Fot. Agata Kubis

„Zielona granica” zostanie pokazana w Watykanie

„Zielona granica”, nagrodzona Specjalną Nagrodą Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, zostanie pokazana w Watykanie, a w projekcji udział weźmie Agnieszka Holland. W Filmotece Watykańskiej, w obecności wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa Kościoła Katolickiego, a polska reżyserka odbierze Nagrodę Specjalną Fuoricampo przyznaną swojemu najnowszemu dziełu, które zostanie zaprezentowane także na prestiżowym festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie.

Festiwal filmowy Tertio Millennio jest jedynym festiwalem na świecie założonym przez papieża, a konkretniej przez polskiego papieża – Jana Pawła II – i organizowanym wspólnie ze Stolicą Apostolską. Filmowi oraz reżyserce, w Filmotece Watykańskiej, zostanie przyznana Nagroda Specjalna Fuoricampo w obecności najwyższych hierarchów Watykanu. Nagroda przyznawana jest każdego roku dla filmu, który porusza ludzkie sumienia i otwiera serca widzów.

Zainteresowanie

Od momentu premiery film Agnieszki Holland spotkał się również z zainteresowaniem polskiego duchowieństwa i publicystów katolickich, którzy piszą o „Zielonej granicy” w samych superlatywach. Tomasz Terlikowski uważa, że to „Ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach”. Dominikanin Tomasz Dostatni na swoim blogu napisał, że „Jest to film głęboko chrześcijański, ponieważ opowiada o przemianie zła w dobro”, a proboszcz Jacek Dziel zachęcał do obejrzenia filmu w trakcie niedzielnej mszy. W ostatnią niedzielę w kościołach w całej Polsce został odczytany list papieża Franciszka skierowany do wiernych, w którym nawiązał on do obchodzonego po raz 109 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. „Konieczne jest to, by każdemu człowiekowi, każdej kobiecie, zagwarantowano możliwość tego, by przyjechać i żyć godnie w społeczeństwie, w którym się znajduje”, powiedział papież Franciszek.

Fot. Agata Kubis

„Zielona granica” cieszy się nieprzerwanym zachwytem krytyków i podbija serca widzów, którzy uważają poruszający obraz polskiej reżyserki za jedno z najważniejszych dzieł w jej dorobku. Podczas pierwszego weekendu wyświetlania w kinach film zobaczyło aż 137 435 widzów. To plasuje najnowsze dzieło Agnieszki Holland na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wyniki otwarcia polskich filmów w 2023 roku.

>>> Watykan: obchody 200. rocznicy wyboru papieża Leona XII

Film, oprócz dystrybucji w Polsce i Stanach Zjednoczonych, będzie można obejrzeć także w kinach w Japonii, Szwajcarii, Grecji, Ukrainie i regionie MENA. Wcześniej podpisano umowy z dystrybutorami z Hiszpanii, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Węgier, Islandii, Francji, krajów Beneluksu, Włoch, Portugalii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry, Serbii, Słowenii, Czech oraz Słowacji.

„Zielona Granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. 

Fot. Agata Kubis

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

Opinie

To film głęboko chrześcijański, opowiada o przemianie zła w dobro. Agnieszko, dziękuję, że nie pozostawiasz nas obojętnym.

Tomasz Dostatni OP, blog.dominikanie.pl

Film Agnieszki Holland przypomina o tym, że na granicy są ludzie, a hejt na to przypominanie, to hejt na uczynki miłosierdzia względem ciała, to hejt na wiarę.

ks. Wojciech Grzesiak

To film, który zmusza do myślenia, który pokazuje jak wiele dramatów w ludziach.

ks. Jacek Dziel

Ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach.

Tomasz Terlikowski

Obsada i scenariusz

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.  

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

>>> Litwa: były szef dyplomacji uważa, że nowy ambasador Rosji w Watykanie jest oficerem wywiadu

Produkcja: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l’Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles

oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde – CNC – Institut Français.

Dystrybutorem „Zielonej granicy” w Polsce jest Kino Świat. 

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska, Czechy, Francja, Belgia

Reżyseria: Agnieszka Holland („W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot”, „Szarlatan”, „Obywatel Jones”)

Producenci: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein

Scenariusz: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-SieczkoAgnieszka Holland

Koproducenci: Šárka Cimbalová, Maria Blicharska, Damien McDonald, Diana Elbaum, David Ragonig

Producenci wykonawczy: Mike Downey, Jeff Field, Emir Külal Haznevi, Daniel Bergman

Producentka liniowa: Alicja Jagodzińska-Kałkus

Obsada: Jalal Altawil („Sąsiedzi”), Maja Ostaszewska („Body/Ciało”), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”), Behi Djanati Atai („Witamy”), Mohamad Al Rashi(„Al Hadira: The Hangar”), Dalia Naous („Ucieczka z Rakki”), Jaśmina Polak („Wesele”), Joely Mbundu („Tori i Lokita”), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”), Marta Stalmierska („Wyrwa”), Agata Kulesza („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Maciej Stuhr („Belfer”), Magdalena Popławska („Atak paniki”), Monika Frajczyk („Jeszcze przed świętami”), Michael Zieliński („Matecznik”)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze