fot. cathopic.com

„Zanim odejdziesz” – propozycja dla tych, którzy rozważają wystąpienie z Kościoła

Konferencja przybliżająca publikację „Zanim odejdziesz. Kilka słów do osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego” odbyła się 9 czerwca w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. – Głównym powodem apostazji jest niezgoda na moralne nauczanie Kościoła i zgorszenie ze względu na ujawnione przypadki grzechu w Kościele – mówił ks. prof. Przemysław Kantyka.

W konferencji wzięli udział: ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL; ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii; dr hab. Michał Wyrostkiewicz, wykładowca w Katedrze Teologii Liturgii. Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski (KAI).

>>> Józef Augustyn SJ: chciałbym przestrzec ludzi młodych przed lekkomyślnym występowaniem z Kościoła [ROZMOWA]

Akt i jego konsekwencje

Kościół w Polsce zaczyna stawać wobec nasilającej się fali apostazji. Ks. prof. Przemysław Kantyka odpowiadając na pytanie, jakie są główne przyczyny apostazji, powiedział: „Z rozmów z duszpasterzami wynika, że głównym powodem jest niezgoda na moralne nauczanie Kościoła i zgorszenie ze względu na ujawnione przypadki grzechu w Kościele. Są też osoby, które od dawna nic nie wiąże z Kościołem i chcą dokonać formalnego aktu. Najczęściej dokonanie aktu apostazji jest równoznaczne z deklaracją niewiary”.

>>> Abp Stanisław Gądecki: zdaję sobie sprawę, że przyczyną aktów apostazji jest także brak świadectwa wiary z naszej strony 

Mówiąc o konsekwencjach aktu apostazji prelegenci zwrócili uwagę, że świadomie rezygnujemy w takim przypadku z relacji z Jezusem, relacji z Bogiem, co ma znaczenie dla naszego zbawienia. Wiążą się z tym oczywiście konsekwencje dotyczące uczestnictwa w sakramentach: nie można być ojcem chrzestnym czy matką chrzestną, nie można być świadkiem ślubu w Kościele, osoba, która dokonała aktu apostazji sama nie może prosić o ślub kościelny, nie ma do tego podstaw; może przyjąć ślub w Kościele katolickim ze względu na osobę współmałżonka, ale jako osoba niewierząca, czyli jest to małżeństwo mieszane.

Fot. pixabay

Zbawia Bóg, nie człowiek

Nawiązując do kwestii zbawienia zwrócono uwagę, że nigdy Kościół jednak nie powie, że ktoś, kto występuje z Kościoła, nie będzie zbawiony, gdyż zbawia Pan Bóg, a nie człowiek. Pan Bóg może mu dać łaskę nawrócenia nawet w ostatniej chwili życia.

>>> Powolna apostazja naszego serca

Publikacja „Zanim odejdziesz…”. Kilka słów do osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego została przygotowana przez Instytut Nauk Teologicznych Wydział Teologii KUL. Powstała w odpowiedzi na rozterki osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego oraz ze względu na liczne pytania duszpasterzy i świeckich, którzy coraz częściej spotykają się z takimi osobami. Ta syntetyczna pomoc duszpasterska oparta została na Piśmie Świętym, dokumentach Kościoła i przepisach prawa kanonicznego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze