
fot. Emanuel Szymański
Zjednoczeni w Prawdzie i Braterstwie: XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Licheniu
Zjednoczeni w prawdzie i braterstwie – te słowa najpełniej oddają ducha XV Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba przeżywanej pod hasłem „Serce Jezusa gorejące ognisko miłości”. Odbyła się ona w dniach 16–17 maja 2025 roku w Licheniu Starym.
Rycerze Kolumba, ich rodziny oraz zaproszeni goście duchowni i świeccy przeżywali ten jubileuszowy czas jako Pielgrzymi nadziei, zawierzając swoje życie Maryi, Bolesnej Królowej Polski. – Spotkaliśmy się po raz piętnasty na Konwencji Stanowej Jurysdykcji Polskiej po to, aby wybrać nowe władze naszego zakonu w Polsce. Po raz kolejny gromadzimy się w Licheniu, w tej świątyni, aby pomodlić się do Najświętszej Maryi Panny o światło w podejmowaniu decyzji, pogłębić naszą wiarę i wyjechać stąd silniejsi, by jeszcze lepiej służyć bliźnim. Nadal wiernie realizujemy zasady naszego zakonu, ustanowione przez jego założyciela, błogosławionego księdza Michaela McGivney’a – jedność, braterstwo, miłosierdzie i patriotyzm. Podczas uroczystej Mszy Świętej rozpoczynającej Konwencję zostały wprowadzone relikwie i obrazy świętych i błogosławionych. Te relikwie przypominają nam, że idziemy śladami tych, którzy są dla nas wzorem – podążamy drogą, którą oni już wskazali. Chcemy dojść do Pana Jezusa dzięki ich zaangażowaniu w życie Kościoła – mówi Włodzimierz Stec, dyrektor stanowy ds. rodzin i obrony życia.

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i Kapelan Stanowy Rycerzy w Polsce, a koncelebrowali abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski i Krajowy Duszpasterz Rycerzy w Ukrainie, bp Wiesław Alojzy Mering, bp Łukasz Buzun, bp Jan Piotowski oraz kapelani z całej Polski.
W homilii podczas Mszy Świętej Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, przywołał słowa Zmartwychwstałego Chrystusa: „Pokój wam”, podkreślając, że są one nie tylko pozdrowieniem, ale i pierwszym darem Zmartwychwstania. To pokój serca, który rodzi się z przebaczenia, prawdy i zakorzenienia w Ewangelii. Pokój jest dziś potrzebny nie tylko światu, ale także wspólnocie Kościoła, która – jak w czasach św. Pawła – staje wobec pokusy podziałów i braku jedności.

W tym kontekście arcybiskup przypomniał słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, w których Apostoł pięciokrotnie w zaledwie kilku wersetach odwołuje się do Jezusa Chrystusa, jako jedynego fundamentu jedności. Św. Paweł, z charakterystyczną dla siebie ironią, pyta: „Czyż Chrystus jest podzielony? Czy Paweł został za was ukrzyżowany?”, by przypomnieć, że chrześcijanie zostali ochrzczeni nie w imię jakiegoś kaznodziei, proroka czy nauczyciela, ale w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Tegoroczna Konwencja miała wymiar szczególny także ze względu na przypadające 16 maja święto św. Andrzeja Boboli, męczennika i współpatrona Polski. Jego postać – jak przypomniał arcybiskup – staje się znakiem nadziei, źródłem światła i świadkiem wierności Kościołowi aż do męczeństwa.
W jego duchu Rycerze Kolumba modlili się o dar nowego zesłania Ducha Świętego, aby odpowiedzialnie, w jedności i miłości, podejmować sprawy ważne dla Ojczyzny i Kościoła jako powierzone im przez Bożą Opatrzność.

Podczas Konwencji Rycerze dokonali także wyboru swoich władz, czyli Rady Stanowej – zespołu wolontariuszy odpowiedzialnych za inicjowanie oraz koordynowanie ciągłego rozwoju programów, formacji oraz liczby członków Zakonu w Polsce. Szefem czyli Delegatem Stanowym, został wybrany Tomasz Wawrzkowicz z Rzeszowa, który zastąpi w tej funkcji ustępującego po roku Marka Ziętka.
W jego posłudze pomagać mu będą: Sekretarz Krzysztof Zuba z Krakowa, Skarbnik Jacek Pisz z Chwaszczyna, Radca Dariusz Wolniak z Suchedniowa oraz Kustosz Marcin Piętak ze Skarżyska Kościelnego. Skład Rady Stanowej uzupełnia były Delegat Stanowy Marek Ziętek oraz Kapelan Stanowy abp Wacław Depo.












Galeria (12 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |