Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Ziemia Święta: wydarzeń w Gazie nie można nazwać „wojną sprawiedliwą”

Komisja Ziemi Świętej na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju, działająca w ramach zgromadzenia katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej, potępia „niewłaściwe” użycie terminu „wojna sprawiedliwa” w odniesieniu do konfliktu w Strefie Gazy między Izraelem a Hamasem, „wykorzystywanego do usprawiedliwiania trwającej przemocy w Strefie Gazy”.

Komisja przypomniała stanowisko Magisterium Kościoła na ten temat (paragraf 2 309 Katechizmu Kościoła Katolickiego) i cytując słowa papieża Franciszka na ten temat, stwierdza, iż jest „oburzona faktem, że aktorzy polityczni w Izraelu i za granicą wykorzystują teorię «wojny sprawiedliwej» do utrwalania i legitymizowania trwającej wojny w Strefie Gazy”.

Nota przypomina, że zbrojna odpowiedź na agresję, taką jak ta z 7 października 2023 r., jest uzasadniona, gdy inne sposoby jej zakończenia są niepraktyczne, nieskuteczne i nie rokują szans na powodzenie, ale nie może „pociągać za sobą jeszcze poważniejszego zła i zamętu niż  zło, które należy usunąć”.

>>> Strefa Gazy: ponad 34 tys. Palestyńczyków zginęło od początku wojny

Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Komisja na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju wskazuje, że sprawiedliwe wojny muszą wprowadzać wyraźne rozróżnienie między cywilami a wojskowymi. Zasada ta została zignorowana przez obie strony w tej wojnie z tragicznymi skutkami – zaznaczono. „Sprawiedliwe wojny muszą również stosować proporcjonalne użycie siły, czego nie można łatwo powiedzieć o wojnie, w której palestyńska liczba ofiar śmiertelnych jest o dziesiątki tysięcy wyższa niż izraelska i w której zdecydowaną większość palestyńskich ofiar stanowią kobiety i dzieci” – napisali autorzy noty.

>>> Strefa Gazy woła o pomoc

„Chociaż jesteśmy małą społecznością w Ziemi Świętej, jako katolicy jesteśmy integralną częścią tożsamości tej ziemi. Nie chcemy być wykorzystywani do usprawiedliwiania tej przemocy. Nasze świadectwo nie jest świadectwem wojny, lecz miłości, wolności i równości, sprawiedliwości i pokoju, dialogu i pojednania. Nie możemy pozwolić, aby słowa takie jak «sprawiedliwy» były używane do usprawiedliwiania tego, co niesprawiedliwe, okrutne i niszczycielskie” – stwierdza Komisja Ziemi Świętej na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze