fot. unsplash

Zalecenie duchownych do starszych: rozsądniej zostać w domu

Gdańska kuria metropolitalna wydała oświadczenie, w którym zwraca uwagę, że „osoby starsze i chore, najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy św., które są w niedziele w środkach społecznego przekazu”.

Msze nie zostały jednak odwołane, arcybiskup Głódź zawiesił za to rekolekcje i odwołał pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. „W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa w imieniu Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego, zachęcamy duchowieństwo i wiernych Archidiecezji Gdańskiej do ufnej i gorliwej modlitwy błagalnej o uchronienie od grożącego nam niebezpieczeństwa epidemii” – rozpoczynają swoje oświadczenie przedstawiciele kurii gdańskiej. Msze nie zostały odwołane, ale gdańska kuria zwraca uwagę, że „osoby starsze i chore, najbardziej narażone na zarażenie mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy św., które są w niedziele w środkach społecznego przekazu”.

>>> Szafarz z Czapur (woj. wielkopolskie) z koronawirusem

Fot. PAP/D. Kulaszewicz


Duchowni przypominają, że Komunię można też przyjmować na rękę (a nie do ust), a ponadto nie ma wymogów, by podczas mszy przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni, i nie trzeba korzystać z wody święconej. Gdańska kuria prosi też, by by duchowni nie całowali relikwii i krzyża, a konfesjonały były wyposażone w folię ochronną.

Najnowsze informacje ws. koronawirusa możesz na bieżąco śledzić tu >>> Koronawirus w Polsce [12 marca 2020] 44. przypadki zarażenia

Arcybiskup Głódź, jak zostało podkreślone w oświadczeniu, zawiesił też rekolekcję dla młodzieży i odwołał pielgrzymkę maturzystów Archidiecezji Gdańskiej na Jasną Górę, która miała rozpocząć się w sobotę. Zostały również odwołane wiosenne warsztaty dekanalne dla katechetów, a rekolekcje dla katechetów świeckich (20-22 marca 2020 r.) zostają przełożone na inny termin.

Mieszkańcy Warszawy ograniczyli wyjścia z domów, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Na koniec autorzy oświadczenia przytaczają słowa abp Stanisława Gądeckiego. „W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją Święty Boże, Święty Mocny…”.

fot. PAP / Tomasz Gzell

Kard. Nycz: człowiek starszy roztropnie zdecyduje

Msze święte w Polsce nie są odwoływane w związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem, ale arcybiskup kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że wierni powinni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zachęca by osoby starsze przez jakiś czas zrezygnowały z uczęszczania do kościołów. – Człowiek starszy w sposób roztropny i mądry zdecyduje, że będzie przez jakiś czas oglądał mszę świętą w telewizji lub uczestniczył we mszy świętej radiowej – zwrócił uwagę metropolita warszawski.

>>> W dniach niepokoju zbliżmy się do Jezusa, On wyprowadzi nas z lęku!

– Wiara i modlitwa oczywiście w takich chwilach jest człowiekowi bardzo potrzebna i musi człowiekowi towarzyszyć – powiedział kardynał Kazimierz Nycz w rozmowie z warszawskim oddziałem Radia Plus. – Nie można tego uniemożliwić czy zakazać – dodał arcybiskup. Metropolita warszawski podkreślił jednak, że „koroną wszystkich cnót i pierwszą cnotą kardynalną jest roztropność”. – Myślę, że tą cnotą trzeba się kierować. Jeżeli człowiek starszy i ma jakieś towarzyszące mu choroby w sposób roztropny i mądry zdecyduje, że będzie przez jakiś czas oglądał mszę świętą w telewizji lub uczestniczył we mszy świętej radiowej, bo często tak robi jako chory – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

fot. Pixabay


W związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć w dniach 12 i 13 marca, na późniejszy termin – podał w środę rzecznik episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze