fot. Jeremy Yap/ unsplash

Żary: II ogólnopolskie spotkanie dla osób skrzywdzonych seksualnie w Kościele

W dniach 7 – 9.06.2024 w Żarach (woj. Lubuskie) Fundacja Składak organizuje drugie spotkanie dla osób skrzywdzonych seksualnie w Kościele „Dotknięci”. „To był dla mnie bardzo ważny czas. Potrzebowałem pobycia jeszcze raz z krzywdą, moją krzywdą, tak namacalnie i bezpośrednio. Jednocześnie w otoczeniu ogromu dobra, miłości i wyrozumiałości” – mówił Jakub Pankowiak, uczestnik pierwszego spotkania. 

Nazwa spotkania jest inspirowana słowami zaczerpniętymi z proroka Zachariasza, gdzie prorok w imieniu Boga zapewnia: „Kto was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka” (Za 2,12b). Jak wskazują organizatorzy, trudno o sytuację, w której te słowa brzmiały równie dobitnie.

Na wyjątkowość spotkania w Żarach składa się możliwość spotkania z osobami o podobnym doświadczeniu, konferencje rekolekcyjne poszukujące w Bożym słowie odpowiedzi na zaistniały dramat, możliwość rozmowy z psychoterapeutą, księdzem, osobą z Fundacji św. Józefa, elementy psychoedukacyjne, czas dzielenia swoim przeżyciami. W listopadzie odbyło się pierwsze tego typu spotkanie. Wypowiedzi uczestników jak i członków ekipy przekonują, że warto robić to cyklicznie.

>>> Duszpasterz skrzywdzonych: mądra bliskość daje wolność

– To był dla mnie bardzo ważny czas. Potrzebowałem pobycia jeszcze raz z krzywdą, moją krzywdą, tak namacalnie i bezpośrednio. Jednocześnie w otoczeniu ogromu dobra, miłości i wyrozumiałości. Jestem Wam bardzo wdzięczny za zorganizowanie rekolekcji. Historie ludzi, atmosfera i dobroć były dla mnie powodem wielu wzruszeń. Dawno mi się tak dobrze nie płakało, wśród swoich. A przykład z krwawiącą kobietą z Ewangelii mocno do mnie trafił (jeden z fragmentów, na którym opierała się konferencja rekolekcyjna). Zarażacie dobrem i miłością, a tego w mojej codzienności potrzebuję teraz najbardziej. Jeśli chodzi o Boga, to właśnie w Waszej wzajemnej miłości Waszej ekipy czuję Go najbardziej – mówił Jakub Pankowiak, uczestnik pierwszego spotkania.

Inna uczestniczka pierwszego spotkania dzieli się: „Odblokowaliśmy coś gigantycznie zablokowanego. To zdanie sprzed kilku lat, że „przeżywam za bardzo” wyłączyło mi przeżywanie. I ja nie byłam świadoma tego, że wtedy zaciągnęłam hamulec i podświadomie powiedziałam „ok, to teraz będę silna, dorosła, poukładana i nie będę przeżywać i udowodnię że nie przeżywam za bardzo”. Kiedy to wyszło w naszej rozmowie i dotarło do mnie że ja od 3 lat nie pokazuję po sobie że coś przeżywam, żeby udowodnić jakąś pozorną siłę i spełnić czyjeś oczekiwanie, to nagle wszystko puściło. Moje ciało odetchnęło z ulgą. Nie mam w sobie bólu. Mam totalny spokój. Mam gigantyczną ulgę. Wszystko co zablokowałam w ciele od kilkudziesięciu godzin schodzi ze mnie. Pierwszy raz od dawna potrafię przestać kontrolować. Pierwszy raz od 4 lat umiem odpuścić. I nie muszę udawać że jestem kamieniem. Wyję z ulgi że znów JESTEM. Przestałam istnieć, żeby NIE PRZEŻYWAĆ ZA BARDZO. W sobotę wróciłam. I istnieję”. 

>>> Spór o wypłatę odszkodowań dla skrzywdzonych w Kościele w Hiszpanii

– Podczas wydarzenia pt. „Dotknięci. Spotkanie (dla) Osób wykorzystanych seksualnie w Kościele” doświadczyłem tego, że możliwość bezpiecznego spotkania nastawionego na wzajemne towarzyszenie sobie w słuchaniu i dzieleniu się nawet najczarniejszymi fragmentami historii, może być czasem tworzenia się wzajemnych bliskich relacji i doświadczania tego, że nadzieja może być rozniecana nawet tam, gdzie wydawałoby się, że nie ma prawa już istnieć. Znów chcemy się razem spotkać w bezpiecznym, bo szanującym granice i wolność każdego z nas miejscu. Po co? Przede wszystkim po to, aby się nawzajem zobaczyć i usłyszeć. Czasem reagując łzami, a czasem buntem niezgody na niesprawiedliwość i krzywdę. Jeżeli będziesz chciał/chciała, to również po to, aby zatrzymać się razem przy Bogu i Jego słowie, dając Mu przestrzeń, w której będziemy chcieli Go spotkać – mówi Michał Plust – członek ekipy prowadzącej.

Jak zapewniają organizatorzy, spotkanie jest dla każdego – nikt nie będzie do niczego zmuszany czy namawiany do bycia w Kościele. Można też wziąć ze sobą bliską osobę, z którą czułoby się bezpieczniej. 

Spotkanie jest bezpłatne dla osób skrzywdzonych.

Rekolekcje poprowadzi ekipa Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja „Syn Dawida” i Fundacji Składak z przyjaciółmi. Ekipa składać się będzie między innymi z księży i psychoterapeutów na co dzień pomagających skrzywdzonym, a także z osób, które same mają doświadczenie przemocy seksualnej w Kościele, gotowych opowiedzieć o swojej drodze z Bogiem.

Zapisy pod linkiem: https://airtable.com/app2Cymy7GPRFrm9v/shrOl3wdrgD7LtvSu

Bieżące informacje w wydarzeniu na FB: https://facebook.com/events/s/dotknieci-drugie-spotkanie-dla/957415712390668/

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze