw człowieka – podkreślił Scott Appleby. Amerykański naukowiec dodał, że integralny rozwój człowieka może dodać nową głębię do obrony wolności religijnej i wzmocnienia praw człowieka. Tę opinię podzielił prof. Silvio Ferrari z Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie przypominając, że nie można mierzyć rozwoju bazując się jedynie na faktorach ekonomicznych i pomijając wymiar ducha. W czasie kongresu w Rzymie wskazano na konieczność większej troski o wolność religijną i integralny rozwój człowieka, które, jak powiedziano, mogą pomóc w ochronie innych podstawowych wolności. Służyć ma temu m.in. wypracowanie nowej globalnej platformy ds. wolności religijnej, której projekt ma być przedstawiony w najbliższym czasie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |