fot. pixabay.com

Ziemia Święta: chrześcijanie w nadal stoją przed wielkimi wyzwaniami

Kościół w Ziemi Świętej nadal stoi wobec trudnych wyzwań. Do pogorszenia się sytuacji we wszystkich dziedzinach przyczyniają się zarówno sytuacja w Izraelu, jak też podziały w społeczeństwie palestyńskim. Podkreślił to zwierzchnik Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa, podczas spotkania w Jerozolimie z międzynarodową delegacją biskupów katolickich odwiedzających Ziemię Świętą.

„W sytuacji takich wyzwań nie jest proste utrzymanie poczucia wspólnoty i wzajemnej przynależności wśród chrześcijan”, powiedział abp Pizzaballa. Podczas gdy sytuacji na Bliskim Wschodzie stale się zmienia, w Ziemi Świętej prawie nie ma zmian, dodał wskazując m.in. na utrzymujący się podział polityków palestyńskich na zwolenników Fatahu i Hamasu.

W opinii zwierzchnika Patriarchatu Łacińskiego chrześcijanie w Izraelu czują się opuszczeni. Do „podziałów i frustracji” wśród izraelskich chrześcijan przyczyniła się przede wszystkim uchwalona w lipcu ub.r. i ostro krytykowana przez Kościoły ustawa o narodowościach. Definiuje ona Izrael jako narodową ojczyznę narodu żydowskiego. Tym samym po raz pierwszy obowiązuje ustawa, która „definiuje tożsamość Izraela nie wymieniając przy tym 20 procent swoich obywateli – izraelskich Arabów”.

Dla Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej 2019 rok będzie „rokiem decyzji”, stwierdził abp Pizzaballa. Tłumaczył, że m.in. trzeba będzie znaleźć rozwiązanie dla 45 szkół patriarchatu, które przeżywają liczne perturbacje na skutek braku subwencji.

Podczas spotkania z delegacją biskupów nuncjusz apostolski w Ziemi Świętej, abp Leopoldo Girelli wyraził zadowolenie z coraz większej liczby pielgrzymów przybywających do miejsc świętych. „Pielgrzymi są szansą na przyspieszenie jedności chrześcijan”, stwierdził watykański dyplomata. Jak zauważył, różne wspólnoty oddzielnie sprawują swoje ceremonie liturgiczne, ale jednocześnie chrześcijanie wszystkich wyznań nawiedzają wspólne Miejsca Święte, jak np. bazylikę Grobu Pańskiego, która już stała się „znakiem jedności”.

Według oficjalnych statystyk, chrześcijanie stanowili 61 procent spośród 4,1 mln. turystów, którzy w 2018 roku przyjechali do Izraela. Tym samym, w porównaniu z rokiem poprzednim, nie tylko ogólna liczba gości wzrosła o 14 procent, ale też zwiększył się procent chrześcijan: w 2017 stanowili oni 54 procent wszystkich turystów w Izraelu, a w 2018 – 61 proc.

W pierwszym dniu 19. międzynarodowe spotkanie biskupów na rzecz solidarności z chrześcijanami w Ziemi Świętej, które odbywa się w dniach 12-17 stycznia, przedstawiciele dwunastu episkopatów z Europy i Ameryki Północnej, a także z Afryki Południowej, spotkali się z przedstawicielami Kościołów lokalnych. W programie pięciodniowej wizyty są wizyty w obiektach chrześcijańskich oraz spotkania z przedstawicielami religii w Ziemi Świętej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze