Widok na Jerozolimę z Dominus Flevit – kościoła upamiętniającego płacz Jezusa, fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Ziemia Święta: Kościoły proszą burmistrza Jerozolimy o pomoc w sporze o podatki

Nasila się spór o podatki między Kościołami chrześcijańskimi w Ziemi Świętej a Izraelem. W sporze dotyczącym nowych roszczeń podatkowych władz izraelskich, Kościoły w Ziemi Świętej zwróciły się o pomoc do burmistrza Jerozolimy Mosze Leona. Jak wynika z opublikowanego listu, zwierzchnicy kościelni chcą pozyskać go jako mediatora w sporach z miastami i rządem.

Kilka dni wcześniej zwierzchnicy różnych Kościołów w Ziemi Świętej skierowali podobny list do premiera Izraela Benjamina Netanjahu podkreślając, że obecna kampania nigdy dotąd nie miała takich rozmiarów.

Według sygnatariuszy, w tym łacińskiego patriarchy Jerozolimy, kardynała Pierbattisty Pizzaballi, lokalne władze izraelskie nałożyły obciążenia finansowe z tytułu podatków komunalnych na różne Kościoły w całym kraju. Oprócz ostrzeżeń wszczęto postępowania w różnych sądach. Według listu dotknięte są Kościoły „z północy na południe”, w tym w Jerozolimie, Tel Awiwie-Jaffie, Nazarecie i Ramla.

>>> Ziemia Święta: międzyreligijny marsz pokoju w Jerozolimie

Lokalne władze izraelskie obciążają różne Kościoły w całym kraju finansowo z tytułu podatków komunalnych. Pierwsze postępowanie sądowe zostało już wszczęte. Zdaniem przedstawicieli Kościołów nie jest to słuszne. Z pisma do burmistrza Jerozolimy wynika, że jednostronne działania miasta są niezgodne ze status quo i uznawanymi od wieków prawami Kościołów. Wyraziły one gotowość do pracy nad rozwiązaniami w ramach grupy roboczej powołanej przez premiera Benjamina Netanjahu w 2018 r.

fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

W sporze podatkowym Kościoły powołują się na obowiązujące od czasów osmańskich zwolnienie majątku kościelnego z podatku lokalnego oraz na swoje świadczenia socjalne. Przypomniały, że poprzez takie placówki, jak szkoły i szpitale, inwestowały na korzyść całego społeczeństwa i uzupełniają pracę państwa. Kiedy w 2018 r. spór nasilił  się, w proteście przeciwko żądaniom Izraela, Kościoły zamknęły na trzy dni Bazylikę Grobu Pańskiego.

>>> Ziemia Święta: wydarzeń w Gazie nie można nazwać „wojną sprawiedliwą”

Gdy w 1948 roku utworzono państwo Izrael, władze początkowo przyjęły odpowiednie regulacje z okresu mandatu brytyjskiego, które zgodnie ze starą tradycją zwalniały Kościół katolicki z wszelkich podatków. A kiedy w 1993 r. ostatecznie podpisano traktat podstawowy, który nie został jeszcze ratyfikowany przez Izrael, kwestię podatków pozostawiał on otwartą i wyjaśnienie przekazał odrębnej komisji. Od tego czasu ich negocjacje trwają. Przyjęty 1 stycznia 2016 r., po sześciu latach negocjacji, traktat podstawowy między Palestyną a Stolicą Apostolską, Izrael skrytykował jako pochopny i jednostronny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze