Spotkania Małżeńskie

Fot. youtube.com

Założyciele „Spotkań Małżeńskich” odznaczeni papieskim medalem

Założyciele „Spotkań Małżeńskich” Irena i Jerzy Grzybowscy oraz chirurg i wychowawca prof. Marek Krawczyk odbiorą z rąk kard. Kazimierza Nycza papieski medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Jak poinformowali autorzy komunikatu metropolita warszawski wręczy odznaczenie Irenie i Jerzemu Grzybowskim 19 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich, natomiast prof. Markowi Krawczykowi – w środę 27 lutego.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.

Twórcy „Spotkań Małżeńskich” Irena i Jerzy Grzybowscy – oboje są z wykształcenia geografami. Mają dwie córki. Irena Grzybowska przez wiele lat pracowała w Instytucie Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo jako asystentka w Katedrze Geografii Fizycznej, później jako kustosz w bibliotece Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Dr Jerzy Grzybowski pracował jako asystent, a później adiunkt w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (1976-1990); następnie jako redaktor i redaktor naczelny miesięcznika „Misjonarz” (1990-2008) wydawanego przez Zgromadzenie Księży Werbistów. W latach 1996-2004 był członkiem Zespołu Koordynacyjnego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, a od 2004 jest członkiem jej Rady Programowej.

W kadencji 2009-2013 r. Irena i Jerzy Grzybowscy byli członkami Rady Duszpasterskiej przy Arcybiskupie Warszawskim. Są autorami licznych publikacji dotyczących małżeństwa, przygotowania do małżeństwa i duchowości małżeńskiej. We wrześniu 2018 r. zostali uhonorowani medalami „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Prof. nauk medycznych Marek Krawczyk to chirurg, naukowiec i wychowawca, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2008-2016. W kierowanej przez niego klinice wykonano pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u dorosłego człowieka. Zdaniem autorów komunikatu, jako lekarz swoją misję traktuje w kategorii posługi na rzecz potrzebującego pomocy bliźniego. Ceniony jest również za wspieranie działań duszpasterstwa akademickiego wśród studentów. Ponadto był inicjatorem zbudowania ołtarza św. Kosmy i św. Damiana – patronów lekarzy i farmaceutów, w kościele Opatrzności Bożej na Ochocie.

Na portalu misyjne.pl ukazała się niedawno rozmowa z animatorami „Spotkań Małżeńskich”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze