Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie, fot. EPA/ATEF SAFADI

Ziemia Święta: na Wielki Post i Wielkanoc, dokonano jedynie 300 rezerwacji

Wojna w Strefie Gazy ma ogromny wpływ na liczbę pielgrzymów w Ziemi Świętej. Na nabożeństwa w miejscach świętych w szczycie sezonu wiosennego, który obejmuje Wielki Post i Wielkanoc, dokonano jedynie 300 rezerwacji, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA 5 marca powołując się na dane z Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego (CIC). W tych samych miesiącach ubiegłego roku – w marcu, kwietniu i maju – liczba rezerwacji wyniosła prawie 4 500. 

Według siostry Naomi Zimmermann z biura pielgrzymkowego zakonu franciszkanów, pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r. miało ustanowić nowy rekord. „Gdyby nie wojna, pobilibyśmy rekord ustanowiony w 2019 roku” – powiedziała franciszkanka. Zwróciła uwagę, że w 2019 r. łącznie 16 341 grup (613 300 osób) zarezerwowało miejsce udziału w nabożeństwach. Dla porównania, liczba rezerwacji do końca września 2023 r. wyniosła już 13 000  grup (około 500 900 osób). 

Wiele rezerwacji od początku wojny pochodzi prawdopodobnie od osób mieszkających w Ziemi Świętej, zwróciła uwagę s. Zimmermann. Grupy z zagranicy przyjeżdżają obecnie głównie z USA i Indonezji. Powoli powracają także grupy z Polski. Od początku roku CIC odnotowało sześć grup z Niemiec, łącznie prawie 80 osób.  

>>> Watykan: w tym roku papieska Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu kobiecym

fot. EPA/ATEF SAFADI

Centrum na Starym Mieście w Jerozolimie i stowarzyszone z nim biuro pielgrzymów zakonu franciszkanów są odpowiedzialne za rezerwacje udziału w nabożeństwach w różnych katolickich miejscach świętych w Ziemi Świętej. Liczby te odnoszą się do pielgrzymów katolickich. 

Również izraelskie ministerstwo turystyki ubolewa nad spadkiem liczby pielgrzymów od początku wojny. Według najnowszych danych, w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. do Izraela przyjechało około 3 mln turystów. Szacunki przed rozpoczęciem wojny zakładały 3,9 miliona do końca roku. Również i tu rekordowy był rok 2019 z 4,5 mln turystów.  

Podczas otwarcia izraelskiego pawilonu na Międzynarodowej Giełdzie Turystycznej (ITB) w Berlinie 5 marca swój kraj promował izraelski minister turystyki Haim Katz. „Izrael czeka na państwa. Izrael jest otwarty na turystykę”, czytamy w informacji opublikowanej przez jego biuro.  W wywiadzie dla niemieckiej gazety „Die Welt” Katz podkreślił, że w większości obszarów Izrael jest bezpieczny dla turystów, włącznie z obszarami w pobliżu masakry Hamasu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze