Banie (woj. zachodniopomorskie), 30.12.2016. Msza œw. podczas uroczystoœci pogrzebowych £ukasza Urbana – kierowcy, który zgin¹³ w zamachu w Berlinie – w koœciele pw. Matki Boskiej Wspomo¿enia Wiernych w Baniach, 30 bm. 19 grudnia wieczorem 40-tonowa ciê¿arówka wjecha³a w t³um na jarmarku na Breitscheidplatz w Berlinie, zabijaj¹c 12 osób i rani¹c blisko 50. Prokuratura podejrzewa, ¿e sprawc¹ by³ Tunezyjczyk Anis Amri. Polski kierowca by³ jedn¹ z ofiar zamachu. (zuz) PAP/Marcin Bielecki

Zakończyła się Msza św. pogrzebowa polskiego kierowcy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chciejmy świadczyć innym dobro, tylko w ten sposób zachowamy pamięć o drogim naszemu sercu śp. Łukaszu – mówił bp Henryk Wejman w homilii podczas mszy pogrzebowej Łukasza Urbana, polskiego kierowcy zamordowanego w Berlinie 19 grudnia.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się dziś w Baniach k. Gryfina, uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda, szefowa KPRM minister Beata Kempa, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister pełnomocny Niemiec w Polsce Manfred Huterer, polscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz lokalnych. Przed rozpoczęciem liturgii prezydent złożył kondolencje rodzinie zamordowanego Polaka.

– Jesteśmy tutaj razem, jako wspólnota wiary w życie wieczne – mówił na rozpoczęcie liturgii ks. Dariusz Siek, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Baniach, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe. Zapewnił też o modlitwie w intencji rodziny śp. Łukasza Urbana.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Nawiązując do słów św. Pawła, hierarcha przypominał w homilii, że „człowiek jest tylko dzierżawcą życia i czasu”, a śmierć młodego kierowcy „nie jest odejściem w nieznane, ale pójściem do Domu Ojca”.

„Tworzymy wspólnotę ludzi, dla których wiara w Boga jest ostoją, a wartości: prawda, dobro i szacunek dla ludzkiego życia są najświętsze, zaś solidarność z cierpiącymi z powodu utraty najbliższej osoby (…) stanowi wyznacznik ludzkich zachowań.” – mówił bp Wejman i zachęcał do wdzięczności za tę wspólnotę, wyznawanie wspólnych wartości i solidarność. Zapraszał też do zabiegania o te wartości na płaszczyźnie relacji rodzinnych, społecznych, narodowych i międzynarodowych.

Wspominając Łukasza Urbana, biskup przypomniał, że kierowca służył innym „sumiennie i z takim nastawieniem, aby jej owoce zawsze radowały odbiorców”. Dziękował też za świadectwo Polaka, który „służąc w ten sposób ludziom i broniąc ludzkiej godności do końca był niewątpliwie blisko Tego, który jest Źródłem wszelkiej miłości – Boga”.

Biskup zachęcił by dobro, jakie za życia świadczył śp. Łukasz Urban nie pozostało jedynie w pamięci wiernych, ale zainspirowało do gestów dobroci w codziennym życiu.

Na zakończenie Mszy św. minister Beata Kempa odczytała list od premier Beaty Szydło.

„Tragedia, do której doszło w Berlinie jest wyjątkowa, jeśli chodzi o bezwzględność i okrucieństwo sprawcy. Pan Łukasz zginął wykonując pracę trudną i wymagającą wielu wyrzeczeń, zapewniając godny byt swojej rodzinie.” – napisała w liście prezes Rady Ministrów.

Po zakończeniu mszy ciało śp. Łukasza Urbana zostało odprowadzone na miejsce pochówku na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Łukasz Urban zginął 19 grudnia w Berlinie. Jego zabójcą był Tunezyjczyk Anis Amri. 24-latek wykorzystał ciężarówkę Polaka, by dokonać ataku na placu Breitscheidplatz. Terrorysta wjechał nią w tłum ludzi, zgromadzonych na bożonarodzeniowym jarmarku. Zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Galeria (8 zdjęć)
Zakończyła się Msza św. pogrzebowa polskiego kierowcy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze