para modlitwa

fot. cathopic/Gard

Zakończył się Ogólnopolski Dzień Męża i Żony

Przez trzy dni trwał Ogólnopolski Dzień Męża i Żony. Miejscem wydarzenia organizowanego przez Rycerzy Kolumba, było sanktuarium maryjne w Skarżysku-Kamiennej. Wzięły w nim małżeństwa m.in. z Warszawy, Wrocławia i Radomia. Weekend poświęcony małżeństwom jest obchodzony 13 lipca i upamiętnia zawarcie małżeństwa rodziców Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus.

Pomysłodawcami dnia męża i żony są Katarzyna i Rafał Szczyptowie z Tarnobrzega. Chcieli w ten sposób podkreślić rolę małżeństwa sakramentalnego, opartego na wartościach chrześcijańskich. – Z drugiej strony co chwila słyszymy o rozpadach związków. Dlatego chcemy pokazać, że relacje budowane na Bogu mają silne fundamenty, które dają oparcie w trudnych chwilach – wyjaśnili organizatorzy spotkania.

Kamila i Markus przyjechali z Warszawy i są małżeństwem od roku. – Cieszymy się, że możemy tutaj być, rozmawiać ze starszymi małżeństwami z dłuższym stażem i czerpać od nich wiedzę i doświadczenie – powiedział pani Katarzyna.

Fot. wikipedia

Rodzice świętej Tereski

Marcin Piętak, dyrektor programowy do spraw stanowych Rycerzy Kolumba w Polsce poinformował, że w konferencjach i warsztatach dla małżeństw nawiązywano do pierwszego małżeństwa wspólnie wyniesionego na ołtarze, czyli Zelii i Ludwika Martinów, rodziców świętej Tereski od Dzieciątka Jezus. – Chcieliśmy pokazać, że można we współczesnym świecie żyć nowocześnie, a przy tym zgodnie z nauką Chrystusa. Odbyła się również Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. To był jeden z najważniejszych punktów przygotowanego programu – powiedział Marcin Piętak.

>>> Bp Śmigiel: wypoczynek to szansa na umocnienie lub odbudowanie więzi małżeńskich i relacji rodzinnych

Parafialny Dzień Męża i Żony

Rycerze Kolumba zachęcają też grupy parafialne, aby 13 lipca zorganizować w parafiach Dzień Męża i Żony wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze