
fot. PAP/Wojtek Jargiło
Zmarł ks. Michel Evdokimov – wybitna postać francuskiego prawosławia
W 95. roku życia zmarł ks. Michel Evdokimov, wybitna postać prawosławia we Francji, człowiek działający na rzecz jego odnowy liturgicznej, zakorzenienia w lokalnej tożsamości, soboru wszechprawosławnego i dialogu ekumenicznego, teolog i literaturoznawca.
Urodził się 19 września 1930 roku jako syn wielkiego teologa Paula Evdokimova, wywodzącego się z rosyjskiej, porewolucyjnej emigracji. Przez 27 lat wykładał literaturę porównawczą na uniwersytecie w Poitiers, specjalizując się w literaturze francuskiej, angielskiej i rosyjskiej. Po przejściu na emeryturę wykładał w katolickim Kolegium Bernardynów w Paryżu.
Na początku lat 60., jeszcze jako człowiek świecki, zainicjował powstanie francuskojęzycznej parafii prawosławnej w krypcie katedry św. Aleksandra Newskiego w Paryżu. Przez niemal 20 lat kierował tam chórem, był bowiem również utalentowanym muzykiem, śpiewającym w latach 50. w znanym wówczas kwartecie Kedroff. Wykonał wielką pracę nad zaadaptowaniem tekstów i melodii liturgicznych rosyjskiego prawosławia do potrzeb wiernych języka francuskiego.

Podczas podróży do Związku Radzieckiego odkrył powołanie kapłańskie. Święcenia diakonatu przyjął w 1979, a kapłańskie w 1981 roku, mając już skończone 50 lat. Został duchownym Archidiecezji Kościołów Prawosławnych Tradycji Rosyjskiej w Europie Zachodniej, podlegającej Patriarchatowi Konstantynopola. Posługę duszpasterską pełnił najpierw we wspomnianej parafii francuskojęzycznej w Paryżu, a następnie w podparyskich miejscowościach: Boulogne-Billancourt i Chaville. Stworzył parafię w Châtenay-Malabry, gdzie mieszkało wielu prawosławnych nie mających dostępu do świątyni, a także w Poitiers.
Stworzył Bractwo Prawosławne, współzakładał Prawosławną Służbę Prasową (SOP), której został dyrektorem, został też członkiem redakcji czasopisma poświęconego prawosławnej duchowości „Contacts”. Regularnie występował w programach radiowych i telewizyjnych, w tym katolickich. Przez wiele lat wchodził również w skład zarządu stowarzyszenia Chrześcijańska Akcja na rzecz Zniesienia Tortur (ACAT). Był archidiecezjalnym delegatem ds. ekumenizmu. Zainicjował też utworzenie Zgromadzenia Biskupów Prawosławnych we Francji (AEOF), będąc przez wiele lat jego sekretarzem. Wydał liczne książki o prawosławiu. Po polsku ukazała się jedna z nich: „Otworzyć swe serce. Serce jest niezgłębioną otchłanią”.
Z żoną Marie-Claire, wnuczką francuskiego historyka Jules’a Isaaca, miał córkę, Sophie.
Zmarł 1 lipca w Sainte-Geneviève-des-Bois.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |