Migranci często zostawiają wszystko co mają i ryzykują własne życie, by przedostać się do bezpiecznego kraju, fot. EPA/ALLISON DINNER

Zbliża się Tydzień Modlitw za Uchodźców: zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu

Nie spodziewałam się, że modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, będzie kiedykolwiek modlitwą za ludzi, którzy umierają także na naszej granicy – mówi Magdalena Wolnik ze wspólnoty Sant’Egidio. W szczególnym czasie, gdy dramat migrantów dotyka bezpośrednio również polskich granic, Wspólnota Sant’Egidio już po raz siódmy zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy.

W czasie nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą ich imiona i krótkie historie. – Jestem wstrząśnięta wiadomością o śmierci trzech osób na granicy polsko-białoruskiej. Nie spodziewałam się, że modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, będzie kiedykolwiek modlitwą za ludzi, którzy umierają także na naszej granicy. Tak jak wiele osób, czuję wstyd i smutek z powodu śmierci tych ludzi, którzy szukają schronienia, co jest nie do zaakceptowania w cywilizowanym państwie. I jestem przekonana, że ta modlitwa nabiera jeszcze większego znaczenia jako znak naszej pamięci o tych osobach, nieobojętności i solidarności z innymi, którzy wciąż żyją nadzieją. Łączy ludzi dobrej woli i dodaje sił także po to, byśmy nie przestawali wierzyć, że mamy wpływ na bieg historii – mówi Magdalena Wolnik ze wspólnoty Sant’Egidio.

>>> Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Ku stale rosnącemu «my»”

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 21830249-900x380.jpg
Usnarz Górny, fot. arch z sierpnia, sprzed wprowadzenia w tym miejscu stanu nadzwyczajnego, fot. PAP/Artur Reszko

Osobami, za których będą się modlić uczestnicy Tygodnia to między innymi Sufiana, Serveta i Mehdi mieli po 17 lat. Uciekali z Iranu. Utonęli w rzece Ewros na granicy miedzy Turcją a Grecją. Tylko przez ostatni rok, chroniąc się przed wojną, przemocą i nędzą, na Morzu Śródziemnym i szlakach lądowych życie straciło 4071 osób. Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpocznie się 26 września, w 107. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, i potrwa do 3 października. „Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – napisał w swoim orędziu papież Franciszek. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie epa09478711-900x380.jpg
fot. EPA/ALLISON DINNER

Modlitwy „Umrzeć z nadziei” odbywać się będą w całej Polsce. Ekumenicznemu nabożeństwu w Warszawie, we wtorek 28 września o godz. 19. w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51, przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami. Wierni zgromadzą się przy krzyżu wykonanym z drewna łodzi migrantów rozbitych u wybrzeży Lesbos, przywiezionym przez członków Wspólnoty Sant’Egidio, którzy już po raz drugi towarzyszyli uchodźcom na tej greckiej wyspie podczas „solidarnych wakacji”. Wspólnota Sant’Egidio zachęca diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. „W świadomości katolików musi wybrzmieć nauka, aktualna od początku Kościoła, że zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską” – napisał przewodniczący Radzie bp Krzysztof Zadarko w komunikacie odnoszącym się do sytuacji na naszej wschodniej granicy. Materiały potrzebne do zorganizowania w swoim mieście nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać pisząc na adres: [email protected].

fot. EPA/ALLISON DINNER

Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy życie straciło 43 390 uchodźców, kolejnych kilkanaście tysięcy uznaje się za zaginionych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze