Zakony męskie chcą lepiej współpracować z diecezjami

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) planuje zmiany w swoim statucie, które pozwolą jej na lepszą współpracę z Kościołami diecezjalnymi. Mówił o tym biskupom na 376. zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący KWPZM.

O. Janusz Sok CSsR zaprezentował biskupom nowy statut Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, zatwierdzony 28 maja 2016 r. przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jak wyjaśnił KAI redemptorysta, jest to dokument opierający się w zasadzie na wcześniejszym statucie, zaakceptowanym przez Kongregację w 2009 r. W porównaniu z poprzednią wersją dokonano w nim nieznacznych zmian m.in. upraszczających procedurę wyboru członków ciał statutowych KWPZM.

„To, co zaprezentowałem księżom biskupom, było ogólnym spojrzeniem na kształtowanie się tego statutu przez lata aż do momentu, w którym obecnie istniejemy oraz o tym, jakie główne idee nam przyświecają” 

– powiedział KAI o. Janusz Sok CSsR. Chodziło m.in. o pokazanie, na jakich płaszczyznach męskie wspólnoty zakonne już współpracują i mogą jeszcze lepiej współdziałać w przyszłości z Kościołem diecezjalnym.

„Oczywiście nie tworzymy drugiej Konferencji, ani jakiejś własnej działalności w ramach Kościołów lokalnych, tylko chcemy służyć i być dyspozycyjni, być obecni z naszymi charyzmatami” 

– zaznaczył o. Sok. „Chcemy jako Konsulta jeszcze lepiej wpływać na wspólnoty zakonne, podpowiadając im, jak możemy być bardziej obecni w tym świecie, który – jak sądzę – potrzebuje zakonników i ich świadectwa” – podkreślił redemptorysta. Konkretnym rozwiązaniem zawartym w statucie KWPZM ma być powołanie delegatów ds. zakonów męskich w diecezjach. Taka funkcja już istnieje, ale powinna zostać zmodyfikowana. Komisja mieszana biskupów i wyższych przełożonych życia konsekrowanego ma powołać w tym celu komisję złożoną z przedstawiciela diecezji, zgromadzeń żeńskich i męskich, która ustali status wzajemnej współpracy.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) została powołana do istnienia przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego 15 kwietnia 1958 r. i zatwierdzona dekretem Kongregacji dla Zakonów 30 listopada 1963 r. Obecnie w skład KWPZM wchodzi 57 rodzin zakonnych skupionych w 78 jurysdykcjach (prowincjach i delegaturach), gromadzi łącznie ponad 12 tys. zakonników, w tym 3300 pracujących zagranicą. Cele i formy działania KWPZM to m.in. wspieranie współpracy między instytutami zakonnymi, współpraca z Konferencją Episkopatu Polski, współpraca z innymi konferencjami wyższych przełożonych w Polsce i Europie, promowanie wiedzy na temat życia konsekrowanego, a także prowadzenie działalności gospodarczej.

foto. dominikanie.pl

Zakony męskie chcą lepiej współpracować z diecezjami
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze