fot. EPA/CLAUDIO PERI

Zbliża się papieska podróż do Kanady

Coraz bliżej podróż papieża do Kanady. Kościół w tym kraju robi wszystko, by dobrze przygotować wizytę, której głównym motywem jest spotkanie Ojca Świętego z ludami tubylczymi. „Mam nadzieję, że doświadczenie i błogosławieństwo spotkania z Franciszkiem, które otrzymali ich delegaci w Rzymie, teraz rozszerzy się na cały kraj” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Richard Smith z Edmonton, koordynator papieskiej pielgrzymki ze strony kanadyjskiego Kościoła.

Wiosną przedstawiciele ludów pierwotnych, ocalałych ze szkół rezydencjalnych w Kanadzie, spotkali się z Franciszkiem w Watykanie. Jak zaznaczył ordynariusz Edmonton, podczas wizyty w kwietniu, Ojciec Święty jasno pokazał Pierwszym Narodom, Metysom i Inuitom, że chce wysłuchać ich bólu i obdarzyć ich swoim współczuciem, podtrzymać ich i dążyć do uleczenia ran. Teraz, przybywając osobiście do ich domu, chce dążyć ku temu razem z nimi. Choć kanadyjski Kościół także do tego zmierza, to obecność samego następcy św. Piotra ma szczególne znaczenie i może mieć duża siłę oddziaływania także poza Kościołem.

>>> Znamy program pielgrzymki Franciszka do Kanady

Iść razem

„Hasło pielgrzymki brzmi: iść razem. Jak możemy razem przyjąć to dziedzictwo dzisiaj i pomóc w uzyskaniu uzdrowienie? To spoczywa dziś na naszych barkach – podkreśla abp Smith. Dodaje, że Papież chce być pielgrzymem uzdrowienia i pojednania oraz, że przez kilka godzin dziennie będzie słuchać ludzkich historii, jednej za drugą: historii o bólu i cierpieniu, które niosą oni ze sobą do dziś.

„Chociaż my, jako biskupi, podjęliśmy działania i zapewniliśmy o naszej trosce o uzdrowienie i chęci pojednania, to głos papieża, ze względu na urząd oraz osobowość samego Franciszka, sprawi, że ten przekaz będzie wyjątkowo słyszalny” – zaznacza duchowny.

>>> Papież do rdzennych Kanadyjczyków: proszę Was o wybaczenie [+ GALERIA]

Abp Smith ocenia też, że pielgrzymka będzie czytelnym znakiem także dla ludzi poza Kanadą bo wszędzie istnieje potrzeba uleczenia i pojednania. „Na całym świecie jest tyle wojen, choćby na Ukrainie. Ludzie szukają przykładów. Szukają nadziei, chcą zobaczyć jak mogą pójść dalej i znaleźć pokój i uzdrowienie. To spotkanie może być cząstką nadziei dla świata” – wskazuje duchowny.

Franciszek przebywać będzie w Kanadzie w dniach 24-29 lipca.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze